Պատկերասրահը կկազմակերպի Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի մայիսին  կազմակերպվելու է Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված մեծ ցուցահանդես: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հունվարի 17-ին  լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանը:
«Ավելի քան մեկ տարի է ինչ պատրաստվում ենք այդ ցուցահանդեսին: Ցուցադրվելու են Այվազովսկու՝ մեր պատկերասրահում գտնվող բոլոր աշխատանքները, ինչպես նաև ներկայացվելու են նկարչի գրաֆիկական գործերը, որոնք նախկինում երբևէ պատկերասրահում չեն ցուցադրվել: Ռուսաստանի տարբեր թանգարաններից  բերվելու են նկարչի 16 աշխատանք»,- նշեց Ծատուրյանը և հավելեց, որ իրենք ներկայումս բանակցություններ են վարում Մխիթարյանների հետ, որպեսզի միաբանությունում գտնվող «Քաոս» նկարը նույնպես ընդգրկված լինի ցուցահանդեսում:
ՀԱՊ-ի տնօրենը հայտնեց, որ 2017 թվականի  ընթացքում Այվազովսկու ստեղծագործությունների ցուցահանդեսներ են կազմակերպվելու նաև արտերկրում:

Картинная галерея Армении организует выставку, посвященную 200-летию со дня рождения Ованнеса Айвазовского
Картинная галерея Армении организует выставку, посвященную 200-летию со дня
рождения Ованнеса Айвазовского
В мае текущего года в Армении будет организована выставка, посвященная 200-летию со дня рождения выдающегося художника-мариниста Ованнеса Айвазовского.
По сообщению «Арменпресс», об этом 17 января во время встречи с журналистами рассказал директор Национальной галереи Армении Арман Цатурян.
“Уже более года мы готовимся к этой выставке. На ней будут выставлены все имеющиеся в нашей галерее полотна Айвазовского. Также будут представлены графические работы художника, которые до этого ни разу не выставлялись в галерее. Из разных музеев России будут привезены 16 работ художника”, - отметил Цатурян, добавив, что в настоящее время они ведут переговоры с Орденом Мхитарян для включения в экспозицию находящейся в ордене картины “Хаос”.
Директор Национальной галереи Армении сообщил, что в течение 2017 году выставки работ Айвазовского будут организованы и за рубежом.