Անցած տարում Չինաստանից Հայաստան ներմուծումն ավելացել 13 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016 թվականին Հայաստանը Չինաստանի հետ իրականացրել է 454 մլն ԱՄՆ դոլարի առևտուր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալները, 2015 թվականի համեմատ, հայ-չինական առևտրաշրջանառությունը կրճատվել է շուրջ 5%-ով, ընդ որում՝ անկումը տեղի է ունեցել բացառապես Հայաստանից Չինաստան արտահանման ծավալների կրճատմամբ:
2016 թվականին Հայաստանից Չինաստան արտահանումը կազմել է մոտ 96.38 մլն ԱՄՆ դոլար՝ տարեկան կտրվածքով կրճատվելով ավելի քան 40 տոկոսով, մինչդեռ Չինաստանից Հայաստան ներմուծումը կազմել է 357.65 մլն ԱՄՆ դոլար՝ աճելով շուրջ 13 տոկոսով:
Ըստ ներկայացված վիճակագրության՝ հաշվետու տարում Չինաստանի մասնաբաժինը Հայաստանի արտաքին առևտրի ընդհանուր ծավալում կազմել է 8.9 տոկոս: Այս ցուցանիշով Չինաստանը երկրորդն է՝ Ռուսաստանից հետո:
Չինաստանի մասնաբաժինը Հայաստանի արտահանում կառուցվածքում կազմել է 5.4 տոկոս, իսկ ներմուծման կառուցվածքում՝ շուրջ 11 տոկոս:

Chinese exports to Armenia rose by 13% in 2016
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Bilateral trade between Armenia and Chine amounted to 454 million USD in 2016. As “Armenpress” was informed from the data release by the National Statistical Service of Armenia, Armenian-Chinese trade turnover decreased by 5%, while the decline is conditioned absolutely by the cut of Armenian exports to China.
Armenian exports to China in 2016 amounted to 96.38 million USD in 2016, which is a decline of 40%, while Chinese imports to Armenia soared by 13% amounting to 357.65 million USD.
According to the data, in the reporting year Chinese share in Armenia’s foreign trade amounted to 8.9%, placing it second after Russia.
China’s share in Armenia’s total exports amounted to 5.4% and 11% in total imports.
The Government of Armenia approved the decision to establish a position of a trade attaché in China during the February 2 Cabinet meeting. The decision is aimed at activating business initiatives between the two states and fostering trade and economic cooperation.