Գարո Փայլանը դիմել է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ, մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մեջլիսի նախագահի կողմից իր ելույթը խոչընդոտելու և երեք նիստից հեռացվելու հարցով դիմել է Սահմանադրական դատարան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Գարո Փայլանը հունվարի 13-ին սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի քննարկման ժամանակ «ցեղասպանություն» եզրույթը կիրառելու պատճառով իշխող «Արդարություն և զարգացում» և ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունների կողմից խիստ արձագանքի էր հանդիպել: Նրանից պահանջել էին հրաժարվել «ցեղասպանություն» բառից: Այն բանից հետո, ինչ Փայլանը հրաժարվել էր դա անել, նրան 3 նիստից հեռացնելու մասին որոշում էր կայացվել, իսկ նրա խոսքերը հանվել էին մեջլիսի արձանագրություններից:
Սահմանադրական դատարան ներկայացրած դիմումի մեջ Փայլանը կատարվածը որակել է որպես իր պատգամավորական անձեռնմխելիության խախտում և խոսքի ազատության սահմանափակում: Բացի Սահմանադրական դատարան դիմելուց հայ պատգամավորը դիմում է ներկայացրել Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին` պահանջելով հետ կանգնել մեջլիսի կանոնակարգին հակասող որոշումից:

YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Garo Paylan, Armenian lawmaker of Turkey’s Parliament, member of the pro-Kurdish Peoples’ Democratic Party, appealed to the Constitutional Court of Turkey over hindering his speech at the parliament and being excluded from three sessions by the parliament speaker, Agos reports.
During the discussions of the constitutional changes proposal in Turkey’s parliament on January 13, Paylan talked about the Armenian Genocide which angered the ruling and opposition party members. He was required to refuse using the word “genocide”. However, he opposed to it, which was followed by a decision to exclude him from three sessions, and his words were removed from the parliamentary minutes.
In his application, Paylan called what has happened with him as a violation of his parliamentary immunity and restriction of freedom of speech.
The Armenian lawmaker also appeals to Turkey’s parliament demanding to refuse from a decision that contradicts to the parliament’s rules of procedure.