Արցախի սահմանադրական հանրաքվեի նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտման փուլում են
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի սահմանադրական հանրաքվեի նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտման փուլում են, կատարվում են վերջին ճշգրտումները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի քարտուղար Սերգեյ Մելքումյանը:
«Բոլոր ընտրատեղամասերը ձևավորված են, դրանք 280-ն են, 279-ը Ղարաբաղում  է, 1-ը` Հայաստանի մեր մշտական ներկայացուցչությունում: Հայաստանում գտնվող մեր քաղաքացիներն այդ օրը կկարողանան քվեարկել: Քվեաթերթիկները տպագրված են, այժմ դրանք բաժանվում են հանրաքվեի տարածքային հանձնաժողովներին, որից հետո նրանք, ժամանակացույցի համաձայն, կբաժանեն ընտրատեղամասերին»,-ասաց Սերգեյ Մելքումյանը:
Նրա փոխանցմամբ, այժմ դիտորդների գրանցման ակտիվ փուլն է: Առայժմ գրանցվում են տեղական դիտորդները: Դիտորդական մեծ խմբեր ունեն քաղաքական ուժերը` Արցախի ժողովրդավարական, Ազատ հայրենիք կուսակցությունները: Առայժմ մոտ 70-ին հասնող տեղական դիտորդներ են գրանցվել:
«Բավական մեծ թվով հրավերներ կան դրսի համար, բազմաթիվ գործիչներ, կազմակերպություններ ցանկություն են հայտնել մասնակցելու: Նրանք և' հետխորհրդային երկրներից են, և' այլ պետություններից: Միջազգային դիտորդների ժամանումը սպասվում է փետրվարի 18-ից սկսած: Հանրաքվեն լուսաբանելու համար այստեղ են լինելու նաև միջազգային լրագրողներ»,-ասաց նա:
Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 19-ին ստորագրել է հրամանագիր Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին: Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ համաձայն հրամանագրի, հիմք ընդունելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի դնելու վերաբերյալ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահի նախաձեռնությանը ԼՂՀ Ազգային ժողովի կողմից տրված համաձայնությունը, Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ հանրաքվեն նշանակվել է  2017 թվականի փետրվարի 20-ին: Այդ օրը` առավոտյան ժամը 8:00-ին, կբացվեն ընտրատեղամասերը, կփակվեն երեկոյան ժամը 20:00-ին: Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի քարոզարշավը մեկնարկել է հունվարի 19-ից:

Preparation works of NKR constitutional referendum are at final stage
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. The preparation works of the constitutional referendum in the Nagorno Karabakh Republic (NKR) are at the final stage, the last clarifications are being made, Secretary of the NKR Central Electoral Commission Sergey Melkumyan told “Armenpress”.
“All polling stations are established, they are 280, 279 of which are in Karabakh, the one in our permanent representation in Armenia. Our citizens while in Armenia will be able to vote that day. The voting ballots are printed, currently they are distributed to the regional commissions of the referendum, after which, they will be distributed to the polling stations in accordance with timeframe”, Sergey Melkumyan said.
He said currently it is the active stage of registration of observers. At the moment the local observers are being registered. The political forces have big groups of observers such as the Democratic party of Karabakh, Free Fatherland, National Revival, Federation parties. As of now, the number of registered local observers reaches to 70.
“There are a number of invitations for abroad, numerous figures, organizations expressed a wish for participation. They are both from the post-Soviet countries and other states. The international observers will arrive starting from February 18. International journalists will also arrive to cover the referendum”, he stated.
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan on January 19 signed a decree on putting the NKR’s draft Constitution on a referendum. According to the decree, based on the consent given by the NKR Parliament to the NKR President's initiative for putting the draft Constitution on a referendum, the date for the referendum was appointed February 20, 2017. The polling stations will be opened at 08:00 on February 20, and will be closed at 20:00.