Արտաշես Գեղամյան. 2016-ը՝ տագնապների և հույսերի տարի
Վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի (ՀՀ ԱԺ ԱՀՄՀ) և Անկախ Պետությունների Համագործակցության, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի գծով ՌԴ Պետական դումայի կոմիտեի (ԱՊՀ գծով ՊԴԿ) համատեղ նիստեր անցկացնելու լավ ավանդույթ է ձևավորվել։
Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ պատգամավորների առաջին հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի արդեն անդամ-գործընկերների հետ։ Համատեղ նիստի  ընթացքում տեղի ունեցավ կարծիքների հանգամանալի փոխանակում հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ, որոնք առնչվում էին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության ամենատարբեր կողմերին։ Հատուկ ուշադրություն հատկացվեց այնպիսի հարցերի, ինչպիսին են՝ Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տնտեսական համագործակցության և զարգացման հեռանկարները, տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը՝ հայ-ռուսական երկկողմանի և ՀԱՊԿ-ում համատեղ ջանքերի շրջանակներում, ի շահ կայուն և խաղաղ զարգացման։ Համատեղ նիստի մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում էին միջխորհրդարանական համագործակցության ամենատարբեր ասպեկտները միջազգային հարթակներում՝ ԱՊՀ Միջխորհրդարանական ասամբլեա, ՀԱՊԿ ԽՎ, Միջխորհրդարանական միություն, ԵԱՀԿ ԽՎ, ԵԽԽՎ, ՍԾՏՀ ԽՎ և այլն։ Կայացած քննարկման արդյունքում ընդունվեց Համատեղ հայտարարություն, որում նշվեցին մեր աշխատանքի հիմնական ուղղությունները 2017 թվականի համար և ավելի հեռուն նայող հեռանկարները։ Եվ հիմա՝ մեկ ամիս անց, ս.թ. դեկտեմբերի 22-ին, Երևանում տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ ԱՀՄՀ-ի և ԱՊՀ գծով ՊԴԿ-ի համատեղ նիստը։ Որպես առաջիկա նիստի զեկուցողներից մեկը՝ ակամա մտածեցի այն մասին, թե ինչ նոր բան կարելի է ավելացնել նրան, ինչն արդեն իր արտացոլումն է գտել համատեղ նիստում ընդունված և բանիմաց կերպով ձևակերպված ամփոփիչ փաստաթղթում։ Խորհրդածելով սրա շուրջ՝ եկա մեր թերացումների մասին եզրահանգման, Ռուսաստանի և Հայաստանի խորհրդարանականների համագործակցությունում ներկա բավական բարդ միջազգային իրավիճակին համարժեք ռազմավարության մշակման առումով։ Ընդ որում, նշեմ, որ բնավ չնվազեցրի «կրկնությունը գիտության մայրն է» ճշմարտության իմաստը։ Մենք, թերևս, դասեր չենք քաղել միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների համաժողովներում հակառուսաստանյան բանաձևերի և հռչակագրերի ընդունման տագնապալի գործելակերպից։ Նման եզրահանգում անելու համար ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը լիակատար բարոյական իրավունք ունի։ Ընթերցողներին հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի պատվիրակությունը 2015թ. հուլիսին բոյկոտել էր ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային խորհրդաժողովը, որը զուգադիպել էր Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության խորհրդի Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի ստորագրման 40-ամյակին։ Այդ խորհրդաժողովի նախօրեին Ռուսաստանի պատվիրակության ղեկավար Սերգեյ Եվգենևիչ Նառիշկինը հանդես եկավ կոշտ և, միևնույն ժամանակ, արդարացի հայտարարությամբ, որը դատապարտում էր Ռուսաստանի պատվիրակության որոշ անդամների մուտքի վիզա չտրամադրելու փաստը։ Չէ՞ որ Ռուսաստանը, լինելով ԽՍՀՄ իրավահաջորդը, ԵԱՀԿ-ի ստեղծման նախաձեռնողներից մեկն էր, իսկ եթե արդարացի լինենք՝ գլխավոր նախաձեռնողը, և վիզաներ տրամադրելուց հրաժարումը, իմ կարծիքով, միանգամայն համարժեք պատասխան-բոյկոտ ստացավ ամբողջ պատվիրակությունից, այսինքն՝ խորհրդարանականներից, որոնք ներկայացնում էին ինչպես իշխանությունը, այնպես էլ ընդդիմությունը։ Հիշեցնեմ նաև, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Հելսինկյան հռչակագրի ընդունման ժամանակ (2015թ.) այդ կազմակերպության 56 անդամ երկրների ավելի քան 300 պատվիրակներից միայն ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը (Արտաշես Գեղամյան) դեմ քվեարկեց Հելսինկյան հռչակագրի ընդունմանը, որը պարունակում էր հակառուսական բազմաթիվ կետեր և ձևակերպումներ։ Կարևոր եմ համարում նաև նշել, որ այդ հռչակագրի ընդունման քվեարկությունը տեղի ունեցավ հենց նրա պնդմամբ, քանի որ ԵԱՀԿ ԽՎ եզրափակիչ նիստը նախագահողը հայտարարեց, թե Հռչակագիրն ընդունվում է միաձայն։ Նման պատկեր, գրեթե նույնությամբ, կրկնվեց նաև մեկ տարի անց, ԵԱՀԿ ԽՎ Թբիլիսիում անցկացվող ամառային խորհրդաժողովում։ Արդեն Թբիլիսյան հռչակագրի (2016թ.), որը նույնպես լի էր հակառուսական բազմաթիվ ձևակերպումներով և կետերով, ընդունման դեմ քվեարկեց 4 պատգամավոր. 3-ը՝ ՌԴ ԴԺ-ից և հայկական պատվիրակության ղեկավարը։ Այստեղ ուզում եմ հատկապես ընդգծել հետևյալը. դեմ քվեարկելով 2015-2016թթ. Հռչակագրերի ընդունմանը, որոնցում հակառուսական ձևակերպումներ կային, ես նախևառաջ հանդես եմ եկել որպես Հայաստանի կառավարող Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ, որի առաջնորդը ՀՀ նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանն է։ Այսինքն՝ ես եղել եմ Հայաստանի նախագահի՝ մեր դաշնակից, ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության հանդեպ իր դաշնակցային պարտավորությունների անշեղ կատարման անհրաժեշտության մասին սկզբունքային դիրքորոշումն անցկացնողը՝ միևնույն ժամանակ հստակ հասկանալով, թե այդ բանաձևերի հեղինակների շրջանում ինչ բացասական արձագանք կարող է առաջացնել Հայաստանի այդքան սկզբունքային դիրքորոշումը։ Չեմ թաքցնի, որ անձամբ ես լիովին պաշտպանում եմ Սերժ Ազատի Սարգսյանի նման դիրքորոշումը և այդ մասին հայտարարում եմ բարձրաձայն։ Տեղին եմ համարում նշել, որ Հայաստանն ահա արդեն 23 տարի (1994-1995թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրի կնքումից հետո) գտնվում է Ադրբեջանի կողմից չհայտարարված պատերազմի մեջ։ Մեր երկրի ղեկավարի համար, որն անցել է Ղարաբաղյան ազատագրական պատերազմի ողջ քուրայով, իր դաշնակցային պարտականությանը հավատարմության մասին պատկերացումները հատուկ նշանակություն ունեն, իսկ Հայաստանի համար դրանք միանգամայն նոր իմաստ ստացան Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը պարտադրված ապրիլյան (2016թ.) քառօրյա պատերազմից հետո։ Իր դաշնակցային պարտավորություններից նահանջելը, անգամ թվում է թե ամենաաննշան հապաղումը դրանց կատարման հարցում խաղաղության ցանկացած սպառնալիքի հանրային գնահատման մեջ, ինչպես ցույց տվեց Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան, կարող են հանգեցնել հարյուրավոր մարդկային (ոչ միայն զինվորականների, այլև խաղաղ բնակիչների) կյանքերի կորստի։ Եվ մեզ երբեք չի մխիթարում այն փաստը, որ ադրբեջանական կողմի կորուստները հնգապատիկ գերազանցել են մեր կորուստները։ Մարդիկ են զոհվել...
Բայց հիմա հարցն այլ բանի մասին է. ինչո՞ւմ ենք մենք՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ներկայացված խորհրդարանականներս, թերացել։
Եվ ահա, ցավով պետք է փաստեմ, որ վերջին չորս տարիներին ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պատվիրակները ԵԱՀԿ ԽՎ-ում իրենց համատեղ աշխատանքը կառուցում էին հիմնականում այն նպատակով, որպեսզի մշակվի միասնական դիրքորոշում ԵԱՀԿ ԽՎ քննարկմանը ներկայացվող բանաձևերի նախագծերում պարունակվող բացասական կետերն ու քննադատությունը չեզոքացնելու ուղղությամբ։ Այսինքն՝ ըստ էության, ԵԱՀԿ մեր գործընկերները մեզ թելադրում էին մեր օրակարգը, որն էլ պայմանավորում էր մեր աշխատանքը, պայմանականորեն ասած՝ հետևյալ նշանաբանով. արդարացե՛ք և պաշտպանվե՛ք։ Իհարկե, ցավալի է խոստովանել սա, բայց սա է ճշմարտությունը։ Ցավալի է, որ մեր՝ ՀԱՊԿ անդամների կողմից ոչ մի հարց չի մտցվել ԵԱՀԿ ԽՎ քննարկման համար, որն ակտուալ նշանակություն ունենար ԵԱՀԿ տարածքում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար։ Վերցնենք թեկուզ Ռուսաստանի, անձամբ նրա նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջանքերը Սիրիայի քիմիական զինաթափման ուղղությամբ (2013թ. հոկտեմբեր)։ Հիշեցնենք, որ Սիրիան քիմիական զենքից զրկելու ռուսաստանյան առաջարկն արվեց ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հայտարարությունից հետո, որն ասաց, թե միայն Սիրիայի քիմիական զինաթափումից հետո կարող է կանխել այդ երկրին հարվածը։ Էլ չեմ ասում այն մասին, թե Մեծ Մերձավոր Արևելքի երկրների համար, որոնցից շատերը ԵԱՀԿ անդամ են, ինչ աղետի կարող էր վերածվել քիմիական զենքի օգտագործումը։ Մտաբերում եմ, որ ԵԱՀԿ ԽՎ բանաձևերի նախագծերից մեկի քննարկման ժամանակ, երբ հերթական անգամ դեմոնացվում էր Ռուսաստանի դերը ԵԱՀԿ տարածքում, ես ստիպված եղա հիշեցնել գործընկերներիս ռուսաստանյան դիվանագիտության այդ վճռորոշ հաջողության մասին, որն այդպես էլ արժանի ճանաչում չստացավ, չարժանացավ հավանության և երախտագիտության։ Ավելին, ես կարծիք հայտնեցի, որ Սիրիայի քիմիական զինաթափման համար Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը պետք էր շնորհել նրա իսկական հեղինակին և կատարողին՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, այլ ոչ թե ՄԱԿ փորձագետների խմբին, որն իրականացրել էր այդ աշխատանքի տեխնիկական մասն ու մոնիթորինգը։ Եվ այս պարագայում պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը, որն արտահայտեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարը, չստացավ պատշաճ աջակցություն ՀԱՊԿ գործընկերների կողմից։ Կարելի է այլ օրինակներ էլ բերել, երբ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների առաջնորդների՝ համաշխարհային հանրության կողմից պահանջարկ վայելող նախաձեռնությունները պատշաճ շարունակություն չեն ստանում միջազգային խորհրդարանական համաժողովներում, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում։ Չէ՞ որ քիչ չեն այն նախաձեռնությունները, որոնք առաջարկել են Ղազախստանի և Բելառուսի նախագահներ Նուրսուլթան Նազարբաևը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, և որոնք ուղղված են վստահության միջոցառումների ամրապնդմանն Արևելքի և Արևմուտքի միջև, ԵԱՀԿ անդամ պետությունների միջև համագործակցության և անվտանգության հետագա խորացմանը։ Էլ չեմ ասում միջազգային համագործակցության հարցերում եզակի այն փորձի մասին, որը կուտակվել է Հայաստանի Հանրապետությունում։ Չէ՞ որ արժե, թերևս, մեկ անգամ խորհել այն մասին, որ Հայաստանը, լինելով հնագույն քրիստոնեական քաղաքակրթություններից մեկը, խորքային բարեկամական հարաբերություններ է պահպանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ՝ ողջ աշխարհին ցույց տալով Քրիստոնեության և Իսլամի իսկական արժեքների խոր ներդաշնակության օրինակ։ Կամ վերցնենք, օրինակ, Հայաստանի Հանրապետության լավ հարաբերությունները Եվրամիության երկրների, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, արաբական արևելքի երկրների հետ։ Ուրեմն, ինչո՞ւ մեր տագնապալի ժամանակներում բացառիկ պահանջված այդ փորձը չդարձնել իմաստավորման առարկա ԵԱՀԿ ԽՎ առաջիկա՝ գարնանային (2017թ.) խորհրդաժողովում, ինչո՞ւ ՌԴ Դաշնային ժողովի մեր գործընկերներն այս հարցը չդնեն օրակարգում։ Չէ՞ որ նման բացառիկ դերում հայտնված Հայաստանն իրավամբ կարող է երախտագիտություն հայտնել դաշնակիցներին և ՀԱՊԿ գծով գործընկերներին այս հարցում ցուցաբերվելիք համերաշխության համար։ Որպեսզի իմ առաջարկն ընկալվի որպես Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշում, մեջբերում կատարեմ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2015թ. մարտի 19-ի ելույթից «Արարատի ստորոտին» երևանյան միջազգային համաժողովում, որը նվիրված էր Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին։ Ելույթի անկյունաքարը, առանցքը այն պնդումն էր, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը մշտապես հիմնվել է տարբեր համակարգերի փոխլրացյալության, տարածաշրջանում ներգրավված խոշոր տերությունների շահերի համադրման վրա. «Մեր երկիրը ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններ է զարգացրել և զարգացնում ՌԴ-ի հետ… Գոհունակությամբ պետք է փաստեմ, որ փոխադարձ ջանքերի շնորհիվ մեր  գործընկերությունն (ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև) այժմ գտնվում է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների պատմության մեջ ամենաբարձր մակարդակի վրա..., Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված միջպետական համագործակցության շարունակական զարգացմամբ..., Մենք բարձր ենք գնահատում հայ-իրանական փոխշահավետ և բազմաբնույթ համագործակցությունը, որը պայմանավորված է պատմամշակութային ընդհանրություններով, փոխադարձ տնտեսական շահերով, տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումներով..., Գոհունակությամբ պետք է փաստեմ, որ վերջին տարիներին տեսանելիորեն աշխուժացել են հայ-վրացական բարձր մակարդակի շփումները: Ավանդական բարեկամության, հարևանության և մեր ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման պատմական հենքի վրա խարսխված ակտիվ միջպետական երկխոսությունը լուրջ նախադրյալներ է ստեղծում գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախանշելու համար..., Լինելով եվրոպական ընտանիքի և քաղաքակրթության լիարժեք անդամ և մեր զարգացման հիմքում կրելով եվրոպական արժեհամակարգի սկզբունքները՝ մենք գործուն ջանքեր ենք ներդնում ինչպես եվրոպական առանձին երկրների, այնպես էլ ԵՄ և մեր արևմտյան գործընկերների հետ հարաբերությունների խորացման գործում»։ Հայաստանի օրինակը Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի հիմնարար սկզբունքների կենսունակության վառ դրսևորումն է նույնիսկ Ադրբեջանի կողմից չհայտարարված պատերազմի պայմաններում։ Չէ՞ որ հավաքական բանականության դրսևորման իմաստությունը ոչ միայն և ոչ այնքան ԵԱՀԿ մեկ-երկու անդամ պետության ագրեսիվ դրսևորումները դատապարտելու, որքան այդ քաղաքականությանը ԵԱՀԿ պետությունների միջև համագործակցության օրինակներ հակադրելու մեջ է՝ հանուն խաղաղության պահպանման, երբ ագրեսիվությունը կհավասարեցվի ոչ միայն սառը պատերազմի, այլև խավար միջնադարի արխայիկ մնացուկներին։
2016-ը, իրավամբ, տագնապների և հույսերի տարի էր, կարծում եմ, ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ հանրության համար։ Կարծում եմ, որ 2017-ին ԵԱՀԿ տարածքում և ամբողջ Երկիր մոլորակում խաղաղության և անվտանգության պահպանման հույսերի մարմնավորումը կդառնա յուրաքանչյուր ազգի, յուրաքանչյուր պետության քաղաքակրթվածության աստիճանի չափանիշը։

Арташес Гегамян: «2016-й: Год тревог и надежд-2»
В последние годы установилась хорошая традиция проведения совместных заседаний Постоянной комиссии по внешним связям Национального собрания Республики Армения (ПКВС НС РА) и Комитета Государственной Думы по делам Содружества Независимых Государств, евразийской интеграции и связям с соотечественниками (КГД по СНГ).
В текущем году 19 ноября состоялась первая встреча парламентариев-членов Постоянной комиссии по внешним связям НС РА уже с их коллегами-членами Комитета Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации по международным делам. В ходе совместного заседания состоялся обстоятельный обмен мнениями по широкому кругу вопросов, затрагивающих самые разные стороны сотрудничества между Арменией и Россией. Особое внимание было уделено, как-то: перспективам экономического сотрудничества и развития стран Евразийского экономического союза; вопросам региональной безопасности в рамках двустороннего армяно-российского сотрудничества и совместных усилий в ОДКБ в интересах стабильного и мирного развития. В центре внимания участников совместного заседания были также самые разные аспекты межпарламентского сотрудничества на международных парламентских площадках: Межпарламентской ассамблеи СНГ, ПА ОДКБ, Межпарламентского союза, ПА ОБСЕ, ПАСЕ, ПАЧЭС и др. По итогам состоявшегося обсуждения было принято Совместное Заявление, в котором обозначены основные направления нашей работы в 2017 году и на более отдаленную перспективу. И сейчас по прошествии одного месяца, 22 декабря т.г.  в Ереване состоится совместное заседание ПКВС НС РА и КГД по СНГ. Как один из докладчиков предстоящего заседания, я невольно призадумался о том, что же нового можно добавить к тому, о чем уже говорилось 19 ноября т.г., более того, что получило свое отражение в грамотно оформленном принятом итоговом документе совместного заседания. Размышляя на этот счет, я пришел к выводу о наших недоработках в плане выработки адекватной современному весьма сложному международному положению стратегии сотрудничества парламентариев России и Армении. При этом отмечу, что вовсе не умаляя правдивости изречения: повторение – мать учения, мы, видимо, не извлекли уроков из укоренившейся в последние годы тревожащей практики принятия (на форумах международных парламентских организаций) антироссийских резолюций и деклараций. Сделать подобный вывод делегация НС РА ПА ПБСЕ имеет полное моральное право. Напомним читателям, что делегация Федерального Собрания России в июле 2015 года бойкотировала летнюю сессию ПА ОБСЕ, приуроченную к 40-летию подписания Хельсинкского Заключительного акта Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе. Накануне этой сессии глава российской делегации Сергей Евгеньевич Нарышкин выступил с жестким и одновременно справедливым заявлением, осуждающим акт отказа от выдачи въездных виз отдельным членам российской делегации. Ведь Россия, являясь правопреемником СССР, была одним, если по справедливости, то главным инициатором зарождения ОБСЕ и отказ в выдаче виз получил, на мой взгляд, весьма адекватный ответ – бойкот сессии со стороны всей делегации, то есть российских парламентариев, представляющих как власть, так и оппозицию. Напомню также, что при принятии Хельсинкской (2015 г.) Декларации Парламентской ассамблеи ОБСЕ, из более чем 300 делегатов, представляющих 56 стран-членов этой организации, только руководитель делегации НС РА (Арташес Гегамян) проголосовал против принятия Хельсинкской Декларации, содержащей множество антироссийских пунктов и формулировок. Считаю важным также отметить, что голосование по принятию этой декларации состоялось по моему же настоянию, так как председательствующий заключительного заседания ПА ОБСЕ, не поставив вопрос на голосование, объявил о том, что Декларация принимается единогласно. Подобная же картина почти точь в точь повторилась на летней сессии ПА ОБСЕ, проходившей в июле 2016 г. в Тбилиси. Против принятия уже Тбилисской (2016 г.) Декларации  ПА ОБСЕ, также изобилующей множеством антироссийских формулировок и пунктов, против проголосовало четверо делегатов – трое членов делегации ФС РФ и руководитель армянской делегации. Здесь хочу особо подчеркнуть следующее: голосуя против принятия Деклараций 2015-2016 гг., в которых содержались антироссийские выпады, я, прежде всего, выступал как представитель правящей Республиканской партии Армении, лидером которой является президент РА Серж Азатович Саргсян. То есть, я был проводником принципиальной позиции президента Армении о необходимости безукоснительного соблюдения своих союзнических обязательств перед нашим союзником, стратегическим партнером –  Российской Федерацией, при этом ясно осознавая, какую резко отрицательную реакцию у авторов этих резолюций может вызвать столь принципиальная позиция Армении. Не скрою, что лично я всецело поддерживаю такую позицию Сержа Азатовича Саргсяна и об этом говорю во весь голос. Считаю уместным также отметить, что для Армении, которая вот уже 23 года (после заключения в 1994-1995 годах соглашения о азербайджано-нагорнокарабахском перемирии) находится со стороны Азербайджана в состоянии необъявленной войны, представления о верности своему союзническому долгу для руководителя нашей страны, прошедшего через все горнило Нагорно-Карабахской освободительной войны, имеют особое значение. Более того, для Армении они получили совершенно новый смысл после Апрельской (2016 г.) четырехдневной войны, навязанной Азербайджаном Нагорно-Карабахской Республике. Отступление от своих союзнических обязательств, даже, казалось бы, самое незначительное промедление в вопросах их выполнения, проявление нерасторопности в публичной оценке любых угроз миру, как показала апрельская агрессия Азербайджана, может привести к потере сотен человеческих жизней, не только воинов, но и мирных жителей. И нас никогда не утешает тот факт, что человеческие потери азербайджанской стороны пятикратно превышали наши потери. Но сейчас вопрос о другом: так в чем же мы, парламентарии государств–членов ОДКБ, представленные в ПА ОБСЕ, недорабатываем.
И здесь, с сожалением приходится констатировать тот факт, что за последние четыре года делегации государств–членов ОДКБ в ПА ОБСЕ строили свою совместную работу, в основном, с целью выработки единой позиции по нейтрализации выпадов и критики в адрес России и наших союзников по ОДКБ, содержащихся в проектах резолюций и деклараций, выносимых на обсуждение ПА ОБСЕ. То есть, по сути, наши коллеги по ОБСЕ диктовали нам свою повестку, которая и определяла нашу работу, условно говоря, под девизом: а вы оправдывайтесь и обороняйтесь. Конечно, больно осознавать все это, но такова истина. Досадно, что с нашей стороны, со стороны делегаций государств–членов ОДКБ на обсуждение ПА ОБСЕ не было внесено ни одного вопроса, имеющего весьма актуальное значение для сохранения мира и безопасности в ареале ОБСЕ. Взять хотя бы усилия России, лично ее президента Владимира Путина, по химическому разоружению Сирии (сентябрь 2013 г.). Вспомним, что российское предложение лишить Сирию химического оружия появилось после заявления госсекретаря США Джона Керри, сказавшего, что лишь полное химическое разоружение Сирии может предотвратить удар по этой стране. Уже не приходится говорить о том, какой катастрофой для стран Большого Ближнего  Востока, многие из которых являются членами ОБСЕ, обернулось бы использование Сирией химического оружия. Помнится, что при обсуждении одного из проектов резолюций ПА ОБСЕ, в очередной раз демонизирующих роль России на пространстве ОБСЕ, мне пришлось напомнить своим коллегам об этом судьбоносном успехе российской дипломатии, так и не получившем достойного признания, одобрения и благодарности. Более того, мною было высказано мнение, что Нобелевскую премию мира по химразоружению Сирии следовало бы присудить ее подлинному автору и исполнителю, президенту Владимиру Путину, а не группе экспертов ООН, осуществивших техническую реализацию и мониторинг этой работы. И в этом случае позиция официального Еревана, высказанная руководителем армянской делегации в ПА ОБСЕ, не получила должной поддержки со стороны коллег по ОДКБ. Можно привести и другие примеры, когда востребованные для мирового сообщества инициативы лидеров государств–членов ОДКБ, не находили должного продолжения на международных парламентских форумах, в частности, в ПА ОБСЕ. Ведь есть немало инициатив, выдвинутых президентами Казахстана и Беларуси Нурсултаном Назарбаевым и Александром Лукашенко, нацеленных на укрепление мер доверия между Востоком и Западом, на дальнейшее углубление безопасности и сотрудничества между государствами–членами ОБСЕ. Уже не приходится говорить об уникальном опыте в вопросах международного сотрудничества, накопленном в Республике Армения.  Ведь стоит наверно еще раз поразмыслить над тем, что Армения, будучи одной из древнейших христианских цивилизаций, сохраняет глубокие дружественные отношения с Исламской Республикой Иран, показывая всему миру пример глубокой созвучности истинных ценностей Христианства и Ислама. Или взять к примеру добрые отношения, установившиеся между  Республикой Армения и странами Евросоюза, Соединенными Штатами Америки, государствами Арабского Востока. Так почему же этот исключительно востребованный в наше тревожное время опыт не сделать предметом осмысления на ближайшей Венской (2017 г.) сессии ПА ОБСЕ, почему нашим коллегам из Федерального Собрания РФ не вынести этот вопрос на повестку дня сессии. Ведь оказавшись в такой исключительной роли, Армения по праву может выразить свою признательность своим союзникам и партнерам по ОДКБ за проявленную в этом вопросе солидарность. Чтобы мое предложение было воспринято как выражение позиции руководства Армении, приведу выдержку из выступления президента Армении Сержа Саргсяна от 19 марта 2015 года на Ереванском международном форуме «У подножия Арарата», посвященном 100-летией годовщине Геноцида армян в Османской империи. Краеугольным камнем, стержнем выступления президента было утверждение о том, что внешняя политика Армении постоянно была основана на взаимодополнении различных систем, сопоставлении интересов вовлеченных в регион крупных держав: «Наша страна развивала и развивает стратегические союзнические отношения с РФ … С удовлетворением должен констатировать, что благодаря взаимным усилиям  наше (между РА и США) партнерство сейчас находится на самом высоком в истории армяно-американских отношений уровне … Армения очень заинтересована в непрерывном развитии межгосударственного сотрудничества, основанного на вековой дружбе и обших ценностях армянского и французского народов … Мы высоко оцениваем взаимовыгодное и многогранное армянско-иранское сотрудничество, которое обусловлено культурно-историческими общностями, взаимными экономическими интересами общими подходами к ряду региональных проблем… С удовлетворением должен констатировать, что в последние годы заметно активизировались армяно-грузинские контакты высокого уровня. Основанный на традиционной дружбе, соседстве и историческом фундаменте взаимопонимания между нашими народами активный международный диалог создает серьезные предпосылки для предначертания новых направлений партнерства … Будучи полноправным членом европейской семьи и цивилизации и имея в основе нашего развития принципы европейской системы ценностей, мы прилагаем действенные усилия в деле углубления отношений как с отдельными европейскими странами, так и с ЕС и нашими восточными партнерами». Пример Армении – яркое проявление живучести основополагающих принципов Хельсинкского Заключительного акта даже в условиях необъявленной Армении и Нагорному Карабаху войны со стороны Азербайджана. В этой связи хотелось бы сказать, что мудрость коллективного разума не только и не столько в осуждении агрессивных проявлений со стороны одного-двух государств–членов ОБСЕ, а в противопоставлении их воинственной политике примеров сотрудничества между государствами ОБСЕ во благо сохранения мира, когда агрессивность будет приравнена к архаическим пережиткам не только холодной войны, но и мрачного Средневековья.
2016 –й год во истину был годом тревог и надежд, думается, не только для Армении, ни и для всего мирового сообщества. Представляется, что в 2017 –м году воплощение надежд на сохранение мира и безопасности в ареале ОБСЕ и в целом на планете Земля – мерило степени цивилизованности каждой нации, каждого государства.