Քառօրյա պատերազմում զոհված Բագրատ Ալեքսանյանի բանաստեղծությունները կապրեն սերունդների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմում հերոսաբար զոհված Բագրատ Ալեքսանյանի երազանքը կյանքի է կոչվում. 2017 թվականին կհրատարակվի նրա բանաստեղծությունների ժողովածուն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց բանաստեղծ, թարգմանիչ, Հայաստանի գրողների միության հրատարակչության տնօրեն Շանթ Մկրտչյանը:
«Արդեն հաստատված է, որ պետական աջակցությամբ լույս է տեսնելու ժողովածուն: Այն, հավանաբար, արդեն ամռանը, միգուցե ավելի շուտ պատրաստ կլինի: Հրատարակվելու է 200 օրինակով»,-ասաց Շանթ Մկրտչյանը:
Ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում հերոսի ծնողները պատմել էին, որ Բագրատը շատ էր սիրում ստեղծագործել, ուներ մի շարք բանաստեղծություններ: Գրում էր ամեն ինչի մասին՝ «Արարատին», «Հայրենիքիս», «Կարոտ», «Ափսոսանք» եւ բազում նման վերնագրերով: Ծնողները դիմել էին եւ՛ Մշակույթի նախարարություն, եւ՛ Գրողների միություն այն հույսով, որ որդու բանաստեղծությունները կհրատարակվեն եւ հասանելի կլինեն ընթերցողներին: Դա Բագրատի միակ երազանքն էր:
Բագրատ Ալեքսանյանը  հերոսական պայքար էր մղել  Ջրականում (Ջաբրայիլ) եւ նահատակվել հերոս ընկերների հետ միասին:

Poems of fallen soldier to be published
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. The dream of Bagrat Alexanyan – a soldier who was killed during the April War fighting, is coming true: The collection of his poems will be published in 2017, poet Shant Mkrtchyan, publishing director of the Union of Writers of Armenia told ARMENPRESS.
“It is already confirmed that the collection will be published by state assistance. Perhaps it will be ready in summer, maybe earlier. 200 copies will be printed”, he said.
Earlier, the parents of the fallen soldier said their son loved writing very much, he had a number of poems. He wrote about everything, poems with titles like “ Ararat”, “For my Fatherland”, “Regret” etc.
His parents addressed the Culture Ministry and the Union of Writers, with hopes that their son’s poems will be published. That was Bagrat’s only dream.