Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը պնդում է, թե ՌԴ-ն ու Իսրայելը չեն դիմել իրենց Լապշինին հանձնելու խնդրանքով
Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը պնդում է, թե ՌԴ-ն ու Իսրայելը չեն դիմել իրենց
Լապշինին հանձնելու խնդրանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը պնդում է, թե ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ Իսրայելը չեն դիմել բլոգեր իրենց Ալեքսանդր Լապշինին հանձնելու խնդրանքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է Interfax-ի բելառուսական ծառայությունը:
«Ո՛չ Ռուսաստանի Դաշնությունը, ո՛չ Իսրայել Պետությունը, որոնց քաղաքացին հանդիսանում է Ալեքսանդր Լապշինը, բելառուսական կողմին չեն դիմել վերջինիս իրենց հանձնելու խնդրանքով»,- գործակալությանն ասել է գերատեսչությունից:
Բելառուսի գլխավոր դատախազությունից նաև տեղեկացրել են, որ Լապշինի քրեական պատասխանատվության ենթարկելու դիմումն իրենք ստացել են համապատասխան ժամկետներում:
«Գործող օրենսդրության համապատասխան արտահանձնվող անձի մեղավորության ստուգումը չի առնչվում այն երկրի իրավասությանը, որից խնդրում են արտահանձնել»,- ընդգծել են Բելառուսի գլխավոր դատախազությունում:

В Генеральной прокуратуре Белоруссии заявляют, что ни Россия, ни Израиль не обращались с просьбой о выдаче им Лапшина
В Генеральной прокуратуре Белоруссии заявляют, что ни Россия, ни Израиль не
обращались с просьбой о выдаче им Лапшина
В Генеральной прокуратуре Белоруссии заявляют, что ни Россия, ни Израиль не обращались с просьбой о выдаче им блогера Александра Лапшина, передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс.
"Ни Российская Федерация, ни Государство Израиль, гражданином которых является Александр Лапшин, с просьбой о его выдаче к белорусской стороне не обращались", - сообщили в Генпрокуратуре.
Лапшин был задержан 15 декабря 2016 года на территории Минска по запросу азербайджанской стороны.
При этом, отметили в Генпрокуратуре, деяния Лапшина, в совершении которых он обвиняется в Азербайджане, являются также наказуемыми по белорусскому уголовному законодательству.
Сроки давности привлечения блогера к уголовной ответственности по белорусскому и азербайджанскому законодательству не истекли, он не является гражданином Белоруссии, в связи с этим Минск принял решение о выдаче.
"В соответствии с требованиями действующего законодательства проверка доказанности вины выдаваемого лица в совершении инкриминируемых преступлений не относится к компетенции запрашиваемой стороны", - подчеркнули в белорусской прокуратуре.