Անկարան դեմ է արտահայտվել Աստանայի բանակցություններին սիրիական քրդերի մասնակցությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի փոխվաչապետ Նուման Քուրթուլմուշը հայտնել է, որ պաշտոնական Անկարան դեմ է Աստանայում սիրիական հակամարտության կարգավորման շուրջ կայանալիք բանակցություններին սիրիայի քրդերի Դեմոկրատական միություն կուսակցության (PYD մասնակցությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին թուրքական «A Haber» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտնել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը:
Դեմ լինելու պատճառն այն է, որ պաշտոնական Անկարան սիրիայի քրդերի Դեմոկրատական միություն կուսակցությունը դիտարկում է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն, որը գործում է Քրդստանի բանվորական կուսակցության(PKK) հետ համատեղ:
«Ինչպես «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը և այլ ահաբեկյական կազմակերպություններ, այնպես էլ PYD-ն չեն կարող մասնակցել Սիրիայի շուրջ տեղի ունեցող հանդիպումներին դա կլինի Աստանայում, Ժնևում, թե մեկ այլ վայրում»,- ասել է փոխվաչապետը:
Քուրթուլմուշը նաև հավելել է, որ Թուրքիան հույս ունի, որ ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հաշվի կառնի Թուրքիայի դիրքորոշումը Սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցում և ԱՄՆ-ը կդադարեցնի աջակցությունը PYD-ին, և կհասկանա որ PYD-ն չի կարող միջոց հանդիսանալ ԱՄՆ-ի համար տարածաշրջանում իր նպատակներին հասնելու համար:

Анкара высказалсь против участия сирийских курдов в переговорах в Астане
Вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш заявил, что официальная Анкара против участия партии сирийских курдов Демократический союз (PYD) в переговорах по вопросу урегулирования сирийского конфликта, которые пройдут  в Астане.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «A Haber» в интервью, данном ей  вице-премьером Турции Нуманом Куртулмушем.
Причиной несогласия является то, что официальная Анкара считает партию сирийских курдов Демократический союз (PYD) террористической организацией, действующей совместно с турецкой Рабочей партией Курдистана (PKK).
«Как и террористическая организация ИГИЛ, партия сирийских курдов Демократический союз (PYD) не может принимать участие в переговорах по вопросу урегулирования сирийского конфликта, будь то  в Астане, в Женеве или где-то еще»,- сказал вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш.
Вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш добавил, что Турция надеется, что администрация новоизбранного президента США Дональда Трампа учтет позицию Турции в вопросе сирийского урегулирования, и США перестанут поддерживать  PYD и поймут, что PYD не может являться тем средством, с помощью которого США смогут достичь своих целей в регионе.