ԵՄ-ն լիակատար աջակցություն է ցուցաբերում Մինսկի խմբի առաջարկներին. Դոնալդ Տուսկ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը շարունակում է լիակատար աջակցությունը ցուցաբերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին և առաջարկություններին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած հանդիպումից հետո:
«Մենք քննարկել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը: Ստատուս քվոն անկայուն է: Հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի և քաղաքական արագ կարգավորման կարիք ունի` միջազգային իրավունքին համապատասխան»,- ընդգծել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը:
Դոնալդ Տուսկը նաև շեշտել է մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության կարևորությունը` այդ թվում խոսքի ազատության մասով: «ԵՄ-ն հավատում է, որ բաց հասարակությունը երկարաժամկետ կայունության և բարգավաճման լավագույն երաշխավորն է: Մենք հուսով ենք, որ առաջիկայում կաշխատենք այս հարցերի շուրջ որպես գործընկերներ»,- ամփոփել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը:

Европейский союз поддерживает посреднические усилия и предложения Минской группы ОБСЕ
Европейский союз поддерживает посреднические усилия и предложения Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции по итогам встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявил председатель Европейского Совета Дональд Туск.
Он отметил, что на встрече было обсуждено и мирное урегулирование конфликта. «Этот конфликт неустойчив. Мы считаем, что у нагорно-карабахского конфликта нет военного решения. Конфликт требует политического решения в соответствии с нормами международного права», - подчеркнул Туск.
Туск также сказал, что на встрече были обсуждены состояние основных фундаментальных свобод в Азербайджане, в том числе права человека и свобода слова. «Мы считаем, что открытое общество является основным гарантом стабильности и благополучия. Мы надеемся продолжить сотрудничество в этой сфере», - подчеркнул Туск.