Թուրքիայի խորհրդարանում հաստատվել է սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում 339 ձայնով հաստատվել է իշխող կուսակցության ներկայացրած սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը:
Նշված փոփոխություններով անցում է կատարվում խորհրդարանական համակարգից նախագահական կառավարման համակարգի: Արդարություն և զարգացում կուսակցության (AKP) կողմից առաջարկված փոփոխությունները բաղկացած են 18 կետից:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական demokrathaber.org-ը:
Սահմանադրական փոփոխությունների հաստատման խորհրդարանական գործընթացը սկսվել էր հունվարի 9-ից:
Խորհրդարանի կողմից հաստատումից հետո փաստաթուղթը պետք է ստորագրի երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ինչից հետո այն կդրվի հանրաքվեի:
Ըստ հաստատված կարգի` Թուրքիայի նախագահի հաստատման համար նախատեսված է 15 օր, իսկ սահմանադրական հանրաքվեն պետք է տեղի ունենա նախագահի կողմից հաստատմանը հաջորդած 60-րդ օրվանից հետո ընկած առաջին կիրակի օրը:
Կառավարության խոսնակ, փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշի խոսքով` հանրաքվեն նախատեսվում է ընթացիկ տարվա ապրիլի 2-ից 9-ը ընկած ժամանակահատվածում:
Իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը վերջին ընտրություններից հետո մեջլիսում ունի 317 պատգամավոր, սակայն քվեարկության ժամանակ ունի միայն 316 քվե, քանի որ մեջլիսի նախագահ, ԱԶԿ-ական Իսմայիլ Քահրամանը զրկված է քվեարկելու իրավունքից: Թուրքիայի մեջլիսում սահմանադրական փոփոխություններ անցկացնելու համար անհրաժեշտ էր առնվազն 330 պատգամավորական մանդատ: ԱԶԿ-ն նախքան խորհրդարանական քվեարկությունը բանակցել է  «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (ԱՇԿ) ղեկավարության հետ:  ԱՇԿ պատգամավորների կողմ քվեարկելու շնորհիվ ԱԶԿ-ն կարողացավ առաջարկն ընդունել մեջլիսում:
Սահմանադրական փոփոխությունները միայն մեջլիսի քվեարկությամբ հնարավոր կլիներ  անցկացնել, եթե կողմ քվեարկեին 367 պատգամավորներ:
Սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը մեջլիսի քվեարկությամբ անցել է 339 կողմ, 142 դեմ, 7 անվավեր ձայներով:

Парламент Турции утвердил предложение о конституционных реформах
Турецкий парламент 339 голосами «за» одобрил конституционную реформу, предложенную правящей  партией.
Согласно этой реформе, в стране будет введена президентская система правления. Предложенная  правящей  партией «Справедливость и развитие» реформа состоит из 18 пунктов.
Об этом Арменпресс сообщает со ссылкой на demokrathaber.org.
Процедура  утверждения  началась 9 января.
После  утверждения  парламента документ должен подписать Реджеп Тайип Эрдоган, после чего реформа должна быть вынесена на общенародный референдум.
Согласно установленному  порядку, на подписание документа  президентом предусмотрено 15 дней, а референдум – после  этого, через 60 дней, в первое  воскресенье. По словам спикера правительства, вице-премьера Нумана Куртулмуша, планируется, что он состоится в промежуток 2-9 апреля 2017 года.
У правящей  партии «Справедливость и развитие» в парламенте после  последних выборов 317 депутатов, но в  голосовании у  нее только 316 голосов, поскольку  глава  парламента, член  ПСР Исмаил Каграман лишен права голосования. Для  проведения конституционных реформ в  парламенте необходимо  минимум 330 депутатских мандатов. ПСР провела переговоры  с руководством партии «Национальное движение». При их содействии ПСР смогла провести предложение  в  парламенте.
Конституционные  реформы пройдут, если наберут 367 голосов «за» в парламенте.
За предложенный Эрдоганом пакет реформ  проголосовали 339 депутатов, 142 выступили против, 7 бюллетеней  недействительных.