Գարո Փայլանը դիմել է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ, մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մեջլիսի նախագահի կողմից իր ելույթը խոչընդոտելու և երեք նիստից հեռացվելու հարցով դիմել է Սահմանադրական դատարան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Գարո Փայլանը հունվարի 13-ին սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի քննարկման ժամանակ «ցեղասպանություն» եզրույթը կիրառելու պատճառով իշխող «Արդարություն և զարգացում» և ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունների կողմից խիստ արձագանքի էր հանդիպել: Նրանից պահանջել էին հրաժարվել «ցեղասպանություն» բառից: Այն բանից հետո, ինչ Փայլանը հրաժարվել էր դա անել, նրան 3 նիստից հեռացնելու մասին որոշում էր կայացվել, իսկ նրա խոսքերը հանվել էին մեջլիսի արձանագրություններից:
Սահմանադրական դատարան ներկայացրած դիմումի մեջ Փայլանը կատարվածը որակել է որպես իր պատգամավորական անձեռնմխելիության խախտում և խոսքի ազատության սահմանափակում: Բացի Սահմանադրական դատարան դիմելուց հայ պատգամավորը դիմում է ներկայացրել Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին` պահանջելով հետ կանգնել մեջլիսի կանոնակարգին հակասող որոշումից:

Гаро Пайлан обратился в Конституционный суд Турции
Депутат от прокурдской Демократической партии народов Гаро Пайлан, заговоривший в меджлисе Турции о Геноциде армян, за что был наказан удалением с заседаний парламента на три дня, обратился в Конституционный суд. Как передает Арменпресс, об этом сообщило издание «Акос».
Ранее армянский  депутат турецкого меджлиса сообщил, что под давлением оппозиционной  партии «Национальное  движение» правящая партия объявила, что в связи с использованием слова «геноцид», он отстранен от 3 заседаний  меджлиса. «Правящая  партия «Справедливость и развитие» определила  такое  наказание, хотя  такого в  регламенте  меджлиса  не  существует. Я наказан незаконно», - отметил Пайлан.
В обращении в Конституционный суд Пайлан назвал вышеназванные действия нарушением депутатской неприкосновенности и ограничением свободы слова. Также депутат подал заявление в парламент Турции, требуя воздержаться от противоречащего регламенту меджлиса решения.