Շավարշ Քոչարյանը բացահայտել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ՀՀ ներկայացուցչի նշանակման հետաձգման պատճառը
Շավարշ Քոչարյանը բացահայտել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ՀՀ
ներկայացուցչի նշանակման հետաձգման պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ռոտացիոն կարգով պետք է նշանակվի Հայաստանի ներկայացուցիչը. Նիկոլայ Բորդյուժային փոխարինած Վալերի Սեմերիկովը ժամանակավոր պաշտոնակատար է: Կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Հասկանանք` ինչ է կատարվել: Ընդունվել է որոշում, համաձայն որի, ՀԱՊԿ-ում գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պետք է ռոտացիոն կարգով փոխարինվի և, բնական է, եթե ռոտացիան ուժի մեջ է մտնում, համաձայն ռուսական այբուբենի՝ առաջին պետությունը Հայաստանն է: Երևանում, երբ տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ գագաթաժողովը, չեղավ կոնսենսուս և ժամանակ պահանջվեց որոշման համար: Հաջորդ հանդիպմանն էլ չի եղել Բելառուսի նախագահը, ինչը հնարավորություն չի տվել որոշում կայացնել: Արդյունքում, հունվարի 1-ից նշանակվել է ոչ թե գլխավոր քարտուղար, այլ ընդամենը պաշտոնակատար և մոտակա գագաթնաժողովը պետք է այդ հարցում հստակություն մտցնի», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Շավարշ Քոչարյանը:
Դիտարկմանը, թե տպավորություն է, որ Բելառուսն ու Ղազախստանը խոչընդոտում են ՀՀ ներկայացուցչի՝ քարտուղարությունը ստանձնելուն՝ Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց` Ղազախստանը չի խոչընդոտել: «Իսկ Բելառուսը խոչընդոտել է այնքանով, որ նախագահի չմասնակցելու պատճառով գագաթնաժողովին, հարցի լուծումը հետաձգվել է», - ասաց նա:

Шаварш Кочарян раскрыл причины откладывания назначения на должность генсека ОДКБ представителя Армении
Шаварш Кочарян раскрыл причины откладывания назначения на должность генсека ОДКБ
представителя Армении
В порядке ротации, на должность генсека ОДКБ должны назначить представителя Армении; Семериков является лишь временным исполнителем. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами после заседания правительства Армении сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
«Давайте поймем – что же произошло. Было принято решение о ротационном назначении генсека ОДКБ в алфавитном порядке, и в алфавитном порядке первой стоит Армения.  Однако во время заседания в Ереване консенсуса не было, и для принятия решения потребовалось время. На следующем заседании отсутствовал президент Беларуси, и решение опять не было принято. В результате, с 1-го января был назначен не генсек, а всего лишь временно исполняющий его обязанности. Ясность в этом вопросе будет внесена во время ближайшего саммита», - сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
На замечание о том, что создается впечатление, будто Казахстан и Беларусь искусственно препятствуют назначению представителя Армении, замминистра ИД Шаварш Кочарян ответил что Казахстан не препятствовал, а Беларусь препятствовала постольку, поскольку отсутствие ее президента не позволило принять решение.