ԱՄՆ-ը պլանավորում է ամրապնդել Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիրը. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմը մտադիր Է իշխանության գլուխ կանգնած լինելու վերջին ամիսներին ձեռնարկել մի շարք նոր միջոցներ՝ նպատակամղված Իրանի հետ կնքված միջուկային համաձայնագրի ամարպնդմանը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 20-ին իր Էլեկտրոնային տարբերկաում այս մասին հաղորդել Է The Wall Street Journal թերթը:
Թերթի տվյալներով՝գործարքի ամրապնդման՝ քննարկվող միջոցների թվում են, մասնավորապես, թույլատրագրերի տրամադրումն ԱՄՆ-ի՝ մեծ թվով ընկերությունների՝ Իրանի շուկայում գործարարություն վարելու համար, ինչպես նաեւ Իրանի Իսլամամկան Հանրապետության նկատմամբ մի շարք պատժամիջոցների հետագա վերացումը: Ինչպես գրել Է հրատարակությունը, վարչակազմը ցանկացել Է նման գործողություններ ձեռնարկել տակավին մինչեւ ընտրությունները, եւ դրանք նպատակամղված չեն այն բանին, որպեսզի դժվարություններ ստեղծվեն ընտրյալ նախագահ Դոնալ Թրամփի համար, որը միջուկային համաձայնագրի հայտնի հակառակորդ Է:
Օբամայի շրջապատում խոստովանում են, որ իրենք չեն կարողանա ոչինչ ձեռնարկել, եթե նոր վարչակազմը որոշի չեղյալ հայտարարել ատոմի շուրջը գործարքը, նշել Է թերթը: Սակայն Սպիտակ տան ներկայացուցիչները պլանավորում են իշխանությունը հանձնելուց առաջ փորձել Թրամփին եւ նրա խորհրդականներին համոզել չհրաժարվել համաձայնագրից՝ բնութագրելով այն բացասական հետեւանքները, որոնց կհանդիպի Միացյալ Նահանգներն այն դեպքում, եթե նրա վրա բարդեն գործարքի ձախողման մեղքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: США планируют укрепить ядерное соглашение с Ираном
Администрация президента США Барака Обамы намерена в последние месяцы пребывания у власти предпринять ряд новых мер, направленных на укрепление ядерного соглашения, заключенного с Ираном. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила в воскресенье в своей электронной версии газета The Wall Street Journal.
По ее данным, в число рассматриваемых мер по укреплению сделки входят, в частности, предоставление лицензий большему числу компаний США для ведения бизнеса на иранском рынке, а также дальнейшее снятие с ИРИ ряда санкций. Как пишет издание, администрация хотела предпринять такие действия еще до выборов, и они не направлены на то, чтобы создать трудности для избранного президента Дональда Трампа, который является известным противником ядерного соглашения.
В окружении Обамы признают, что они не смогут ничего предпринять, если новая администрация решит разорвать сделку по атому, отмечает газета. Однако представители Белого дома планируют перед передачей власти попытаться убедить Трампа и его советников не отказываться от соглашения, обрисовав те негативные последствия, с которыми предстоит столкнуться Соединенным Штатам в случае, если на них возложат вину за провал сделки.