NASA-ն ցուցադրել է Huygens կայանի վայրԷջքը Տիտանի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ն ներկայացրել Է Տիտանի վրա Huygens զոնդի վայրԷջքի տեսանյութը: Հոլովակը մոնտաժված Է այն լուսանկարներից, որոնք ապարատի կողմից ստացվել են առաքելության ընթացքում: Տեսանյութը հասանելի Է YouTube-ում Ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայի ալիքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Cassini-Huygens առաքելությունը NASA-ի, Եվրոպական տիեզերական գործակալության եւ Իտալիայի տիեզերական գործակալության համատեղ նախագիծն Է: Դրա օպերատիվ ղեկավարումն իրականացնում Է ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգի Փասադենա քաղաքում հաստատված Ռեակտիվ շարժման լաբորատորիան ի շահ NASA-ի:
Նախագծի հիմնական նպատակը Սատուռնի, նրա օղակների եւ ամենախոշոր արբանյակի՝ Տիտանի ուսումնասիրումն Է: Առաքելությունը գործարկվել Է 1997 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Ֆլորիդայի Քանավերալ հրվանդանից եւ 2004 թվականի հուլիսի 1-ին դուրս Է եկել Սատուռնի ուղեծիր: 2004 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Cassini արբանյակից անջատվել Է Huygens զոնդը, որը 2005 թվականի հունվարի 14-ին վայրԷջք Է կատարել Տիտանի մակերեւույթի վրա:
Սատուռնի արբանյակը տրամագծով գրեթե մեկուկես անգամ, իսկ քաշով գրեթե երկու անգամ գերազանցում Է Լուսնին: Տիտանի մակերեւույթի ջերմաստիճանը կազմում Է ըստ Ցելսիուսի 180 աստիճան, իսկ նրա մթնոլորտն ու արտաքին մակերեւույթը, այդ թվում՝ բազմաթիվ գետերն ու լճերը, բաղկացած են ածխաջրաջիններից:

НАСА показало спуск станции Huygens на Титан
НАСА представило видео спуска зонда Huygens на Титан. Ролик смонтирован из снимков, полученных аппаратом во время миссии. Видео доступно на канале Лаборатории реактивного движения на YouTube, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Миссия Cassini-Huygens является совместным проектом НАСА, ЕКА (Европейское космическое агентство) и Итальянского космического агентства. Оперативное руководство проектом осуществляется Лабораторией реактивного движения в городе Пасадена (Калифорния, США) в интересах НАСА. Основная цель проекта заключается в исследовании Сатурна, его колец и самого крупного спутника планеты — Титана. Миссия запущена 15 октября 1997 года с мыса Канаверал во Флориде и 1 июля 2004-го вышла на орбиту Сатурна. 25 декабря 2004 года от спутника Cassini отделился зонд Huygens, который 14 января 2005-го высадился на поверхности Титана.
Спутник Сатурна почти в полтора раза превышает Луну в диаметре и почти вдвое — в массе. Температура поверхности на Титане составляет минус 180 градусов Цельсия, а его атмосфера и внешняя поверхность, в том числе многочисленные реки и озера, состоят из углеводородов.