Ռեժիսորը գոնե մեկ քայլ պետք է առաջ լինի մյուսներից. Հրաչյա Գասպարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ժողովրդական արտիստ մեծատաղանդ ռեժիսոր Հրաչյա Գասպարյանն այս տարի տոնում է ծննդյան 70-ամյակը: Ռեժիսորի հոբելյանին նվիրված երեկոն տեղի կունենա դեկտեմբերի 2-ին Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում: Կայանալիք համերգի և այլ հարցերի շուրջ «Արմենպրես»-ը զրուցեց Հրաչյա Գասպարյանի հետ:
-Աշխատել եք տարբեր թատրոններում: Ի՞նչ հետք է  թողել դրանցից յուրաքանչյուրը ձեր կյանքում:
-Երբ մարդկանց հետ ես շփվում, հանդիպում տարբեր գեղագիտության, հարստանում ես: Աշխատել եմ Գյումրու թատրոնում, որը մեծ ավանդույթներ ուներ: Նրանում մի քիչ գավառականություն կար, բայց և դա հաղթահարելու մեծ ցանկություն: Երբ Երվանդ Ղազանչյանի և մի շարք դերասանների հետ գնացինք այնտեղ, թատրոնը կենդանացավ, վերելք ապրեց: Հասկացա, որ ամեն ինչ հաղթահարելի է, ուղղակի պետք է հավատալ և աշխատել: Ռուսական թատրոնը մեզանում դերասանի նոր որակ տվեց: Պրոֆեսիոնալ թատրոն էր՝ իր հարուստ ռեժիսորական և դերասանական մշակույթով: Այնտեղ, իսկապես, պրոֆեսիոնալ ռեժիսոր դարձա: Հետագայում ստեղծեցինք «Համազգային» թատրոնը, որտեղ հավաքվեցին լավագույն  դերասանները`Գալյա Նովենցը, Աննա Էլբակյանը, Տիգրան Ներսիսյանը, Դավիթ Հակոբյանը և այլք: Մեզ միացավ նաև Սոս Սարգսյանի կուրսը: Երիտասարդ դերասանները մեկ տարվա ընթացքում ձեռք բերեցին այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ էր մեր գեղագիտությանն ու հասկացողությանը:
-Երկար տարիներ աշխատել եք Սոս Սարգսյանի հետ…
-Սոսը մեծ մարդ էր, հետաքրքիր. նրա հետ երբեք տխուր չէր լինում: Երբ ես ու նա ձանձրանում էինք, զանգում էինք միմյանց և ստանում անհրաժեշտ էներգիան: Միամիտ լոռեցի էր: Մի անգամ ասացի. «Արա՛, լոռեցիները շաշ են»: Նա էլ պատասխանեց. «Շաշ չեն, այլ միամիտ»: Նրա հետ կապված հետաքրքիր դեպքերը շատ են: Ցուրտ տարիներին հոսանք չունեինք: Սոսն ասես ծանր հրետանի լիներ. որոշեց գնալ «Արմէներգո»՝ լույսի հետ կապված խնդիրները լուծելու: Վերադարձավ և ասաց. «Անհրաժեշտ է զանգահարել Էլեկտրոցյանին, և նա կմիացնի անհրաժեշտ մարդուն»: Մենք էլ մտածում ենք, թե ինչ տարօրինակ ազգանուն է, ո՞վ է Էլեկտրոցյանը: Զանգում ենք նշված համարով ու խնդրում Էլեկտրոցյանին,  ասում են՝ նման մարդ չկա: Հետո հասկացա, որ պետք էր էլեկտրոցանց զանգահարել… Նվիրված էր հայ հողին, ջրին: Համոզված կասեմ, որ Սոսի հետ մահացավ խիղճը: Նա ազգի խիղճն էր:
-Հրաշալի բեմադրություններ ունեք: Ինչպե՞ս եք կարողանում տեսնել, թե որ ժամանակահատվածում հանդիսատեսին ինչ է պետք մատուցել:
-Ապրում եմ ժամանակակից մարդու ցավերով, հոգսերով, մտորումներով: Կան թեմաներ, որոնք անվերջ են, անսպառ: Օրինակ՝բարության թեման: Մարդը գեղեցիկ է, երբ բարի է, մարդը հրաշք է, երբ բարիք է գործում: Հայերս լավ խոսք ունենք՝ լավություն արա, գցիր ջուրը: Երբ բարին ես գործում և սպասում պատասխանի, ավելի լավ է չանել, քանի որ դա արդեն առևտուր է: Մտածող մարդն անպայման կգտնի այն, ինչ պետք է իր հանդիսատեսին:
-Պարտադրված ներկայացումներ բեմադրել ե՞ք:
-Այո՛, և ոչ քիչ: Երկու ներկայացում եմ արել կոլխոզի մասին, երեքը՝ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի: Վասիլևը պատերազմի մասին հետաքրքիր գործ էր գրել. որոշեցի բեմադրել այն և պրեմիերայից քսան օր առաջ Պաշտպանության նախարարությունից նամակով տեղեկացրեցին, որ այդ պրեմիերան չպետք է կայանա: Սեղմ ժամկետում բեմադրեցի Լեոնիդ Լեոնովի «Ոսկե կառքը»-ը, և հետաքրքիր, պարադոքսալ ներկայացում ստացվեց: Կոլխոզի մասին ներկայացումներում փոխել եմ ամբողջ էությունը: Մեկի անունը դրեցի «Հորովել» և դրա հիման վրա բնության արհավիրքների դեմ պայքարող, կռվող գյուղացու պատմություն ստեղծեցի: Կիսահերոսական, ռոմանտիկ ներկայացում ստացվեց: Պարտադրված ներկայացում անելիս չկա ոգևորվածություն, փոխարենը վառ է արտահայտվում պրոֆեսիոնալիզմը:
- Եղե՞լ են դերասաններ, որոնք խոչընդոտել են ձեր աշխատանքը:
-Նման դերասանի չեմ հանդիպել: Դերասանին լսելու, հասկանալու ունակություն ունեմ, եթե անգամ նա վատ է տրամաբանում կամ բացատրում այն, ինչ ցանկանում է ասել: Եթե դիմացինս իրավացի է, կարող եմ լսել և ընդունել, իսկ եթե ոչ, ես նրան կհամոզեմ: Մարդը պետք է նյութը տիրապետի՝ համոզել կարողանալու համար, և պրոֆեսիոնալ ռեժիսորը գոնե մեկ քայլ պետք է առաջ լինի մյուսներից:
-Դասավանդում եք: Ձեր ուսանողների մեջ տեսնու՞մ եք բեմի ապագա վարպետների:
-Տեսնում եմ նրանց ունակությունները և փորձում զարգացնել դրանք: Փափազյանն ասում էր, որ դերասանին ոչ թե ինստիտուտը, այլ մաման ու պապան են սարքում: Այսինքն, եթե տաղանդը, շնորհքը չկա, մարդը կարող է լավ դերասան դառնալ, բայց եթե չկա կայծը, ներքին ուժը, ոչ մի բան չի ստացվի: Ուսանողներից շատերի մեջ տեսնում եմ ոչ միայն ցանկություն, այլև ուժ և հիմա ցանկանում եմ նրանց ապացուցել, որ իրենք շնորհքով են:
-Ներկայիս թատերական աշխարհի մասին ի՞նչ կասեք:
-Յուրաքանչյուր մասշտաբային իրադարձություն՝ պատերազմ, ճգնաժամ հարվածում, ցավ է պատճառում արվեստին: Թատրոնը կենդանի օրգանիզմ է, որը պետք է սնել, այն չի կարելի անտարբերության մատնել, արտադրամասի վերածել: Արվեստն առանձնահատուկ երևույթ է, և նրանում գտնվող մարդն ինքնին յուրահատուկ է: Երբ թատրոնում վերանում է փորձարկումը, այն մեռնում է: Եթե թատրոնում չկա մարդ, որը հետևում է դերասանի զարգացմանը, չի օգնում նրան, ապա այն չի ապրում:
-Ի՞նչն եք կարոտում:
- Կյանքը լեցուն է, և կարոտում ես մի բանի, ինչը պակասում է, բայց ցանկության դեպքում լրացնելու հնարավորություն կա: Արտասահմանում լինելիս, շատ եմ կարոտում երկիրս, կարոտում եմ թոռներիս: Հաճախ կարոտում եմ մարդկանց, ում կորցրել եմ: Ժամանակն այնպես է, որ կորուստներն ավելի շատ են, քան ձեռքբերումները:
-Ի՞նչ է սպասում թատերասերներին դեկտեմբերի երկուսին:
-Չեմ սիրում հոբելյաններ: Կարծում էի՝ «Համազգային» թատրոնում փոքր միջոցառմամբ կնշենք, սակայն ընկերներս` Երվանդ Ղազանչյանը, Հակոբ Ղազանչյանը, Վահե Շահվերդյանը որոշեցին լայն միջոցառում նախաձեռնել: Նրանց ասել եմ արդեն, որ բեմում չեմ նստելու: Մի քիչ տխուր է ինձ համար, բայց հաճելի է գնահատված լինելը:
-Ինչի՞ մասին է այսօր երազում Հրաչյա Գասպարյանը:
-Երազանքներս շատ են: Ցանկանում եմ, որ երկիրս օրինավոր լինի, հարուստ, գեղեցիկ, որ երեխաները լավ ապրեն, չէ՞ որ iphone-ով չի որոշվում ամեն ինչ: Հաճախ եմ ծնողներին ասում, որ երեխաների հետ զբաղվել է պետք: Սերը ոչ թե սարքի, այլ խոսքի, շփման, մարդկային փոխհարաբերությունների մեջ է: Երեխաներին թանգարաններ, կրկես, թատրոն է պետք տանել: Երազում եմ, որ երիտասարդները կարևորեն ընտանիքը, հոգևոր դաստիարակությունը:

Режиссер должен быть на шаг впереди остальных: Грачья Гаспарян
Народный артист РА, талантливый армянский режиссер Грачья Гаспарян в этом году будет отмечать свое 70-летие. Вечер, посвященный юбилею режиссера, состоится 2 декабря в Государственном театре музыкальной комедии им. Пароняна. По поводу предстоящего концерта, а также ряда других вопросов «Арменпресс» побеседовал с Грачья Гаспаряном.
- Вы работали в разных театрах. Какой след оставил каждый из них в Вашей жизни?
- Когда общаешься с людьми, встречаешься с различной эстетикой, ты обогащаешься. Я работал в театре Гюмри, у которого были великие традиции. В нем была некая провинциальность, однако было и огромное желание преодолеть ее. Когда с Ервандом Казанчяном и несколькими актерами мы поехали туда, театр ожил, пережил подъем. Я понял, что все можно преодолеть, просто нужно верить и работать. Русский театр породил в нас новые актерские качества. Это был профессиональный театр со своей богатой режиссерской и актерской культурой. Здесь я, действительно, стал профессиональным режиссером. В дальнейшем мы создали театр “Амазгаин”, в котором собрались лучшие актеры: Галя Новенц, Анна Элбакян, Тигран Нерсисян, Давид Акопян и др. К нам присоединился и курс Соса Саргсяна. Молодые актеры за один год приобрели все то, что им было необходимо для нашей эстетики и нашего понимания.
- Вы долгие годы работали с Сосом Саргсяном…
- Сос был великим человеком, с ним никогда не было скучно. Когда нам становилось скучно, мы звонили друг другу и получали необходимую энергию. Он был наивным лорийцем. Интересных случаев, связанных с ним, было очень много. В те холодные годы, когда не было света, однажды Сос решил пойти в “Армэнерго” и решить проблемы, связанные с электроэнергией. Он вернулся и сказал: “Необходимо позвонить Электроцяну, и он соединит с нужным человеком”. А мы удивились, что за странная фамилия, мы позвонили по указанному номеру, а нам говорят, что такого человека нет. Потом я понял, что нужно было позвонить в электросеть… Он был предан армянской земле, воде. Я с уверенностью могу сказать, что вместе с Сосом умерла  совесть. Он был совестью нашего народа.
- У Вас есть прекрасные постановки. Как Вам удается узнать, увидеть, что и в какой момент требуется преподнести зрителю?
- Я живу болью, заботами, размышлениями современного человека. Есть темы, которые бесконечны, неисчерпаемы. Например, тема добра. Человек прекрасен, когда он добр, человек становится чудом, когда создает добро. Надо делать добро, не ожидая вознаграждения. Иначе это превратится в обычный торг. Думающий человек всегда может найти то, что интересует его зрителя. А режиссер должен быть на шаг впереди остальных.
- Вы сейчас преподаете. Видите ли Вы в своих студентах будущих мастеров сцены?
- Я вижу их возможности и пытаюсь развить их. Папазян говорил, что актера создает не институт, а родители. То есть, если нет таланта, дара, человек может стать хорошим актером, однако если нет искры, внутренней силы, ничего не получится. Во многих из моих студентов я вижу не только желание, но и эту силу, и сейчас пытаюсь доказать им, что они обладают даром.
- Что Вы можете сказать о нынешнем театральном мире?
- Любое масштабное событие – война или кризис, наносят вред, причиняют боль искусству. Театр – это живой организм, который необходимо питать, им нельзя пренебрегать. Искусство – это особое явление, и человек, занимающийся искусством, также уникален. Если в театре нет человека, который следит за развитием актеров, не помогает им, то он не может жить.
- Что ожидает любителей театра второго декабря?
- Я не люблю юбилеи. Я думал, что мы организуем небольшое мероприятие в театре “Амазгаин, однако мои друзья – Ерванд Казанчян, Акоп Казанчян, Ваге Шахвердян, решили инициировать масштабное мероприятие. Я уже сказал им, что не буду сидеть на сцене. Немного грустно для меня, однако приятно быть оцененным.
- О чем сегодня мечтает Грачья Гаспарян?
- Желаний много. Я желаю, чтобы в моей стране был закон, она стала богатой, красивой. Чтобы дети жили хорошо. Ведь не все определяется наличием дорогих айфонов.  Я часто говорю родителям, что детьми необходимо заниматься. Любовь заключается не в покупке доеогих устройств, а в беседсах, общении, человеческих взаимоотношениях. Детей нужно водить в музеи, цирк, театр. Я мечтаю, чтобы молодежь понимала значение семьи, духовного воспитания.