Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է ՏՀՏ ոլորտի կարճաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման առաջարկություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում դեկտեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) բնագավառի զարգացման վերաբերյալ հերթական քննարկումը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել ՏՀՏ ոլորտի կարճաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման վերաբերյալ առաջարկությունների ամփոփման և ծրագրերի մշակման ընթացքի մասին: Տեղեկացվել է, որ այժմ այս ուղղությամբ քննարկումներ են ընթանում շահագրգիռ գերատեսչությունների և ոլորտի ներկայացուցիչների համատեղ աշխատանքային խմբի շրջանակում:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը ոլորտի առաջընթացը հաջողելու գործում և ՏՀՏ ներկայացուցիչների նման մտածելակերպ, քաղաքացիական դիրքորոշում ունեցող մարդկանց թվի ավելացումը: «Ես ձեզ հետ շատ մեծ հույսեր եմ կապում. դուք կարող եք հանդիսանալ այն լոկոմոտիվը, որը կփոխի և´ տնտեսությունը, և´ միջավայրը, և´ մշակույթը», - նշել է կառավարության ղեկավարը և պատրաստակամություն հայտնել օժանդակել կառուցողական բոլոր նախաձեռնություններին:
Նախատեսվում է 2017 թ. հունվարի կեսերին վարչապետին ներկայացնել աշխատանքների արդյունքները և առարկայական ծրագրերի փաթեթ՝ կոնկրետ միջոցառումներով:

PM Karapetyan gets acquainted with ICT sector’s short-term and long-term development
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. The regular discussion over the development of Information and Communication Technologies (ICT) sector was held in Armenia’s Government led by Prime Minister Karen Karapetyan on December 23, press service of the Government told “Armenpress”.
The PM was introduced on the summary of proposals and the development process of projects over the short-term and long-term development of the ICT sector. It was reported that at the moment the discussions on this issue are underway within the framework of the joint working group of the interested Ministries and the sector representatives.
PM Karapetyan attached importance to the public-private sector cooperation aimed at achieving progress in the sector and the increase of number of people with the same views, civil stances like the ICT representatives.
“I have many hopes with you: you can be the locomotive that will change the economy, the atmosphere and the culture”, Karen Karapetyan said and expressed readiness to assist all constructive initiatives.
It is expected to present the results of the works and package of programs with concrete measures to the PM in mid-January, 2017.