Լոս Անջելեսում հայտարարվել են People՚s Choice Awards մրցանակի դափնեկիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսում  (Կալիֆոռնիայի նահանգ) հունվարի 18-ին հայտարարվել են անցյալ տարվա արդյունքներով People՚s Choice Awards մրցանակի դափնեկիրները: Պարգեւների հանձնման 43-րդ արարողությունը, որոնք ամեն տարի շնորհվում են  համաժողովրդական քվեարկությամբ, տեղի Է ունեցել «Մայքրոսոֆթ» թատրոնում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մրցանակն ավանդաբար հանձնվում Է ինչպես լավագույն կինոյի ու հեռուստատեսային աշխատանքների համար, այնպես Էլ երաժշտության բնագավառում ձեռքբերումների համար:
«Լավագույն ֆիլմ» Է ճանաչվել նշանավոր Pixar ստուդիայի նկարահանած «Փնտրելով Դորիին» անիմացիոն ժապավենը: Բացի այդ, այս կինոնկարը ճանաչվել Է «Լավագույն ֆիլմ ընտանեկան դիտման համար»:
Ամերիկացիների կարծիքով՝ «Լավագույն դերասանուհին» դարձել Է «Օսկար»-ի մրցանակակիր Ջենիֆեր Լոուրենսը. հակառակ սեռի նույն անվանակարգում հաղթանակ Է տարել Ռայան Ռեյնոլդսը: Ռոբերտ-Դաունի-կրտսերն արժանացել «Էքշըն-ֆիլմերի լավագույն դերասան» պարգեւին, իսկ «Լավագույն կինոկուռք» կատեգորիայում մրցանակը նվաճել Է Ջոնի Դեփը:
Երաժշտական անվանակարգերում միանգամից երկու պարգեւ Է ստացել ամերիկացի երգչուհի Բրիթնի Սփիրսը, նրան ճանաչել են «Լավագույն փոփ-երգչուհի» եւ «Լավագույն կատարող»: Տղամարդկանց կատեգորիայում հաղթանակ Է տոնել Ջասթին Թիմբեռլեյքը, հենց նա Էլ դարձել Է «Լավագույն երգի» համար մրցանակի դափնեկիրը (Can՚t Stop the Feeling կոմպոզիցիայի համար):
«Լավագույն խումբ» Է հայտարարվել Fifth Harmony կանանց կոլեկտիվը, իսկ «Լավագույն ալբոմ» Է դարձել ամերիկացի քանթրի-կատարող Բլեյք Շելթոնի If I՚m Honest («Եթե ես ազնիվ եմ») սկավառակը:
Տարվա արդյունքներով՝ «Լավագույն հեռուստաշոու» Է հայտարարվել բրիտանա-ամերիկյան «Օտարուհին» սերիալը: «Լավագույն կատակերգական հեռուստադերասանը» դարձել Է Ջիմ Փարսոնսը, որը հռչակվել Է «Մեծ պայթյունի տեսությունը» ժողովրդականություն վայելող սերիալում խաղացած իր դերով. կանանց՝ համապատասխան կատեգորիայում մրցանակն ստացել Է Սոֆյա Վերգարան: Դրամատիկ հեռուստադերերի համար նշել են ամերիկացի Ջասթին Չեմբերսին եւ հնդիկ դերասանուհի Պրիյանկա Չոփրուին, իսկ «Լավագույն անիմացիոն հեռուստասերիալը»  ճանաչվել Է նշանավոր «Սիմփսոնները», որն առաջին անգամ Էկրաններին Է հայտնվել 1989 թվականին, եւ մինչ այժմ ցուցադրությունն ընթանում Է:
People՚s Choice Awards մրցանակը հանձնվում Է 1975 թվականից ի վեր ամեն տարի: Սկզբում քվեարկությունն անցկացվում Էր Գելապի ինստիտուտի հարցումների արդյունքների համաձայն, իսկ 21-րդ դարասկզբից՝ Համացանցի օգնությամբ:
Մրցանակն ամերիկյան շոու-բիզնեսում համարվում Է միակ պարգեւը, որի դափնեկիրները որոշվում են համազգային քվեարկությամբ: Որպես կանոն, ժողովրդական ընտրության արդյունքները զարմանալիորեն տարբերվում են այնպիսի մրցանակների ժյուրիների ամփոփիչ որոշումներից, ինչպիսիք են «Օսկար»-ը, «Գրեմմի»-ն եւ այլ հեղինակավոր պարգեւներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Лос-Анджелесе названы обладатели премии People's Choice Awards
Победители премии People's Choice Awards по итогам прошедшего года названы в среду в Лос-Анджелесе (штат Калифорния). 43-я церемония вручения наград, которые ежегодно присуждаются по итогам всенародного голосования, состоялась в театре "Майкрософт" (Microsoft Theater).
Премия традиционно вручается как за лучшие кино- и телевизионные работы, так и за достижения в области музыки. "Лучшим фильмом" была признана анимационная лента "В поисках Дори" (Finding Dory) знаменитой студии Pixar. Кроме того, данная картина была также названа "Лучшим фильмом для семейного просмотра".
"Лучшей актрисой", по мнению американцев, стала обладательница "Оскара" Дженнифер Лоуренс, в соседствующей мужской номинации победу одержал Райан Рейнольдс. Роберту Дауни-младшему досталась награда как "Лучшему актеру в экшен-фильмах", а премию в категории "Лучший киноидол" завоевал Джонни Депп.
В музыкальных номинациях сразу две награды достались американской певице Бритни Спирс, ее признали "Лучшей поп-певицей" и "Лучшей исполнительницей". В мужской категории победу праздновал Джастин Тимберлейк, он же стал обладателем премии за "Лучшую песню" (за композицию Can't Stop the Feeling). "Лучшей группой" назвали женский коллектив Fifth Harmony, а "Лучшим альбомом" стала пластинка американского кантри-исполнителя Блэйка Шелтона If I'm Honest ("Если я честный"),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Лучшим телешоу" по итогам года объявили британо-американский сериал "Чужестранка" (Outlander). "Лучшим комедийным телеактером" стал Джим Парсонс, прославившийся своей ролью в популярном сериале "Теория большого взрыва" (The Big Bang Theory), в соответствующей женской категории премию получила София Вергара. За драматические телероли отметили американца Джастина Чэмберса и индийскую актрису Приянку Чопру, а "Лучшим анимационным телесериалом" были признаны знаменитые "Симпсоны" (The Simpsons), которые впервые появились на экранах в 1989 году и идут до сих пор.
Премия People's Choice Awards вручается ежегодно с 1975 года. Сначала голосование проходило по итогам опросов Института Гэллапа, а с наступлением XXI века - с помощью интернета. Премия считается единственной в американском шоу- бизнесе наградой, лауреаты которой определяются общенациональным голосованием. Как правило, результаты народного выбора разительно отличаются от итоговых решений жюри таких премий, как "Оскар", "Грэмми" и других престижных наград.