Սերժ Սարգսյանն Արցախում այցելել է Պաշտպանության բանակի մի շարք զորամասեր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցի երկրորդ օրը` դեկտեմբերի 9-ին, ՀՀ Նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը, հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերի փոխգործակցության շրջանակում, ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի, ՀՀ և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարների և բարձրաստիճան հրամկազմի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է Արցախի հարավային և հարավ-արևելյան մի շարք զորամասեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, պաշտպանական դիրքերից մեկում նախագահներն ունկնդրել են հրամանատարի զեկույցը, հետևել մարտական ծառայության իրականացմանը, ծանոթացել պաշտպանական համակարգի ամրապնդման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին: Նախագահները տեղում քննարկել են զորքերի պատրաստությանն առնչվող խնդիրներ, տվել համապատասխան հանձնարարականներ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը պարգևատրել է զորամասի լավագույն սպաներին, պայմանագրային և ժամկետային զինծառայողներին` բարեխիղճ և գերազանց ծառայության համար: Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ խիզախության, անձնուրաց քաջության և անմնացորդ նվիրումի համար թիվ N զորամասի հրամանատար, փոխգնդապետ Արամ Հայրյանին ՀՀ Նախագահը պարգևատրել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով:
Նախագահ Սարգսյանը ներկա է գտնվել նաև սպաների համար կառուցված բազմաբնակարան շենքի և երկու զորանոցի բացման արարողություններին, ծանոթացել սպաների բնակարանային պայմաններին և բնակարանամուտի առթիվ շնորհավորել նրանց: ՀՀ Նախագահը նաև խրախուսական նվերներ է հանձնել ծառայության ընթացքում աչքի ընկած զինծառայողներին:

Armenian President visits a number of regiments of Artsakh Defense Army
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. President of Armenia and the Commander-in-Chief of the Armed Forces of Armenia Serzh Sargsyan visited a number of regiments in the southern and south-eastern parts of Artsakh on December 9, the second day of his visit to Nagorno Karabakh Republic (Artsakh). As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, Serzh Sargsyan was accompanied by President of Artsakh Bako Sahakyan, Defense Ministers of the Republic of Armenia and NKR, as well as other high-ranking military officials.
The Presidents listened to a report by the commander of a unit in one of the defense positions and familiarized themselves with the works done for reinforcing the defense system. The Presidents discussed issues related to the combat readiness of the troops on site and issued relevant instructions. The President of the Republic of Armenia awarded the best officers, contractual servicemen and conscripts of the regiment for their conscientious and excellent service. For the exceptional courage, selfless valor and boundless dedication in defending borders of Fatherland, the Second Degree Military Cross was awarded to the Commander of the N unit Lieutenant-Colonel Aram Hayryan.
President Sargsyan also attended the opening ceremony of a multifamily residential building designed for officers and two barracks, got acquainted with the housing conditions of the officers and congratulated them on house-warming.