Վարչապետի մոտ քննարկվել են Գեղարքունիքի մարզից ստացված ներդրումային ծրագրերի փաթեթները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Գեղարքունիքի մարզից ներկայացված ներդրումային ծրագրերի փաթեթները՝ վարչապետի մարզային այցի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, մանրամասն անդրադարձ է կատարվել ներկայացված բիզնես ծրագրերից յուրաքանչյուրին, որոնք վերաբերում են պանրագործության, կաթնամթերքի, գյուղմթերքի արտադրության ընդլայնմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև առանձին բիզնես ծրագրերում արտաքին ներդրողների ներգրավմանը:
Կարևորելով մարզերում ներդրումային ծրագրերի խթանումն ու իրականացումը՝ վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը համաֆինանսավորելու և աջակցություն է ցուցաբերելու այն ծրագրերին, որոնք հեռանկարային են, ունեն տնտեսական հիմնավորում, գնահատված ռիսկեր, կարող են դառնալ արդյունավետ բիզնես՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և ապահովելով մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է Գյուղատնտեսության, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություններին և առաջարկել Կենտրոնական բանկին՝ հավանության արժանացած ծրագրերի իրականացմանը համապատասխան ընթացք տալու նպատակով դիտարկել իրենց կառույցների միջոցով օժանդակություն ցուցաբերելու հնարավորությունը:
Առաջարկվել է նաև Կենտրոնական բանկի մասնակցությամբ ստեղծել հարթակ՝ գործարարների համար բիզնես դասընթացներ և ուսումնական ծրագրեր իրականացնելու նպատակով, ինչը կնպաստի ներդրումային ծրագրերի ավելի հիմնավոր և արդյունավետ կազմմանը:

В правительстве обсуждены пакеты инвестиционных проектов Гегаркуникской области
Премьер-министр Армении Карен Карапетян провел совещание с участием руководителей заинтересованных ведомств, в ходе которого были обсуждены пакеты инвестиционных проектов, представленных Гегаркуникской областью в соответствии с достигнутыми в ходе визита премьер-министра в область договоренностями.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, в ходе совещания состоялось детальное обсуждение каждого  представленного бизнес-проекта, которые были связаны с развитием и расширением производства сыра, молочных продуктов, сельскохозяйственной продукции.
Отметив важность разработки и реализации инвестиционных проектов в областях, Карен Карапетян подчеркнул, что правительство будет софинансировать и помогать проектам, которые имеют перспективы, экономическое обоснование, оцененные риски, которые могут стать эффективным бизнес путем создания новых рабочих мест.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр поручил министерствам сельского хозяйства, экономического развития и инвестиций и предложил Центральному банку рассмотреть возможность оказания помощи в реализации утвержденных проектов в рамках своих структур.
Было также предложено с участием Центрального банка создать платформу, направленную на проведение деловых лекций и образовательных программ для предпринимателей, которые будут способствовать более тщательной и эффективной подготовки инвестиционных проектов.
Далее в правительстве будут обсуждены полученные из других областей программные инвестиционные пакеты.