Apple-ը Հնդկաստանում IPhone-ի արտադրությունը կարող Է սկսել արդեն հունիսին. Times Of India
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ամերիկյան կորպորացիան Հնդկաստանի Բանգալոր քաղաքի մերձակա օբյեկտում սմարթֆոնների հավաքումը կարող Է սկսվել արդեն հունիսին: Երկրի Էլեկտրոնիկայի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը արդեն մամուլի տեղեկագիր Է հրապարակել, որում ողջունում Է առաջին արտադրական գործողությունների ակնկալվող սկիզբը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով  Times Of India-ին:
Նախարարությունում նշել են, որ Հնդկաստանում Apple-ի սմարթֆոնների արտադրությունը «կնպաստի առաջավոր տեխնոլոգիաների զարգացմանը», որոնք երկրին անհրաժեշտ են «գլոբալ մակարդակով մրցակցելու համար»: Ինչպես հավելում Է թերթը, արտադրության սկսվելու կոնկրետ ժամկետները չեն նշվել, բայց սպասվում Է, որ դա տեղի կունենա հունիսին:
Ավելի վաղ՝ 2015 թվականի հունվարի վերջին, ամերիկյան կորպորացիան հայտարարել Էր, որ մոտ Է Հնդկաստանի տարածքում իր ապրանքների թողարկման թույլտվության շուրջ այդ երկրի կառավարության հետ վերջնական համաձայնության հասնելուն, սակայն այն ժամանակ դեռ պետք Է համաձայնություններ ձեռք բերվեին ընկերության համար հարկային ու սակագնային արտոնությունների վերաբերյալ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Apple может начать производство IPhone в Индии уже в июне
Сборка смартфонов американской корпорацией Apple может начаться на объекте около индийского города Бангалор уже в июне. Министерство электроники и информационных технологий страны уже выпустило в четверг пресс-релиз со словами приветствия по поводу ожидающегося начала первых производственных операций, сообщает газета Times Of India.
В министерстве отметили, что производство смартфонов Apple в Индии будет "способствовать развитию передовых технологий", которые стране необходимы, чтобы "конкурировать на глобальном уровне". Как добавляет газета, конкретные сроки начала производства названы не были, однако ожидается, что это произойдет уже в июне,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ранее, в конце января 2015 года, американская корпорация заявляла, что близка к окончательному соглашению с правительством Индии о разрешении на выпуск своих товаров на территории этого государства, однако тогда оставалось договориться о налоговых и тарифных льготах для компании.