Վրաստանի քաղաքացիները միաժամանակ պաշտպանում են ԵՄ-ին եւ Ռուսաստանին. NDI
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի քաղաքացիների կեսից ավելին կարծում Է, որ երկիրը պետք Է ունենա արեւմտամետ արտաքին քաղաքականություն, բայց միեւնույն ժամանակ լավ հարաբերությունները պահպանի ՌԴ-ի հետ: Դա Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հետեւում Է սոցիոլոգիական այն հարցման տվյալներից, որն անցկացվել Է ԱՄՆ-ի Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի (NDI) կողմից:
Հարցման արդյունքների համաձայն, մասնակիցների 54 տոկոսը հանդես Է եկել արտաքին քաղաքականության արեւմտամետ ուղեգծի օգտին՝ ՌԴ-ի հետ լավ հարաբերությունների պահպանմամբ: 2016 թվականի հուլիսին այդ հարցին դրականորեն Էր պատասխանել հարցման մասնակիցների 48 տոկոսը: Դրա հետ մեկտեղ 12 տոկոսը պաշտպանել Էր բացառապես արեւմտամետ քաղաքականությունը, իսկ 9 տոկոսը՝ բացառապես ռուսամետ:
Հարցվածների 53 տոկոսի կարծիքով՝ Վրաստանին օգուտ կբերի ԵՄ-ին եւ ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը, դրա հետ մեկտեղ 31 տոկոսն այն կարծիքն Է հայտնել, որ երկիրը կշահի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումից:
Սոցիոլոգիական հարցումն անցկացվել Է 2016 թվականի նոյեմբերի 4-ից մինչեւ դեկտեմբերի 4-ը: Հարցմանը մասնակցել Է ավելի քան 3 հազար մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Граждане Грузии одновременно поддерживают ЕС и Россию, показал опрос
Более половины граждан Грузии считают, что страна должна иметь прозападный внешнеполитический курс, но в тоже время сохранять хорошие отношения с РФ, следует из данных социологического опроса, проведенного Американским Национальным демократическим институтом (NDI).
Согласно результатам опроса, 54% респондентов выступили за прозападный курс внешней политики при сохранении хороших отношений с РФ. В июле 2016 года на этот вопрос положительно ответили 48% опрошенных. При этом 12% поддержали исключительно прозападный курс, а 9% — исключительно пророссийский,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По мнению 53% опрошенных, пользу Грузии принесет членство в ЕС и НАТО, при этом 31% считает, что страна выиграет от урегулирования отношений с Россией.
Социологическое исследование проводилось с 4 ноября по 4 декабря 2016 года. Были опрошены более 3 тысяч человек.