Իրանը և Հայաստանը համագործակցության մեծ ներուժ ունեն. Հասան Ռոհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անկախության 25 տարիների ընթացքում Իրանի և Հայաստանի միջև ջերմ և սերտ հարաբերություններ են հաստատվել: Երևանում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին: «Մեր ժողովուրդները միշտ ապրել են կողք կողքի հազարամյակների ընթացքում և գտնվում են քաղաքակրթական մեկ ընդհանուր միավորի ներքո: Իրանի ներկայիս կառավարության գործունեության շրջանում երկու երկրների հարաբերություններն առաջընթաց են ունեցել: Մենք առիթ ենք ունեցել հյուրընկալելու Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեր երկրում նախագահական ընտրություններից հետո երդմնակալության արարողության շրջանակներում, և ես մշտապես ցանկություն եմ հայտնել, որպեսզի պատասխան այցով լինեմ Հայաստանում: Ուրախ եմ, որ այսօր ես գտնվում եմ ձեր երկրում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը նշեց, որ Իրանը և Հայաստանը համագործակցության մեծ ներուժ ունեն: «Այդ ներուժի մի մասն արդեն օգտագործվում է, իսկ մի մասն էլ՝ առաջիկա ամիսների և տարիների ընթացքում հարկավոր է օգտագործել: Հատկապես էներգետիկայի բնագավառում մենք ականատես ենք լինում շատ սերտ համագործակցության երկու երկրների միջև: Մենք պետք է ջանքեր գործադրենք այդ համագործակցությունն ավելի խորացնելու ուղղությամբ»,- նշեց Իրանի նախագահը:
Հասան Ռոհանին հավելեց, որ պետք է ավարտին հասցվեն Պարսից ծոցը Սև ծովի հետ կապելու աշխատանքները: «Մենք պետք է երկաթուղու միջոցով ունենանք Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող ճանապարհ: Դրանով մենք նպաստավոր պայմաններ կստեղծենք մեր և մյուս տարածաշրջանների ժողովուրդների համար»,- ընդգծեց նա:
Իրանի նախագահը ընդգծեց հայ-իրանական առևտրատնտեսական հարաբերություններն առավել հեշտացնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է երկու երկրների միջև արտոնյալ պայմաններ ստեղծել տարբեր ուղղություններում համագործակցության առումով: «Մենք լավ համագործակցություն ունենք կրթական և գիտական բնագավառներում: Առօրյա տեխնոլոգիական հնարավորություններից օգտվելով՝ մենք կարողանում ենք շարունակել սերտ համագործակցությունը նաև այս ուղղությամբ»,- ասաց Ռոհանին:
Տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում Իրանը փորձում է օգտվել այն հնարավորություններից, որն ընձեռում է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը: Հասան Ռոհանին նշեց, որ Իրանը քայլեր է ձեռնարկում Եվրասիական տնտեսական միության հետ ազատ առևտրի համաձայնագիր ստորագրելու ուղղությամբ:

Iran, Armenia have great potential for cooperation – says Iran’s President
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. During 25 years of Armenia’s Independence, Armenia and Iran have established warm and close relations, Iran’s President Hassan Rouhani told reporters in Yerevan after the meeting with President Serzh Sargsyan, reports “Armenpress”.
“Our peoples have always lived together within millenniums and are under one common civilized unit. Within the frames of Iran’s current Government’s activity, the relations of the two states have achieved progress. We had an opportunity to host Armenian President Serzh Sargsyan in our country after the Presidential elections, and I have always had a wish to visit in Armenia. I am happy that today I am here in your country”, the Iranian President said.
He said Iran and Armenia has a great cooperation potential. “Some part of that potential is already being utilized, and the remaining part must be used in the upcoming months and years. Especially in the energy field we witness a very close cooperation between the two countries. We must make efforts aimed at further deepening that cooperation”, Rouhani said, adding that the works on connecting the Persian Gulf with the Black Sea must be completed. “We must have a route connecting the Persian Gulf to the Black Sea through a railway. By this we will create favorable conditions for our people, as well as those of other regions”, he said.
“We have good cooperation in educational and scientific sectors. By using the daily technological opportunities, we manage to continue the close cooperation on that path”, the Iranian President said.
Within the framework of regional integration processes, Iran is trying to use the opportunities provided by Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union. Hassan Rouhani said Iran is taking steps on signing free trade agreement with the EAEU.