BMW-ն, Daimler-ը, Volkswagen-ը եւ Ford-ը Եվրոպայում Էլեկտրալիցքավորման միասնական ցանց կստեղծեն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Daimler ավտոկոնցեռնը հայտարարել Է Եվրոպայում Էլեկտրամոբիլների համար լիցքավորման կայանների միասնական ցանցի մշակման եւ ներդրման համատեղ նախագիծ սկսելու մասին: Ինչպես հաղորդվում Է ընկերության մամուլի տեղեկագրում, համապատասխան «ըմբռնման հուշագիրն» ստորագրել են BMW Group-ի, Daimler AG-ի, Ford Motor Company-ի եւ Volkswagen Group-ի ներկայացուցիչներն ի դեմս Audi-ի եւ Porsche-ի բարձրաստիճան կառավարիչների, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խնդիրը կարճ ժամկետներում մեծ թվով լիցքավորման կայանների ստեղծումն Է՝ Էլեկտրամոբիլների տերերի համար հեռավոր ճանապարհորդությունների հնարավորությունն ապահովելու նպատակով,- պարզաբանվում Է մամուլի տեղեկագրում:- Դա կարեւոր քայլ կդառնա զանգվածային շուկայում Էլետրամոբիլների ինտեգրացումը դյուրացնելու ճանապարհին»:
Ավտոկոնցեռնի հայտարարության համաձայն՝ սկզբնական պլանը ենթադրում Է 400 կայանների ստեղծում, որոնց շինարարությունը պետք Է սկսվի արդեն 2017 թվականին: 2020 թվականին նախագծի հեղինակները հույս ունեն շարահագործման հանձնել «մեծ հզորության հազար լիցքավորման կետեր», որոնք կգտնվեն հիմնական ավտոմոբլային մայրուղիներում եւ խճուղիներում:
Լիցքավորման սարքերում կկիրառվի CCS (Combined Charging System) եվրոպական ստանդարտը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

BMW, Daimler, Volkswagen и Ford создадут единую сеть электрозаправок в Европе
Немецкий автоконцерн Daimler объявил о начале совместного проекта по разработке и внедрению в Европе единой сети зарядных станций для электромобилей. Как сообщается в пресс-релизе компании, соответствующий "меморандум о понимании" подписали представители BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company и Volkswagen Group в лице топ-менеджеров Audi и Porsche.
"Задача - создать в короткие сроки большое число зарядных станций, чтобы обеспечить возможность путешествий на дальние расстояния для владельцев электромобилей, - поясняется в пресс-релизе. - Это станет важным шагом на пути к упрощению интеграции электромобилей в массовый рынок",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно заявлению автоконцерна, первоначальный план подразумевает создание 400 станций, строительство которых должно начаться уже в 2017 году. К 2020 году авторы проекта надеются ввести в эксплуатацию "тысячи зарядных точек большой мощности", которые будут размещены преимущественно на основных автомобильных магистралях и шоссе.