Թուրքիայի խորհրդարանում հաստատվել է սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում 339 ձայնով հաստատվել է իշխող կուսակցության ներկայացրած սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը:
Նշված փոփոխություններով անցում է կատարվում խորհրդարանական համակարգից նախագահական կառավարման համակարգի: Արդարություն և զարգացում կուսակցության (AKP) կողմից առաջարկված փոփոխությունները բաղկացած են 18 կետից:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական demokrathaber.org-ը:
Սահմանադրական փոփոխությունների հաստատման խորհրդարանական գործընթացը սկսվել էր հունվարի 9-ից:
Խորհրդարանի կողմից հաստատումից հետո փաստաթուղթը պետք է ստորագրի երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ինչից հետո այն կդրվի հանրաքվեի:
Ըստ հաստատված կարգի` Թուրքիայի նախագահի հաստատման համար նախատեսված է 15 օր, իսկ սահմանադրական հանրաքվեն պետք է տեղի ունենա նախագահի կողմից հաստատմանը հաջորդած 60-րդ օրվանից հետո ընկած առաջին կիրակի օրը:
Կառավարության խոսնակ, փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշի խոսքով` հանրաքվեն նախատեսվում է ընթացիկ տարվա ապրիլի 2-ից 9-ը ընկած ժամանակահատվածում:
Իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը վերջին ընտրություններից հետո մեջլիսում ունի 317 պատգամավոր, սակայն քվեարկության ժամանակ ունի միայն 316 քվե, քանի որ մեջլիսի նախագահ, ԱԶԿ-ական Իսմայիլ Քահրամանը զրկված է քվեարկելու իրավունքից: Թուրքիայի մեջլիսում սահմանադրական փոփոխություններ անցկացնելու համար անհրաժեշտ էր առնվազն 330 պատգամավորական մանդատ: ԱԶԿ-ն նախքան խորհրդարանական քվեարկությունը բանակցել է  «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (ԱՇԿ) ղեկավարության հետ:  ԱՇԿ պատգամավորների կողմ քվեարկելու շնորհիվ ԱԶԿ-ն կարողացավ առաջարկն ընդունել մեջլիսում:
Սահմանադրական փոփոխությունները միայն մեջլիսի քվեարկությամբ հնարավոր կլիներ  անցկացնել, եթե կողմ քվեարկեին 367 պատգամավորներ:
Սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը մեջլիսի քվեարկությամբ անցել է 339 կողմ, 142 դեմ, 7 անվավեր ձայներով:

Turkish parliament adopts draft constitution
YEREVAN, JANUARY 21, ARMENPRESS. The Grand National Assembly of Turkey has adopted the draft constitutional changes proposed by the ruling party. 339 MPs have voted in favor of the bill.
The changes are about transforming the parliamentary system of governance into presidential one. The changes proposed by the Justice and Development Party (AKP) are comprised of 18 points, “Armenpress” reports, citing Turkish demokrathaber.org.
Following the approval of the draft, the President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan must sign the document, after which it will be put to a referendum.
According to the standard procedure, the President has 15 days to sign the document, while the referendum has to be scheduled on the first Saturday after 60 days of the signing.
Turkey's Deputy Prime Minister Numan Kurtulmus has informed that the referendum will be held during the period of April 2-9 of the current year.
The ruling Justice and Development party of Turkey has 317 seats in the parliament, but has 316 votes since the speaker of the parliament İsmail Kahraman representing the ruling party is deprived of the right to vote. 330 votes were necessary for adopting the draft constitution at the parliament. Prior to the parliament voting, the Justice and Development party negotiated with the leadership of the Nationalist Movement Party. The draft was approved thank to Nationalist Movement Party joining the ruling party.