ՀՀ-ն ակտիվորեն աջակցում է Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ակտիվորեն աջակցում է Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման հնարավորությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ հարցազրույցում:
«Ներկայումս քննարկվում է Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման հնարավորությունը, որին մենք, իհարկե, ակտիվորեն աջակցում ենք»,- նշել է Նալբանդյանը:
Նա նաև շեշտել է իրանական բիզնեսի ներգրավման լայն հեռանկարները հայկական շուկայում: Նախարարի խոսքով` Թեհրանն ու Երևանը շարունակում են աշխատանքը բիզնես միջավայրի բարելավման, ինչպես նաև փոխադարձ ներդրումային հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ: «Այս ճանապարհին կարևոր հանգրվան էր մեր երկրների միջև վիզային ռեժիմի վերացումը, ինչը ևս կնպաստի երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը»,- հավելել է Նալբանդյանը:

Armenia actively supports creation of free trade zone between Iran and EAEU
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. Armenia actively supports the opportunity of establishing free trade zone between the Eurasian Economic Union (EAEU) and Iran, Foreign Minister Edward Nalbandian said in an interview with RIA Novosti, reports “Armenpress”.
“Currently the opportunity on establishing free trade zone between Iran and the Eurasian Economic Union is being discussed which we, of course, are actively supporting”, Nalbandian said.
He also highlighted the wide prospects on attracting the Iranian market in the Armenian market. The Armenian FM said Tehran and Yerevan continue the works on improving the business environment, as well as creating mutual investment opportunities. “On this way an important stage was the elimination of visa regime between our countries which will further contribute to deepening the bilateral trade-economic ties”, Minister Nalbandian said.