Լե Պենն առաջին անգամ առաջ Է անցել նախագահական մրցարշավում իր մրցակից Ֆիյոնից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» աջամետ կուսակցության առաջնորդ եւ նախագահի թեկնածու Մարին Լե Պենն առաջին անգամ առաջ Է անցել նախագահական մրցարշավում իր մրցակից Ֆրանսուա Ֆիյոնից, բայց կանխատեսումը նշում Է երկրորդ փուլում Ֆիյոնի հաղթանակը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է հասարակական կարծիքի հարցման նյութերում, որոնք հրապարակվել են Paris Match շաբաթահանդեսում:
«Լե Պենը որպես առաջին փուլի հաղթող Է դիտվում՝ հավաքելով ձայների մոտավորապես 26,5 տոկոսը: Ֆիյոնը երկրորդ տեղում Է ձայների գրեթե 25 տոկոսով»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Լե Պենը հարցման առաջատարն Է դարձել Ֆրանսիայի աշխատավոր դասի շրջանում Ֆիյոնի ժողովրդականության նվազման ֆոնին, մասնավորապես, Լե Պենին հարցման ընթացքում պաշտպանել Է աշխատավոր դասի ներկայացուցիչների շուրջ 50 տոկոսը, նշում Է հրատարակությունը:
Դրա հետ մեկտեղ հարցումը ցույց Է տալիս, որ նախագահական ընտրությունների՝ մայիսին կայանալիք եզրափակիչ փուլին Լե Պենի մասնակցության դեպքում «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կուսակցության առաջնորդ Ֆիյոնը կարող Է ապահովել ընտրողների 65 տոկոսի աջակցությունը՝ Լե Պենի 36 տոկոսի դիմաց: Նոյեմբերին հրատարակության անցկացրած նախորդ հարցման ժամանակ այս թեկնածուների աջակցման հարաբերակցությունը 65 տոկոս Էր 35 տոկոսի դիմաց:
Սոցիալիստներից փրայմերիզների մյուս թեկնածուն Մանուել Վալսն Է, որը Ֆրանսուա Օլանդի կառավարությունում վարչապետի պաշտոնը թողել Է, որպեսզի ընտրություններին մասնակցելու հնարավորություն ունենա: Ներկայում նա հավաքում Է ձայների 17 տոկոսը:
Ֆրանսիայում նախագահական ընտրությունները երկու փուլով կանցկացվեն ապրիլի 23-ին եւ մայիսի 7-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ле Пен вряд ли победит Фийона во втором туре, показал опрос
Лидер французской правой партии "Национальный фронт" и кандидат в президенты Марин Ле Пен впервые опережает своего конкурента по президентской гонке Франсуа Фийона, но прогноз указывает на победу Фийона во втором туре, говорится в опросе общественного мнения, опубликованного еженедельником Paris Match.
"Ле Пен рассматривается как победитель в первом туре (праймериз) примерно с 26,5% голосов. Фийон на втором месте почти с 25% голосов", говорится в сообщении.
Ле Пен лидирует в опросе на фоне снижения популярности Фийона со стороны французского рабочего класса, в частности, Ле Пен в опросе поддержали около 50% представителей рабочего класса, отмечает издание,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Вместе с тем, опрос показывает, что в случае участия Ле Пен в финальном туре президентских выборов в мае Фийон, лидер партии "Союз за народное движение", может заручиться поддержкой 64% голосов против 36% Ле Пен. Во время предыдущего опроса издания в ноябре соотношение этих кандидатов было 65% против 35%.
Другим кандидатом в праймериз от социалистов является Мануэль Вальс, покинувший пост премьера в правительстве Франсуа Олланда, чтобы иметь возможность участвовать в выборах. На данный момент он набирает 17% голосов.