Ինչպես չդառնալ ադրբեջանական հաքերների զոհ. մասնագետի խորհուրդը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական հաքերների կողմից հարձակումներ են սպասվում: Մասնագետները խորհուրդ են տալիս զգոն լինել: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, այս անգամ նկատվում է ֆեյսբուքյան պրոֆիլները թիրախավորելու միտում:
«Ադրբեջանական հաքերների ամենաակտիվ օրերից են այսօրը և վաղը, այսպես կոչված «սեւ հունվարն» են նշում։ Այս տարի միայն տեղեկատվական կայքերը չեն թիրախավորված, այլև հարձակման են ենթարկվում սոցիալական ցանցերի օգտատերերը: Դա նաև նկատվեց վերջերս, երբ ֆեյսբուքի պրոֆիլները կոտրելու ալիք եղավ»,-ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Մասնագետը հորդորեց լինել զգույշ, ամեն պատահական լինկի վրա չսեղմել: Նրա խոսքով, պրոֆիլները հիմնականում երկու ձևով են կոտրում:
«Օգտվում են արդեն արտահոսք եղած շտեմարաններից, երբ բազմաթիվ մարդկանց էլեկտրոնային հասցեների, գաղտնաբառերի արտահոսք եղավ, եթե հիշում եք yahoo-ն կոտրվեց: Այն դեպքում, երբ անձը նույն գաղտնաբառն օգտագործում է և էլեկտրոնային հասցեի և ֆեյսբուքի դեպքում, ապա կարող են կոտրել պրոֆիլը: Երկրորդ տարբերակը, երբ իբր գալիս է հաղորդագրություն ֆեյսբուքից, անձը սեղմում է այն և հայտնվում է մի կայքում, որն արտաքինից  ֆեյսբուքի տեսքն ունի: Նա մուտքագրում է գաղտնաբառը` մտածելով, որ մուտք է գործում  ֆեյսբուք, բայց իրականում տվյալ անձն իր գաղտնաբառն է փոխանցում հաքերին»,-ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Մասնագետը նշեց, որ այդ հարձակումները մինչև փետրվարի վերջ դեռ կշարունակվեն: Նա խորհուրդ է տալիս լինել ուշադիր, և եթե էլեկտրոնային հասցեի ու ֆեյսբուքի գաղտնաբառերը նույնն են, ապա փոխել:

Как не стать жертвой азербайджанских хакеров: советы специалиста
Ожидаются атаки азербайджанских хакеров, и специалисты советуют быть настороже. Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказал эксперт по компьютерной безопасности Самвел Мартиросян, по мнению которого, на этот раз в центре мишени будут фейсбуковские профили.
«Ожидаются атаки азербайджанских хакеров, пик их активности падет на сегодня и завтра: они таким образом будут отмечать так называемый «черный январь». В этом году в центре мишени будут не только информационные сайты, но и  фейсбуковские профили. Недавно уже прошла волна взломов фейсбуковских профилей»,- сказал эксперт по компьютерной безопасности Самвел Мартиросян.
Он призвал пользователей сетей быть осторожными, не открывать случайные ссылки. По его словам, взломы фейсбуковских профилей делаются 2 путями.
«Пользуются данными из уже произошедших утечек, как было в случае с yahoo, это можно сделать, если пользователь ставит на электронную почту и фейсбуковский профиль тот же пароль. Второй вариант – когда из ФБ идет сообщение, открывается ссылка, пользователь оказывается на странице, похожей на ФБ, вводит пароль, который немедленно передается хакерам», - сказал эксперт по компьютерной безопасности Самвел Мартиросян.
Он отметил, что атаки азербайджанских хакеров будут продолжаться до конца февраля. Он посоветовал быть внимательными и поменять совпадающие пароли на электронную почту и фейсбуковский профиль.