Պոլսահայ ոսկերչին սպանած հայերը Ստամբուլում ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում 85-ամյա պոլսահայ ոսկերիչ Հակոբ Դեմիրջիին սպանելու և նրա տունը կողոպտելու մեջ մեղադրվող երեք կասկածյալները դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Ստամբուլի ծանր հանցագործությունները քննող 7-րդ դատարանում կայացած դատական նիստին մասնակցել են կալանավորված կասկածյալներ Արամ Հովհաննիսյանը, Արթուր Այվազյանը և Սերգեյ Միքայելյանը, ինչպես նաև ազատության մեջ գտնվող 6 այլ կասկածյալներ:
Տրվող հարցերին թարգմանչի միջոցով պատասխանած կասկածյալ Արթուր Այվազյանը դատարանին հայտնել է, որ կանխամտածված հանցագործություն չեն իրականացրել, միայն գողություն անելու նպատակով մտել են մի տուն, որի տերերին չեն ճանաչել: «Մեր նպատակն այնտեղի մարդկանց սպանելը չէր: Նրանց նկատմամբ բռնություն չենք գործադրել, չենք խփել: Մեր գործողությունները պետք է դիտարկել որպես գողություն»,- ասել է նա:
Դատական նիստի ավարտին դատարանը վճռել է Արամ Հովհաննիսյանին, Արթուր Այվազյանին և Սերգեյ Միքայելյանին Հակոբ Դեմիրջիին կանխամտածված սպանելու հիմնավորմամբ դատապարտել ցմահ ազատազրկման: Բացի այդ, Հակոբի կնոջը` Սեդա Այդա Դեմիրջիին ծեծի ենթարկելու փաստի առնչությամբ երեք կասկածյալները «կանխամտածված սպանության փորձ իրականացնելու» հիմնավորմամբ դատապարտվել են 15 տարվա ազատազրկման, «զինված թալանի» հիմնավորմամբ` 10 տարվա և «սեփականությանը վնաս հասցնելու» հիմնավորմամբ՝ 3 ամիս 10 օրվա ազատազրկման:
Դատարանի որոշմամբ` ազատության մեջ գտնվող կասկածյալներն անմեղ են ճանաչվել բավարար ապացույցների բացակայության պատճառով:
2016 թվականի փետրվարի 6-ին Շիշլիի Ջումհուրիեթ փողոցի տներից մեկում բնակվող հայ 85-ամյա Հակոբ Յաքուփ Դեմիրջիի և 79-ամյա Սեդա Աիդա Դեմիրջիի տան վրա հարձակում էր իրականացվել: Հարձակումն իրականացնող երեք անձինք գողացել էին տան թանկարժեք իրերը, 100 հազար թուրքական լիրա (34 հազար ԱՄՆ դոլար): Նրանք հայ զույգին կապկպել էին, ինչի հետևանքով Հակոբ Դեմիրջին խեղդամահ էր եղել, իսկ նրա կնոջը հոսպիտալացրել էին:

Killers of Istanbul Armenian jeweler sentenced to life imprisonment
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The three men who killed the ethnic Armenian 85 year old jeweler Hakob Demirji and robbed his house in Istanbul’s Sisli district have been sentenced to life imprisonment, Hurriyet reports.
The suspects, Aram Hovhannisyan, Arthur Ayvazyan and Sergey Mikayelyan, along with other 6 suspects were tried in the Istanbul Court.
Responding to the Court’s questions, Arthur Ayvazyan said through a translator that they didn’t do any premeditated crime, they had entered the house only to make a robbery, and they didn’t know the owner. “Our goal wasn’t to kill anyone. We didn’t attack them, we didn’t beat them. Our actions must be viewed as robbery”, he said.
The Court issued a life imprisonment verdict for Aram Hovhannisyan, Arthur Ayvazyan and Sergey Mikayelyan for the premeditated murder of Hakob Demirji. In addition, for battering Hakob’s widow Seda,  three others were sentenced to 15 years imprisonment for attempted murder, 10 years for armed robbery and 3 months for property damage.
The other suspects were cleared of the charges.
The attack on Hakob Demirji and his wife Seda’s house occurred on February 6, 2016 in Istanbul’s Sisli district. The assailants robbed the valuable items from the house, including 34 thousand USD. They had tied up the couple, 85 and 79, which resulted in Hakob Demirji suffocating. Seda Demirji was hospitalized.