Օբամայի թիմը շարունակում է հարվածներ հասցնել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հիմքերին. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի թիմը իշխանության լինելու վերջին ժամերին անգամ շարունակում է հարվածներ հասցնել Մոսկվայի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների հիմքերին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Վերջին օրերին ԱՄՆ վարչակազմի` նրա բոլոր ներկայացուցիչների, հատկապես արտաքին քաղաքականության գործիչների շուրթերից մենք շատ ենք լսել Ռուսաստանի մասին: Ի լրումն դրա, այն, որ վաղը երդմնակալությունն է և այսօր հեռացող վարչակազմի համար վերջին օրն է, մեր գործընկերների համար առիթ է որոշ հետևություններ անել իշխանության ղեկին Բարաք Օբամայի լինելու ութամյա գործունեության շուրջ` մեր երկրների հարաբերությունների առումով»,- ասել է Զախարովան:
Նա ցավով նշել է, որ արդյունքները «ողբալի» են, հեռացող դեմոկրատական թիմը գիտակցաբար քանդել է երկկողմ կապերը` սառը պատերազմի ժամակների  իրավիճակին համապատասխան: «Անգամ իր վերջին ժամերին թիմը շարունակում է հարվածներ հասցնել դրա հիմքերին»,- ասել է Զախարովան:

Команда Обамы продолжает наносить удары по фундаменту отношений с Россией: Мария Захарова
Команда президента США Барака Обамы продолжает даже в последние часы пребывания у власти наносить удары по фундаменту отношений Москвы и Вашингтона. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Мы очень много слышали в последние дни о России из уст администрации США, всех ее представителей, особенно на внешнеполитическом треке, - сказала дипломат. - Помимо того, что завтра инаугурация и сегодня последний день для уходящей администрации, заявления внешнеполитических деятелей, наших коллег за последние дни представляются для нас поводом подвести некоторые итоги восьмилетнего пребывания у власти Барака Обамы для отношений между нашими странами".
"Итоги, к сожалению, плачевные, уходящая демократическая команда сознательно обрушила двусторонние связи до состояния времен холодной войны, - отметила она. - Даже в свои последние часы она продолжает наносить удары по их фундаменту".
Захарова напомнила, что в начале своего первого срока в 2009 году Обама провозгласил лозунг перезагрузки отношений с Россией и их всестороннего развития.