Հայաստանն ու Թուրքմենստանն ահռելի պոտենցիալը բավարար չեն օգտագործում. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և Հայաստանում Իրանի, Թուրքմենստանի դեսպանների հետ հանդիպումը աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային առումով շատ կարևոր էր: Նման գնահատական «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տվեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
«Իրանը շահագրգռված է Եվրասիական տնտեսական միության հետ կապերը սերտացնելու առումով: Մյուս կողմից, քանի որ Իրանը սահմանակից է Թուրքմենստանին, հետևաբար կարելի է ոչ միայն իրանական գազի ներմուծումը Հայաստան դիտարկել որպես այլընտրանք, այլև թուրքմենական գազի»,-ասաց Թաթուլ Մանասերյանը:
Տնտեսագետը կարևոր համարեց տարածաշրջանում հարևանների հետ հարաբերությունները սերտացնելը: Նրա խոսքով, Հայաստանը նաև ինքը բավական պոտենցիալ ունի:
«Սեփական, ազգային մրցակցային առավելություններով պետք է երկու կարևոր ճյուղերով արտահանումն ավելացնել: Մեկը գյուղմթերքի արտադրությունն է, երկրորդը, որ ես ավելի եմ կարևորում, գիտական ճյուղերն են, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները: Ի դեպ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պահանջարկը բավական մեծ է և Իրանում, որը բացվում է դեպի արտաքին աշխարհ, իսկ դա կարևոր նախապայմաններից մեկն է, և Թուրքմենստանում: Ես կարծում եմ, որ այստեղ բավական փոխշահավետ համագործակցություն կարող է լինել»,-ասաց Թաթուլ Մանասերյանը` ընդծելով, որ այդ գործընթացը կարևոր է, թե տնտեսական զարգացման, թե էներգառեսուրսների դիվերսիֆիկացիայի, թե քաղաքական առումով:
Այն դիտարկմանը` հնարավո՞ր է, որ Թուրքմենստանի հետ հարաբերությունների ակտիվացումը բխում է վերջին գործընթացներից` կապված Վրաստանով դեպի Հայաստան ռուսական գազի տարանցման վճարման մեխանիզմների շուրջ համաձայնության չգալու հետ, տնտեսագետն արձագանքեց, որ չի բացառում դա:
«Իհարկե, ես դա չեմ բացառում: Ավելին, կարող է լինել լավ հեռանկար նաև Հայաստանի տարածքով թուրքմենական գազի փոխադրման համար, բայց դրա հետ մեկտեղ շատ ավելի կկարևորեի երկկողմ հարաբերությունները, առևտրատնտեսական կապերը: Չեմ կարծում, որ օգտագործվում է այն ահռելի պոտենցիալը, որն առկա է երկու երկրների միջև»,-հավելեց նա:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին ու Թուրքմենստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմետնիյազ Բադիի Մաշալովին: Վարչապետը  նշել է, որ Իրանի և Թուրքմենստանի հետ Հայաստանի քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը հնարավորություն է տալիս առավել սերտացնել երկկողմ տնտեսական կապերը, ինչպես նաև ծավալել եռակողմ ձևաչափով տնտեսական գործակցություն: Կարեն Կարապետյանի խոսքով, Հայաստանը շահագրգռված է զարգացնելու Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ տնտեսական փոխգործակցությունը:

Армения и Туркменистан недостаточно используют огромный потенциал: Экономист
Встреча премьер-министра Армении Карена Карапетяна с послами Ирана и Туркменистана в РА была весьма важной в геополитическом и региональном плане. Подобную оценку встрече в беседе с «Арменпресс» дал экономист Татул Манасерян.
“Иран заинтересован в более тесных связях с Евразийским экономическим союзом. С другой стороны, поскольку Иран граничит с Туркменией, следовательно, в качестве альтернативы можно рассматривать импорт не только иранского, но и туркменского газа”, - заявил он.
Экономист считает важным укрепление связей с соседями в регионе. По его словам, Армения и сама обладает достаточным потенциалом.
“Необходимо увеличить экспорт по двум важнейшим отраслям. Это производство сельскохозяйственной продукции и  вторая, по-моему, наиболее важная отрасль – наука, в частности, информационные технологии. Кстати, спрос в сфере информационных технологий достаточно велик и в Иране, который открывается навстречу внешнему миру, и это одна из важнейших предпосылок для этого, и в Туркменистане. Я считаю, что в этом плане можно наладить довольно взаимовыгодное сотрудничество”, - заявил Манасерян, подчеркнув, что данный процесс важен как в плане экономического развития, так и в плане политики и диверсификации энергоресурсов.
На вопрос о том, не исходит ли активизация отношений с Туркменистаном из последних процессов, связанных с вопросом транзита российского газа в Армению через территорию Грузии, в котором стороны так и не пришли к согласию, экономист ответил, что не исключено.
“Разумеется, я не исключаю и это обстоятельство. Более того, могут возникнуть хорошие перспективы и транзита туркменского газа через территорию Армении, однако, наряду с этим я бы отметил большее значение двухсторонних отношений, торгово-экономических связей. Не думаю, что имеющийся между двумя странами огромный потенциал используется в достаточной мере”, - добавил он.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 9-го января принял посла Ирана в Армении Сейеда Казем Саджади и посла Туркмении в Армении Мухамметнияза Бадии Машалова. Премьер-министр отметил возможности высокого уровня политичесих отношений между Арменией и Ираном и Туркменией, что дает возможности для трехсторонних соглашений в области экономического сотрудничества. По словам Карена Карапетяна, Армения заинтересована в развитии трехсторонних соглашений в области экономического сотрудничества между Арменией, Ираном и Туркменией.