Փորձագետն անցած տարին դրական է համարում հայ-վրացական համագործակցության աշխուժացման առումով
ԵՐԵՎԱՆ,  19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած տարին կարևոր է եղել հայ-վրացական համագործակցության խորացման առումով: Հունվարի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այսպիսի կարծիք հայտնեց Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը: «Տարվա ընթացքում եղել են երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցելություններ: Հայաստանի պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարներն այցելել են Վրաստան,  իսկ սեպտեմբերին Հայաստան ժամանեց Վրաստանի վարչապետը, որը շատ կարևոր էր: Վրաստանի վարչապետի այցի արդյունքում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն հայ-վրացական բարեկամության կամրջի կառուցման վերաբերյալ, որն էլ ավելի կխթանի երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց փորձագետը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանի և Վրաստանի սերտ համագործակցությունն արտահայտվում է հատկապես մի շարք կարևոր ոլորտներում, ինչպիսիք են տուրիզմը, առևտրատնտեսական կապերը, էներգետիկ ոլորտը: «Պաշտոնական տվյալներով` անցած տարվա ընթացքում Վրաստան է այցելել 1 միլիոն 456 հազար հայ զբոսաշրջիկ և այդ ցուցանիշով Հայաստանը երկրորդն է, իսկ առաջինն Ադրբեջանն է: Ադրբեջանցի զբոսաշրջիկների թիվը 200 հազարով գերազանցել է հայ զբոսաշրջիկների թիվը: Էներգետիկ ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու առումով անցած տարվա ընթացքում ևս մեկ կարևոր իրադարձություն տեղի ունեցավ: Խոսքը Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Իրանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունն է միասնական էներգոկամուրջ ստեղծելու վերաբերյալ, ինչը երկրներին հնարավորություն կտա միավորել էներգոհամակարգերը և փոխանակվել էլեկտրաէներգիայով, ինչն էլ իր հերթին կաշխուժացնի երկրների միջև համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում»,- ընդգծեց Ջոնի Մելիքյանը:
Փորձագետի խոսքով` Հայաստանն արդեն երկար ժամանակ Վրաստանի առևտրային գործընկերների տասնյակում է: Նա նշեց, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև առևրտրաշրջանառությունը 2014թ. կազմել է 156 միլիոն դոլար, իսկ 2015թ. այդ թիվը կազմել է 189 միլիոն դոլար` արձանագրելով 17 տոկոս աճ: Նրա գնահատմամբ` սա խոսում է այն մասին, որ տարեցտարի երկու երկրները խորացնում են առևտրատնտեսական համագործակցությունը:
Ջոնի Մելիքյանը կարևորում է նաև հայ-վրացական համագործակցությունը ռազմական ոլորտում: Նրա գնահատմամբ` Վրաստանի համար շատ կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանային անվտանգությունը, քանի որ նրանք ցանկանում են ավելացնել օտարերկրյա ներդրումները, իսկ դրա համար կարևոր նախապայման է տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը: «Անցած տարվա ընթացքում Վրաստան այցելեց Հայաստանի պաշտպանության նորանշանակ նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Այցի ընթացքում Հայաստանի և Վրաստանի միջև ստորագրվեց ռազմական համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիր: Թեև Վրաստանն ակտիվ ջանքեր է գործադրում ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու համար և ռազմական ոլորտում համագործակցությունը որոշակիորեն սահմանափակ են, սակայն կան ուղղություններ, որտեղ երկու երկրները կարող են համագործակցել»,- նշեց նա:
Փորձագետը ենթադրում է, որ Հայաստանում ընտրական ցիկլի ավարտից հետո կլինի ՀՀ վարչապետի պատասխան այց Վրաստան, ինչն ավելի կակտիվացնի համագործակցությունը երկկողմ ձևաչափում:
Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թ. հուլիսի 17-ին: Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը սկսել է գործել Թբիլիսիում 1993 թ. հուլիսից: 2008թ. ապրիլին Բաթումում հիմնվել է ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը: Հայաստանի և Վրաստանի բարձրագույն օրենսդիր մարմինների համագործակցության և օրենսդրության ներդաշնակեցման նպատակով ձեւավորված է միջխորհրդարանական հանձնաժողով, որը նախագահում են երկու երկրների խորհրդարանների նախագահների տեղակալները: Տնտեսական համագործակցության խորացման նպատակով գործում է տնտեսական միջկառավարական համագործակցության հանձնաժողով, որը գլխավորում են երկու պետությունների վարչապետները: Հայաստանի և Վրաստանի միջև  գործում է նաև հայ-վրացական պետական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման հանձնաժողով: 2013թ. աշնանը ձևավորվել է հայ-վրացական առևտրատնտեսական հարցերով համատեղ աշխատանքային խումբ, որի առաջին նիստը գումարվել է 2014թ. մարտի 21-ին:

Expert says 2016 was positive in terms of intensification of Armenian-Georgian cooperation
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Last year was important in terms of deepening the Armenian-Georgian cooperation, expert in Georgian studies Joni Melikyan told reporters on January 19, reports “Armenpress”.
“Visits of high-ranking officials of the two countries were held. Armenia’s Defense Minister and Foreign Minister visited Georgia, and in September Georgia’s Prime Minister arrived in Armenia which was very important. As a result of the Georgian PM’s visit, agreement was reached over the construction of Armenian-Georgian friendship bridge which will further boost the trade-economic ties of the two countries”, Joni Melikyan said.
He said the Armenian-Georgian close cooperation is expressed in a number of key sectors, such as tourism, trade-economic ties, energy sector. “According to official data, 1 million 456 thousand Armenian tourists visited Georgia in 2016, with this figure Armenia is the second and Azerbaijan is the first. The number of Azerbaijani tourists visiting Georgia exceeded the number of Armenian tourists by 200.000. Another important event on deepening cooperation in the energy field took place last year. The talk is about the agreement on creating common energy bridge reached between Armenia, Georgia, Russia and Iran which will enable them to unite the energy systems and to be exchanged with power which in its turn will boost cooperation in various sectors”, the expert said.
He said Armenia for a long time is among Georgia’s top ten trading partners. The trade turnover between Armenia and Georgia in 2014 comprised 156 million USD, whereas in 2015 it was 189 million USD, recording a 17% growth. The expert said this figures prove that the two countries year after year are deepening the trade-economic cooperation.
Joni Melikyan attached importance to the Armenian-Georgian cooperation in the military sector. He said Georgia attaches importance to the regional security since they want to increase the foreign investments, and the regional security and stability is a key precondition for that. “Last year Armenian Defense Minister Vigen Sargsyan visited Georgia. During the visit military cooperation agreement was signed between Armenia and Georgia. Although Georgia makes active efforts to be integrated with NATO, and the cooperation in the military sector is limited to some extent, there are directions where the two countries can cooperate”, the expert said.
Joni Melikyan supposes that after the elections in Armenia, Prime Minister Karen Karapetyan will visit Georgia which will further intensify the bilateral cooperation.