ԵԱՏՀ-ի որոշումները պետք Է ցուցադրեն ինտեգրացման իրական օգուտը. Տիգրան Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիան հունվարի 31-ին քննարկել Է մաքսատուրքերի տոկոսադրույքների նվազեցումը, քաղաքակիրթ, թափանցիկ շուկաների ձեւավորումը, Եվրասիական տնտեսական միության երկրների միջեւ առեւտրի խոչընդոտների վերացումը եւ այլ հրատապ թեմաներ: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին հայտնել Է ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայությունը:
Բացելով նիստը՝ ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը նշել Է, որ ԵԱՏՄ-ի պետությունների նախագահները հանձնաժողովի առջեւ դնում են «գլոբալ հավակնոտ խնդիրներ, որոնք համապատասխանում են Միության երկրների զարգացման գերակայություններին, ապագայի նրանց տեսլականին: ԵԱՏՀ-ում ընդունվող որոշումները պետք Է օգնեն՝ հասնելու այդ նպատակներին: Միայն այդպես մենք կկարողանանք բոլորին ցուցադրել մեր ինտեգրացման իրական օգուտը եւ ապրանքների ու ծառայությունների, ֆինանսական ու մարդկային ռեսուրսների միասնական շուկայի ստեղծման օգուտները»:
Տիգրան Սարգսյանը ուշադրություն Է դարձրել այն բանի վրա, որ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի տարեկան ուղերձում որպես 2017 թվականին երկրի զարգացման գլխավոր ուղղություններ առանձնացվել են այն վեկտորները, որոնք կարեւոր են նաեւ ԵԱՏՄ-ի համար: Դա տնտեսության թվայնացումն Է եւ տրանսպորտային-լոգիստիկական ենթակառուցվածքի կատարելագործումը:
Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի ստեղծման շրջանակներում ԵԱՏՀ-ի կոլեգիան հաստատել Է պահանջները դրա բաղադրիչներից մեկի նկատմամբ, որը միավորում Է Միության երկրների ագրոարդյունաբերական համալիրի տվյալների բազան: Նախատեսվում Է ստեղծել յոթ ընդհանուր ինտերնետ-ռեսուրս, ներառյալ գյուղատնտեսական բույսերի տեսակների միասնական ռեեստրը, զարգացման կանխատեսումային ցուցանիշները, ցեղական կենդանիների եւ ցեղական անասնաբուծության բնագավառում սելեկցիոն ձեռքբերումների վերաբերյալ տվյալների բազան եւ գիտահետազոտական գործունեությունը:
Օգտատերերը կկարողանան արտադրությունը մոդելավորել շուկայում ապրանքների ու ծառայությունների պահանջարկի փոփոխման հաշվառմամբ, գնահատել պարենային անվտանգության ապահովման հետ կապված իրադրությունը:
ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի եւս մեկ կարեւոր որոշումն Է դարձել այն հանձնարարականին հավանություն տալը, որի համաձայն ԵԱՏՄ-ի երկրներին առաջարկվում Է շահագրգիռ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց տեղեկացնել Միության ներքին շուկաներում սահմանափակումների եւ խոչընդոտների վերաբերյալ Հանձնաժողովին հայտնելու հնարավորության մասին: Ընդ որում՝ դա կարելի Է անել նաեւ http://barriers.eaeunion.org հատուկ տեղեկատվական ռեսուրսի օգնությամբ:
«Մենք մշտապես զբաղվում ենք Միության ներքին շուկայում խոչընդոտների բացահայտմամբ եւ դրանց վերացմամբ,-հայտարարել Է կոլեգիայի ներքին շուկաների, ինֆորմատիզացիայի եւ տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանը:-Սակայն երկրները կենդանի օրգանիզմ են, եւ պետական մարմինների այս կամ այն գործողության հետեւանքով կարող են ծագել նոր խոչընդոտներ: Ավելի հաճախ դրանք իսկույն հայտնվում են մեր տեսադաշտում, բայց երբեմն Էլ՝ ոչ: Ուստի մենք հորդորում ենք պետական մարմիններին, բիզնեսին, մեր երկրների քաղաքացիներին՝ հայտնել այն դժվարությունների մասին, որոնց նրանք բախվում են ԵԱՏՄ-ի շուկաներում»:
Նաեւ ԵԱՏՀ-ի կոլեգիան հավանություն Է տվել այն առաջարկությանը, որով նախատեսվում Է ԵԱՏՀ-ի խորհրդի առաջիկա նիստում քննարկել Միությունում մակնշման համակարգի զարգացման հարցը: Այդ միջոցները թույլ կտան աջակցել բարեխիղճ բիզնեսին:
ԵԱՏՀ-ի կոլեգիան հավանություն Է տվել կաշվի-կոշիկի արդյունաբերության համար մի շարք այն ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերի տոկոսադրույքների ժամանակավոր զրոյացմանը եւ նվազեցմանը, որոնք այդ ճյուղում օգտագործվում են որպես մշակման նյութեր:
«Զրոյական տոկոսադրույքը գործելու Է 2017 թվականի մարտի 1-ից մինչեւ 2019 թվականի փետրվարի 28-ը ներառյալ»,-նշել Է ԵԱՏՀ-ի առեւտրի նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան: Տոսադրույքների զրոյացման ու նվազեցման վերաբերյալ վերջնական որոշումը հանձնաժողովի խորհուրդը կընդունի 2017 թվականի փետրվարի 10-ին:

Тигран Саркисян: «Решения ЕЭК должны демонстрировать реальную пользу интеграции»
Снижение ставок таможенных пошлин, формирование цивилизованных прозрачных рынков, устранение барьеров в торговле между странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) – эти и другие актуальные темы рассмотрела Коллегия Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) 31 января.
Как передает Арменпресс, oткрывая заседание, Председатель Коллегии ЕЭК Тигран Саркисян отметил, что Президенты государств ЕАЭС ставят перед Комиссией «глобальные амбициозные задачи, которые соответствуют приоритетам развития стран Союза, их видению будущего. Решения, которые принимаются ЕЭК, должны помогать в достижении этих целей. Только так мы сможем продемонстрировать всем реальную пользу нашей интеграции и выгоды от создания единого рынка товаров и услуг, финансовых и человеческих ресурсов».
Тигран Саркисян обратил внимание, что в обращении Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева в качестве главных направлений развития страны в 2017 году выделены векторы, которые также значимы и для ЕАЭС. Это оцифровка экономики и совершенствование транспортно-логистической инфраструктуры.
В рамках создания интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (ЕАЭС) Коллегия ЕЭК утвердила требования к одному из её компонентов, объединяющему базы данных агропромышленного комплекса стран Союза. Предусматривается создание семи общих интернет-ресурсов, включая единый реестр сортов сельскохозяйственных растений, прогнозные показатели развития, базу данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства и научно-исследовательскую деятельность.
Пользователи смогут моделировать производство с учетом изменения спроса товаров и услуг на рынке, оценивать ситуацию по обеспечению продовольственной безопасности.
Еще одним важным решением Коллегии ЕЭК стало одобрение рекомендации, согласно которой странам ЕАЭС предлагается информировать заинтересованных физических и юридических лиц о возможности сообщать в Комиссию об ограничениях и барьерах на внутренних рынках Союза. В том числе это можно делать с помощью специального информационного ресурса http://barriers.eaeunion.org.
«Мы постоянно занимаемся выявлением и устранением препятствий на внутреннем рынке Союза, – заявила член Коллегии (министр) по внутренним рынкам, информатизации и информационно-коммуникационным технологиям ЕЭК Карине Минасян. – Однако страны – это живой организм, и в результате тех или иных действий государственных органов могут возникать новые препятствия. Чаще они сразу попадают в поле нашего зрения, но иногда нет. Поэтому мы призываем государственные органы, бизнес, граждан наших стран сообщать о трудностях, с которыми они сталкиваются на рынках ЕАЭС».
Одним из центральных вопросов  обсуждения стал отчет о первых итогах реализации пилотного проекта по маркировке изделий из меха в 2016 году. Факты, приведенные членом Коллегии (министром) по торговле ЕЭК Вероникой Никишиной, показывают, что решение о введении электронных меток в России и Беларуси полностью оправдало себя. «Например, в России оборот товаров вырос примерно девятикратно. При этом 20 % участников рынка, ранее не предоставлявшие отчетность в налоговые органы, легализовали свой бизнес», – отметила министр ЕЭК. Коллегия ЕЭК одобрила предложение о рассмотрении на ближайшем Совете Евразийской экономической комиссии вопроса о развитии системы маркировки в Союзе. Эти меры позволят поддержать добросовестный бизнес и «обелить» целые сегменты рынка.
Коллегия ЕЭК одобрила временное обнуление и снижение ставок ввозных таможенных пошлин на ряд товаров для кожевенно-обувной промышленности: эфироспирты и их производные, а также поверхностно-активные средства. Они используются в этой отрасли в качестве отделочных материалов.
«Нулевая ставка будет действовать с 1 марта 2017 года по 28 февраля 2019 года включительно, – пояснила министр по торговле ЕЭК Вероника Никишина. – Данная мера направлена на оказание поддержки производителям кожевенной, кожгалантерейной продукции и обуви. Снижение таможенной пошлины позволит сократить издержки и увеличит рентабельность производства, а также повысит конкурентоспособность производителей данных видов продукции».