Իտալիայի բյուջեն հաստատվեց. Մատեո Ռենցին այսօր հրաժարական կտա
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին հայտարարել է, որ տեղական ժամանակով երեկոյան ժամը 19:00-ին երկրի նախագահին կներկայացնի իր հրաժարականի դիմումը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ռենցին այս մասին գրառում է կատարել Թվիթերի իր միկրոբլոգում:
«Բյուջեն հաստատված է: Ժամը 19:00-ին ես պաշտոնապես հրաժարական կտամ: Բոլորին շնորհակալություն և կեցցե Իտալիան»,- գրել է երկրի կառավարության ղեկավարը:
Օրվա ընթացքում ավելի վաղ Իտալիայի Սենատը հաստատել է 2017թ-ի բյուջեի նախագիծը, որն արդեն իսկ ընդունվել էր երկրի խորհրդարանի ստորին պալատի` Պատգամավորների պալատի կողմից:
Դեկտեմբերի 4-ին Իտալիայում տեղի ունեցած հանրաքվեի արդյունքում Ռենցիի ներկայացրած սահմանադրական բարեփոխումները չեն ընդունվել: Ի պատասխան այս պարտության` Ռենցին որոշել է հրաժարական տալ, սակայն Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելան խնդրել է վերջինիս սպասել մինչև հաջորդ տարվա բյուջեի հաստատումը:

Ренци покинет пост премьер-министра
Премьер-министр Италии Маттео Ренци объявил, что подаст в отставку 7 декабря. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, соответствующее заявление он разместил на своей странице в социальной сети Twitter.
"Законопроект бюджета утвержден. В 19 часов состоится официальная отставка. Спасибо всем, да здравствует Италия", - говорится в сообщении.
Глава правительства заявил о намерении покинуть пост после того, как жители страны отвергли на референдуме предложенную кабинетом министров конституционную реформу. Президент Италии Серджо Маттарелла в понедельник попросил Ренци отложить отставку до принятия бюджета. Сенат Италии в среду одобрил бюджет страны на 2017 год.
4 декабря в Италии состоялся инициированный Ренци референдум по конституционной реформе, которая, в числе прочего, предусматривала видоизменение нынешнего сената, перестававшего быть избранным органом. Согласно окончательным результатам голосования, преобразования Ренци отклонили 59,11% итальянцев, "за" проголосовали 40,89%. При этом явка достигла рекордных 68,5%.