Հալեպի ազատագրումը կարևոր նշանակություն ունի հայ համայնքի անվտանգության համար. արաբագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի ազատագրումը կարող է որոշակի ազդեցություն ունենալ սիրիական հակամարտության զարգացման հետագա ընթացքի վրա, սակայն վճռական ազդեցություն, դժվար թե ունենա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանն` անդրադառնալով Սիրիայի կառավարական ուժերի կողմից Հալեպի ազատագրմանը:
«Այս ամբողջ գործընթացը ոչ թե հակամարտության հանգուցալուծմանն է տանում, այլ Հալեպի ազատագրումով թևակոխում ենք հակամարտության հաջորդ շրջափուլ: Այնպես, որ Հալեպի ազատագրումը կնպաստի նրան, որ մենք կունենանք այլ իրողություն, մի քիչ ավելի լավ դիրքերից հանդես եկող սիրիական վարչակարգ, որը կատարում է իր խոստումը և ազատագրում է կարևոր մարզկենտրոնները: Եթե դրանից հետո շարունակական հաջող գործողություններ արձանագրվեն վարչակազմի կողմից, ապա դա կխոսի նախագահ Բաշար ալ Ասադի դիրքերի  կայունության և ամրապնդման մասին»,-ասաց Սարգիս Գրիգորյանը` ընդգծելով, որ դա հնարավորություն կտա նախագահին հակամարտության հետագա փուլերում էլ ավելի վստահ դիրքերից հանդես գալ:
Անդրադառնալով Հալեպում հայ համայնքի անվտանգության հարցին` արաբագետը նշեց, որ այդ տեսանկյունից ազատագրման գործընթացը ևս կարևոր է: Այն զանգվածը, որ իրենից մեծ վտանգ էր ներկայացնում և ժամանակ առ ժամանակ հրթիռակոծում էր հայկական թաղամասերը, փաստորեն, չեզոքացված է. հայ համայնքն այդ վտանգից ձերբազատվում է:
«Դա շատ կարևոր նշանակություն ունի մեզ համար: Կարծում եմ, որ սրան նաև պետք է ավելացնել հետագա գործընթացը: Հիմա վտանգը տեղափոխվում է դեպի Արևմուտք` Իդլիբ նահանգ, որտեղ կենտրոնացած է ընդդիմադիրների ներուժը: Եթե այս հատվածում ռազմական գործողությունները շարունակվեն և Սիրիայի կառավարական ուժերը ևս հաջողության հասնեն, ապա կարգավորման գործընթացը կշահի: Այս հատվածում հիմնական վտանգավորը ահաբեկչական կառույցներն են: Դա մոտ է Հալեպին, Լաթաքիային: Եթե այդտեղ վտանգը չեզոքացվի, միանշանակ, ոչ միայն հայ համայնքի անվտանգության տեսանկյունից կարևոր քայլ կլինի, այլև հակամարտության կարգավորման առումով»,-հավելեց արաբագետը:
Սիրիական զանազան աղբյուրներ դեկտեմբերի 12-ին հաստատել են սիրիական բանակի եւ նրա դաշնակիցների կողմից Հալեպ քաղաքի ամբողջական ազատագրումն ու միացումը։ Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի խմբագրությունից տեղեկացնում են, որ ժողովուրդը ցնծությամբ տոնում է բազմաչարչար Հալեպի ազատագրումը:

Liberation of Aleppo has important significance for security of Armenian community – expert on Arabic studies
Liberation of Aleppo has important significance for security of Armenian community – expert on
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The liberation of Aleppo can have some impact on the further developments of the Syrian conflict, however the impact will not be decisive, expert on Arabic studies Sargis Grigoryan told ARMENPRESS, speaking on the liberation of Aleppo by Syrian governmental forces.
“This entire process is leading not towards the resolution of the conflict, but rather we are stepping into the next phase of the conflict. The way that the liberation of Aleppo will contribute to us having a new reality, a Syrian leadership standing on better positions, which realizes its promises and liberates important provinces. If after this the Syrian government continues successful operations, then it will show President Bashar al Assad’s stable and strengthening positions”, Grigoryan said, emphasizing it will enable the Syrian President to have better positions in the next phases of the conflict.
Speaking about the security of Aleppo’s Armenian community, Grigoryan mentioned from this point of view the liberation process is also important. The militants, who posed a large threat and regularly shelled the Armenian districts are in fact eliminated: the Armenian community is freed from that danger.
“This has very important significance for us. I think the further process must be added to this. Now the danger is transferring to the West, the Idlib province, where the opposition potential is focused. If military operations in these areas continue and the governmental forces succeed, then the peaceful settlement process will benefit. The main dangerous terrorist structures are located in this area. It is close to Aleppo, Latakia. If the danger is eliminated there, definitely it will be an important step not only in terms of security of the Armenian community, but also in terms of the conflict settlement”, he said.
Various Syrian sources confirmed on December 12 the liberation of Aleppo by Syrian governmental forces.