2016-ին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 5,7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում զբոսաշրջային այցելությունների թիվը 2016թ-ին կազմել է 1.259.657, կամ 2015թ-ի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 5.7%-ով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ՀՀ զբոսաշրջության պետական կոմիտեից տեղեկացնում են, որ 2016 թվականին այցելությունների աճը հիմականում ապահովվել է ՌԴ-ից, Իրանից, ԱՄԷ-ից, Չինաստանից, Խորվաթիայից, Չեխիայից, Դանիայից, Գերմանիայից, Ինդոնեզիայից, Կոլումբիայից, Նիդերլանդներից, Օմանից, Ֆիլիպիններից, Իսպանիայից, Թուրքիայից Հայաստան այցելությունների աճով:
Ամենաշատ աճ են գրանցվել այցելություններն Իրանից` շուրջ 30 %: Աճել է նաև ՌԴ-ից այցելությունների թիվը` շուրջ 2.3%, թեև 2015 թվականին ՌԴ-ից արձանագրվել էր այցելությունների նվազում շուրջ 6 %-ով:

Number of tourists visited Armenia in 2016 increases by 5.7%
YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. Number of tourist arrivals in Armenia in 2016 comprised 1.259.657, which is a 5.7% increase compared to 2015, the State Tourism Committee told “Armenpress”.
The arrivals were mainly from Russia, Iran, UAE, China, Croatia, Czech Republic, Denmark, Germany, Indonesia, Columbia, the Netherlands, Oman, Philippines, Spain, Turkey.
Most of the growth was registered from visits from Iran, over 30%. The number of visits from Russia has also increased, over 2.3%, although in 2015 there was a decrease of over 6% from visits from Russia.