Վիգեն Սարգսյանը Մյունխենում քննարկվել է պաշտպանական ոլորտում կրթական ծրագրերի իրականացման խնդիրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում շարունակվող Մյունխենի անվտանգության 53-րդ համաժողովի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը  փետրվարի 18-ին հանդիպել է Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցի դեկան Ջեյմս Ստավրիդիսի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանական ոլորտում ժամանակակից կրթական ծրագրերի իրականացման խնդիրները։ Վիգեն Սարգսյանը, մասնավորապես, ներկայացրել է Հայաստանի զինված ուժերում մեկնարկած նոր ծրագիրը, ըստ որի՝ զինծառայողներին հնարավորություն է տրվում ծառայության ընթացքում գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերել նաև այնպիսի կարևոր ուղղություններում, ինչպիսին տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն են։ Կողմերը համակարծիք են եղել, որ պաշտպանական հարցերում կրթական բաղադրիչը պետք է կարևոր դերակատարում ունենա։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերներին և դրանց դիմակայելու անհրաժեշտությանը։
Համաժողովի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը փետրվարի 18-ին աշխատանքային քննարկումներ է ունեցել նաև Գերմանիայի, Սինգապուրի և Վրաստանի պաշտպանության նախարարների հետ։

Виген Саркисян в Мюнхене обсудил вопросы образовательных программ в оборонной сфере
В рамках проходящей в  Германии 53-й Мюнхенской  конференции по безопасности 18 февраля министр обороны РА Виген Саркисян встретился с деканом Школы права и дипломатии им. Флетчера Университета Тафта   Джеймсом Ставридисом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связям с общественностью и СМИ МО РА, в ходе  встречи обсуждались вопросы проведения современных образовательных программ в  оборонной  сфере. В частности, Виген Саркисян представил принятую в ВС Армении новую программу, согласно которой военнослужащие имеют возможность в течение  службы  приобретать также знания  по таким важным направлениям, как, например, информационные технологии. Стороны сошлись во мнении, что образовательная составляющая должна иметь важное  значение в вопросах обороны.
Обсуждались также вопросы, касающиеся современных глобальных вызовов и противодействия им.
В рамках Мюнхенской  конференции  18 февраля министр ИД РА Виген Саркисян провел встречи со своими коллегами из Германии, Сингапура и Грузии.