Ապրիլի լայնածավալ ագրեսիան խաղաղության դեմ հանցագործություն է. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման բովանդակության մասին պետք է եզրակացություններ անել ոչ թե Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարություններից կամ մամուլի հրապարակումներից, այլ եռանախագահող երկրների ԱԳ նախարարների հայտարարությունից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ Համբուրգում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հանդես է եկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Այնտեղ հստակ նշվում են բոլոր այն խնդիրները, որոնք եռանախագահները ցանկանում են կամ մտադիր են բարձրացնել կողմերի հետ: Եռանախագահող երկրներն ասում են, որ իրենք խստորեն դատապարտում են ուժի և դրա սպառնալիքի կիրառումը: Ու՞մ է դա ուղղված` պարզ է, թե ում է ուղղված, քանի որ մենք միշտ հանձնառու ենք ուժի ու դրա սպառնալիքի չկիրառմանը: Ադրբեջանն է, որ խուսափում է դրան հղում կատարել և գնացել է ոչ միայն ուժի սպառնալիքի կամ դրա կիրառմանը, այլ կարող ենք ասել խաղաղության դեմ հանցագործության, որովհետև ապրիլի սկզբին դա լայնածավալ ագրեսիա էր: Դրա ընթացքում կատարվեցին զարհուրելի բարբարոսություններ: Եռանախագահներն իրենց հայտարարության մեջ խստորեն դատապարտում են այդ բարբարոսությունները»,- շեշտել է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Դիտարկմանը, թե հայտարարության մեջ չի նշվում, թե ովքեր են կատարել հանցագործությունները` նախարարը պատասխանել է, որ նրանց, ովքեր զբաղվում են այդ խնդիրներով, լավ էլ հայտնի է, թե ովքեր են կատարել այդ հանցագործությունները: «Եռանախագահները միջնորդներ են: Մենք էլ կցանկանայինք, որ հայտարարությունները հասցեական լինեին, իհարկե, դա ճիշտ է, բայց իրենք պետք է փորձեն դիվանագիտական լեզվով ասել, սակայն այդ լեզուն էլ հստակ մատնանշում է»,- ընդգծել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրել է, որ Եռանախագահները խոսում էին այն մասին, որ պետք է հանձնառու լինել և անխտիր կատարել 1994-1995 թվականների զինադադարի վերաբերյալ համաձայնագրերը: Նախարարը նաև օրինակ է բերել Ադրբեջանի փորձերը հարցականի տակ դնելու 1994-1995 թվականների եռակողմ անժամկետ հրադադարի համաձայնագրերը, ինչի նպատակով Ադրբեջանը նամակներ էր ուղարկել Նյու-Յորք և Վիեննա: Դրան ի պատասխան`  եռանախագահող երկրներն ասել են, որ այդ համաձայնագրերն ուժի մեջ են և դրանք պետք է կատարվեն: «Ինչի՞ մասին էին խոսում եռանախագահները` երեք սկզբունքների մասին, որոնցից խուսափում է Ադրբեջանը: Մեր հանրապետության նախագահը բազմիցս նշել է , որ երեք հայտնի սկզբունքները հակամարտության կարգավորման հիմքում են ընկած: Ադրբեջանցիները ոչ միայն հրաժարվում են հղում կատարել այս սկզբունքներն, այլ նաև հինգ հայտարարություններն, որոնք արել են եռանախագահները նախագահների մակարդակով, իսկ դրանք խնդրի խաղաղ կարգավորմանը վերաբերվող հիմնարար փաստաթղթերն են: Այս անգամ եռանախագահներն ընդգծեցին այն տարրերը, որոնք ընդգրկված են Լ’Ակվիլայի, Մուսկոկայի, Դովիլի, Էնիսկիլենի և Լոս Կաբոսի հայտարարություններում: Ու՞մ է սա ուղղված: Իմ ելույթի մեջ էլ էի ես դրա մասին կոչ անում: Ու՞մ են ուղղված մնացած կոչերը: Ինքնորոշման իրավունքի դեմ ուժի կիրառումն է ստեղծել այս կոնֆլիկտը և առաջին հերթին հենց սրանով պետք է զբաղվել, որպեսզի բացառվի ուժի կիրառումը, և պետք է անխտիր կատարվեն Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որպեսզի հնարավոր լինի առաջ շարժվել: Նույնն ասեցին եռանախագահները»,- ամփոփել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը:

YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. One shouldn’t make conclusions over the content of the meeting between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan based on the announcements of the Azerbaijani foreign minister, instead they should be guided by the statement issued by the foreign ministers of the Co-chair countries, “Armenpress” reports Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian told the reporters in Hamburg during a briefing.
“All the issues that the Co-chairs plan to raise with the parties are outlined here. The Co-chair countries say they severely condemn use of force or the threat to use force. Who does it refer to? It’s quite clear since we have always been committed to non use of force or the threat to use it. It is Azerbaijan that refrained from making reference to those principles and not only used force and threat to use force, but we can say even committed a crime against peace, since what happened in early April was a large-scale aggression. During that aggression terrible acts of vandalism were committed. The Co-chairs also strictly condemned those acts”, the Armenian top diplomat stressed.
To the remark that the statement does not clarify who are responsible for the crimes, the Minister said that people who are engaged in those issues are well-aware of who the perpetrators are. “The Co-chairs are mediators. We would like the statements to be addressed, of course, it is so, but they have to try to say that same thing in a diplomatic manner, but even in this case it clearly addresses”, Edward Nalbandian said.
Minister Nalbandian recalled that the Co-chairs referred to the issue that the 1994/95 ceasefire agreements must be fully respected. The Minister also brought the example of the attempts by Azerbaijan to put under question the termless trilateral ceasefire agreements of 1994/95 sending letters to New York and Vienna. In response, the Co-chair countries said that those agreements remain in force and have to be respected. “What were the Co-chairs talking about? – the tree principles which Azerbaijan tries to bypass. The President of our Republic has mentioned several times that the tree prominent principles are the basis of the conflict settlement. Azerbaijan not only refuses to make a reference to those principles, but also to the 5 statements made by the Co-chairs on a presidential level. This time the Co-chairs emphasized the elements included in the L'Aquila, Muskoka, Deauville, Los Cabos and Enniskillen statements. Who is this addressed to? This conflict emerged as a result of use of force against the right to self-determination”, the Armenian Foreign Minister said, adding that the Vienna and St. Petersburg agreements must be fully implemented to be able to move forward, something that the Co-chairs also stated.