ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում ընտրություններին ընդառաջ սկսել է աշխատանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրություններին ընդառաջ իր աշխատանքն է սկսել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելությունը: Փետրվարի 21-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում դիտորդական առաքելության ղեկավար Յան Պետերսոնը հայտնեց, որ իրենց աշխատանքը սկսել են փետրվարի 20-ից, հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամների հետ: «Ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի իշխանություններին մեզ հրավիրելու համար և լիահույս ենք, որ այս ընթացքում կաշխատենք իշխանությունների, քաղաքական կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ՝ ակնկալելով, որ նրանց համագործակցությունը մեզ հետ կլինի թափանցիկ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Պետերսոնը:
Նա հայտնեց, որ Երևանում տեղակայված իրենց հիմնական թիմը բաղկացած է 13 պետություններ ներկայացնող 14 փորձագետներից, որոնք փետրվարի 20-ից աշխատանքի են անցել։ «Մենք դիտարկելու ենք բոլոր այն խնդիրները, որոնց մեր զեկույցներում անդրադառնալու ենք։ Հաջորդ շաբաթ մեզ կմիանան երկարաժամկետ 28 դիտորդներ, որոնք կտեղակայվեն ողջ երկրի տարածքում։ Հաջորդ շաբաթվա կեսից նրանք մեզ կզեկուցեն իրենց դիտարկման տարածքում արձանագրած զարգացումների մասին»,- ասաց նա։
Պետերսոնը հավելեց, որ քվեարկության օրվան մոտ ակնկալում են, որ իրենց կմիանան 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, ովքեր  կարձանագրեն քվեարկության ընթացքը։ Այդ թիմը ենթակա է հաստատման, երբ ԵԱՀԿ-ից  կստանան հաստատում գործուղումների վերաբերյալ։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը Հայաստանում 11-րդ անգամ է դիտորդական առաքելություն իրականացնում։ «Մեր դիտարկումն իրականացնում ենք ԺՀՄԻԳ-ի մեթոդների համաձայն։ Մենք անկողմնակալ ենք,  ընտրությունները դիտարկելու ենք միջազգային չափանիշների և տեղական նորմերի հիման վրա։ Մենք դիտարկելու ենք, գնահատելու ենք,  ներկայացնելու ենք առաջարկներ: Քարոզարշավի ընթացքի վերաբերյալ նույնպես կստանաք մեկնաբանություններ մեր կողմից»,- ընդգծեց դիտորդական առաքելության ղեկավարը:
Պետերսոնը նշեց, որ մի քանի շաբաթ անց  հանդես կգան զեկույցով, որը կլինի փաստերի վերաբերյալ և կպարունակի նախնական գնահատականներ։ «Ընտրություններից հետո մենք կներկայացնենք քվեարկության վերաբերյալ մեր նախնական դիտարկումները: Դա կլինի մամուլի ասուլիսի միջոցով, և մենք ակնկալում ենք, որ դա կլինի համախմբված զեկույց մեր, Եվրոպայի Միության խորհրդարանի, Եվրոպայի խորհրդի կողմից։ Երկու ամիս անց կստանաք մեր վերջնական զեկույցը, որը հիմնված կլինի մեր գնահատականների վրա և կպարունակի առաջարկներ ու խորհուրդներ։ Հետո արդեն մեր առաջարկությունները հաշվի առնելը, դրանցի հիման վրա որոշումներ կայացնելը մնում է Հայաստանի իշխանություններին և քաղաքական կուսակցություններին»,- եզրափակեց Յան Պետերսոնը։
Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրությունները տեղի կունենան ապրիլի 2-ին: Նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի մարտի 5-ին: Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 9 քաղաքական ուժ, որոնցից 5-ը կուսակցություններ են, 4-ը՝ դաշինքներ: ԿԸՀ-ն քաղաքական ուժերի ներկայացրած համամասնական և տարածքային ցուցակների գրանցման գործընթացը պետք է ավարտի մինչև փետրվարի 26-ը: Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ՀՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն, «Ազատ դեմոկրատներ»-ը, «Հայկական վերածնունդ»-ը, Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը և «Ելք», «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան», «Կոնգրես-ՀԺԿ» և «Ծառուկյան» դաշինքները:

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. OSCE/ODIHR observation mission has launched its works ahead of parliamentary election in Armenia, reports “Armenpress”.
In a meeting with reporters on February 21, Head of observation mission Jan Petersen said they have started their works on February 20 and held meetings with Foreign Minister of Armenia and members of the Central Electoral Commission.
“We want to thank the Armenian leadership for inviting us and we hope we will work with the leadership, political parties, civil society representatives during this period, expecting that their cooperation with us will be transparent”, Jan Petersen said.
He informed that their Yerevan team is comprised of 14 experts representing 13 countries who started working on February 20. “We will observe all issues that we will address in our reports. Next week long-term 28 observers will join us who will be deployed throughout the country. In the mid next week they will report us on the developments recorded in their observation territory”, he said.
Petersen said they expect that 250 short-term observers will join them close to the voting day who will record the voting process.
OSCE/ODIHR carries out 11th observation mission in Armenia. “We carry out the observation in accordance with the ODIHR methods. We are impartial, we will observe the elections based on the international standards and local norms. We will also provide comments on the campaign process”, he stated.
Petersen said they will present a report several weeks later which will present the facts and the preliminary assessments. “After the election we will present our preliminary observations on the voting. We will hold a press conference, and we expect that this will be a united report by us, the European Parliament, the Council of Europe. Two months later we will present the final report which will be based on our assessments and will include proposals and recommendations. Then, Armenia’s leadership and political parties will take into account our proposals and will make decisions based on that”, he said.
Armenia’s parliamentary election will be held on April 2. The election campaign will launch on March 5.