Իրանը և Հայաստանը համագործակցության մեծ ներուժ ունեն. Հասան Ռոհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անկախության 25 տարիների ընթացքում Իրանի և Հայաստանի միջև ջերմ և սերտ հարաբերություններ են հաստատվել: Երևանում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին: «Մեր ժողովուրդները միշտ ապրել են կողք կողքի հազարամյակների ընթացքում և գտնվում են քաղաքակրթական մեկ ընդհանուր միավորի ներքո: Իրանի ներկայիս կառավարության գործունեության շրջանում երկու երկրների հարաբերություններն առաջընթաց են ունեցել: Մենք առիթ ենք ունեցել հյուրընկալելու Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեր երկրում նախագահական ընտրություններից հետո երդմնակալության արարողության շրջանակներում, և ես մշտապես ցանկություն եմ հայտնել, որպեսզի պատասխան այցով լինեմ Հայաստանում: Ուրախ եմ, որ այսօր ես գտնվում եմ ձեր երկրում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը նշեց, որ Իրանը և Հայաստանը համագործակցության մեծ ներուժ ունեն: «Այդ ներուժի մի մասն արդեն օգտագործվում է, իսկ մի մասն էլ՝ առաջիկա ամիսների և տարիների ընթացքում հարկավոր է օգտագործել: Հատկապես էներգետիկայի բնագավառում մենք ականատես ենք լինում շատ սերտ համագործակցության երկու երկրների միջև: Մենք պետք է ջանքեր գործադրենք այդ համագործակցությունն ավելի խորացնելու ուղղությամբ»,- նշեց Իրանի նախագահը:
Հասան Ռոհանին հավելեց, որ պետք է ավարտին հասցվեն Պարսից ծոցը Սև ծովի հետ կապելու աշխատանքները: «Մենք պետք է երկաթուղու միջոցով ունենանք Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող ճանապարհ: Դրանով մենք նպաստավոր պայմաններ կստեղծենք մեր և մյուս տարածաշրջանների ժողովուրդների համար»,- ընդգծեց նա:
Իրանի նախագահը ընդգծեց հայ-իրանական առևտրատնտեսական հարաբերություններն առավել հեշտացնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է երկու երկրների միջև արտոնյալ պայմաններ ստեղծել տարբեր ուղղություններում համագործակցության առումով: «Մենք լավ համագործակցություն ունենք կրթական և գիտական բնագավառներում: Առօրյա տեխնոլոգիական հնարավորություններից օգտվելով՝ մենք կարողանում ենք շարունակել սերտ համագործակցությունը նաև այս ուղղությամբ»,- ասաց Ռոհանին:
Տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում Իրանը փորձում է օգտվել այն հնարավորություններից, որն ընձեռում է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը: Հասան Ռոհանին նշեց, որ Իրանը քայլեր է ձեռնարկում Եվրասիական տնտեսական միության հետ ազատ առևտրի համաձայնագիր ստորագրելու ուղղությամբ:

У Армении и Ирана большой потенциал сотрудничества: Хасан Рухани
За 25 лет независимости Армении Ереван и Тегеран установили теплые и близкие отношения. Как сообщает Арменпресс, об этом после встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном заявил журналистам в Ереване президент Ирана Хасан Рухани.
«Наши народы всегда жили вместе в течение тысячелетий и находятся в одной общей цивилизованной единице. В рамках деятельности нынешнего правительства Ирана, в отношения двух государств достигнут прогресс. У нас была возможность принимать у себя президента Армении Сержа Саргсяна после президентских выборов в нашей стране, и я всегда хотел посетить Армению. Я счастлив, что сегодня я нахожусь здесь, в вашей стране», - сказал президент ИРИ.
Он сказал, что Иран и Армения имеют большой потенциал сотрудничества. «Какая-то часть этого потенциала уже используется, а оставшаяся часть должна быть использована в ближайшие месяцы и годы. Особенно в сфере энергетики мы наблюдаем очень тесное сотрудничество между двумя странами. Мы должны приложить усилия для дальнейшего углубления этого сотрудничества», - сказал Рухани.
Президент ИРИ подчеркнул, что должны быть завершены работы по присоединению Персидский залив с Черным морем. «У нас должен быть маршрут, соединяющий Персидский залив с Черным морем посредством железной дороги. Этим мы создадим благоприятные условия для нашего народа, а также других народов регионов», - сказал он.
Рухани подчеркнул необходимость шагов по упрощению армяно-иранских торгово-экономических отношений. По его словам, необходимо создать льготные условия между двумя странами для сотрудничества в разных сферах. «У нас хорошее сотрудничество в области образования и науки. Используя технологические возможности, мы сможем продолжить тесное сотрудничество в этом направлении», - сказал президент Ирана.
В рамках региональных интеграционных процессов Иран пытается использовать возможности, предоставляемые членством Армении в Евразийском экономическом союзе. Рухани заявил, что Иран предпринимает шаги по подписанию соглашения о свободной торговле с ЕАЭС.