Լիտվայի վարչապետը դրական է արձագանքել Հայաստան այցելելու հրավերին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հունվարի 11-ին հանդիպել է Լիտվայի վարչապետ Սաուլյուս Սկվերնյալիսի հետ։
Հանդիպմանը վարչապետը բարձր է գնահատել տնտեսական համագործակցության ոլորտում արձանագրված առաջընթացը և նշել, որ երկկողմ հարաբերությունները մշակութային, կրթական, գիտական և այլ ոլորտներում զարգանալու մեծ ներուժ ունեն։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից՝ հավելելով. «Դեսպան Մկրտչյանն ընդգծեց, որ նախորդ տարիների համեմատ երկկողմ առևտրաշրջանառությունը շոշափելի աճ է արձանագրել՝ հայտնելով նաև Լիտվայի հետ տարբեր ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելու Հայաստանի պատրաստակամության մասին։
Դեսպանը հավելեց, որ տնտեսական դիվանագիտությունը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է։
Զրուցակիցներն անդրադարձան հայ-լիտվական միջկառավարական հանձնաժողովի ձևաչափին։ Վարչապետ Սաուլյուս Սկվերնյալիսը նշեց հանձնաժողովի հերթական նիստը 2017թ․ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին՝ ընդգծելով, որ Լիտվան լիովին աջակցում է Հայաստանի հետ բազմակողմ և երկկողմ ձևաչափերում համագործակցության հետագա խորացմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին, վիզաների ազատականացման գործընթացի հեռանկարներին։
Հանդիպման ավարտին Լիտվայի վարչապետն իր լավագույն բարեմաղթանքները հղեց ՀՀ վարչապետին՝ միաժամանակ դրականորեն արձագանքելով առաջիկայում Հայաստան այցելելու ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հրավերին»։

Ambassador Mkrtchyan conveys invitation of Armenian Premier to his Lithuanian counterpart to visit Armenia
Ambassador Mkrtchyan conveys invitation of Armenian Premier to his Lithuanian counterpart to
visit Armenia
YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. Tigran Mkrtchyan, Armenia’s Ambassador to Lithuania met Saulius Skvernelis, Prime Minister of Lithuania, on January 11.
As “Armenpress” was informed from the press service of the MFA Armenia, the Prime Minister highly commended the progress achieved in economic cooperation and highlighted that there is a big potential to develop ties in cultural, educational, scientific and other areas.
Ambassador Mkrtchyan underlined that compared to previous years the bilateral trade turnover has significantly increased, expressing Armenia’s willingness to develop relations with Lithuania in various fields.
The Ambassador added that economic diplomacy is one of the priorities of the Armenian government.
The interlocutors touched upon the work of the Armenian-Lithuanian Intergovernmental Commission. Prime Minister Saulius Skvernelis noted of the necessity to hold the upcoming meeting of the Commission in 2017, emphasizing that Lithuania is fully supporting the further deepening of bilateral and multilateral cooperation with Armenia.
The sides also discussed the ongoing negotiations over Armenia-EU Framework Agreement, as well as the perspectives of visa liberalization process.
At the end of the meeting Lithuania’s Prime Minister requested the Ambassador to convey his best regards to the Prime Minister of Armenia, simultaneously positively reacting to the invitation by Karen Karapetyan, Prime Minister of Armenia, to visit Armenia in the near future.