Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանին նվիրված նորաստեղծ կայքը կծառայի նաև որպես կրթական գործիք
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծրագրավորման և կայքերի պատրաստման դասընթացի շրջանակում «Ինսթիգեյթ ուսումնական կենտրոնի» սաները ստեղծել են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի հերոս, արցախյան պատերազմի մասնակից, հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանին նվիրված կայք: Նոյեմբերի 26-ին Թեքեյան կենտրոնում կկայանա կայքի շնորհանդեսը, որի ժամանակ կներկայացվի նաև Արցախյան ազատամարտի հերոս Լեոնիդ Ազգալդյանի կենսագրությունն ամփոփող նորացված կայքը: Միջոցառումը կնվիրվի Մելքոնյանի ծննդյան 59 և Ազգալդյանի ծննդյան 74 ամյակներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Նաիրի համընկերության համահիմնադիր (որի ներքո գործում է «Ինսթիգեյթ ուսումնական կենտրոնը»), «Ինսթիգեյթ» ընկերության գլխավոր ինժեներ Վահագն Պողոսյանը, կայքը հասանելի կլինի avo.am կամ montemelkonyan.am հասցեներով: Նրա տեղեկացմամբ` նույն ոճով ստեղծվել են նաև Հայրիկ Մուրադյանին, Լեոնիդ Ազգալդյանին, Գարեգին Նժդեհին նվիրված կայքերը: «Նպատակը միշտ եղել է օգտակարն օգտակարի հետ համատեղելը: Ուսանողներին սովորեցնում ենք ծրագրավորում, կայքերի ստեղծում և զուգահեռ որպես նախագիծ կիրառում ենք մի բան, ինչը ոչ թե վարժություն է, որը կանեն ու հետո դեն կնետեն, այլ գործ է, որից կշահեն շատերը»,-նկատեց Վահագն Պողոսյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով` մյուս կարևոր նպատակը նշյալ անվանի հայորդիներին նվիրված կայքերը կրթական գործիք դարձնելն է: «Մենք ոչ միայն ստեղծում ենք կայքեր` նվիրված մեր անվանի հայերին, այլև կրթական հարթակներ, որոնցից կարող են օգտվել դպրոցի ուսուցիչները`թեմատիկ դասերի ժամանակ նյութերը տրամադրելով իրենց աշակերտներին»,-ասաց Պողոսյանը` ավելացնելով, որ կայքն ուսուցիչներին կհասցնեն 162 դպրոցներում գործող ինժեներական լաբորատորիաների ցանցի միջոցով:
Ինչ վերաբերում է կայքի բովանդակությանը, այնտեղ տեղ գտած նյութերին, ապա Վահագն Պողոսյանը նշեց. «Կայքի բովանդակությունը կառուցված է հանրագիտարանային ոճով, համակարգված ու դասակարգված է: Նյութերն արդեն վաղուց կան` այդ մարդկանց կյանքը, կենսագրությունը, նկարները, նրանց մասին վկայությունները»: Հաջորդիվ ստեղծվելիք կայքերի առնչությամբ Պողոսյանը նկատեց, որ ուսումնական կենտրոնից էստաֆետը կփոխանցվի «Իրական դպրոցի» (Նաիրի համընկերության նոր նախաձեռնություններից է) աշակերտներին:

Новый сайт, посвященный национальному герою Монте Мелконяну, послужит и в качестве образовательного инструмента
В рамках курсов по программированию и подготовке сайтов ученики “Учебного центра Instigate” создали сайт, посвященный герою Республики Армения и Арцаха, участнику Арцахской войны, командиру Монте Мелконяну. 26 ноября в центре Текеян состоится презентация сайта, в ходе которой будет представлен и обновленный сайт, рассказывающий о жизни героя Арцахской войны Леонида Азгалдяна. Мероприятие будет посвящено 59-летию со дня рождения Монте Мелконяна и 74-летию со дня рождения Леонида Азгалдяна.
Как сообщил в беседе с «Арменпресс» соучредитель совместной компании Наири (при которой действует “Учебный центр Instigate”), главный инженер компании «Instigate» Ваагн Погосян, сайт будет доступен по следующим адресам: avo.am и montemelkonyan.am. По его словам, в том же стиле созданы и сайты, посвященные Айрику Мурадяну, Леониду Азгалдяну, Гарегину Нжде.
“Нашей целью всегда было совмещение полезного с полезным. Мы учим студентов программированию, созданию сайтов, и параллельно, в качестве проекта применяем что-либо, не представляющее собой задания, которое они выполнят и отложат в сторону, а дело, от которого выиграют многие”, - отметил Погосян.
По словам нашего собеседника, другой важнейшей целью является попытка превратить в образовательный инструмент посвященные вышеперечисленным сынам Армении сайты. “Мы не только создаем сайты, посвященные выдающимся армянам, но и образовательные платформы, которыми могут воспользоваться учителя школ, предоставляя ученикам материалы для тематических уроков”, - заявил Погосян, добавив, что сайты будут представлены учителям посредством действующей в 162 школах сети инженерных лабораторий.
По поводу содержания сайтов и помещенных в них материалов Погосян отметил: “Содержание сайтов построено в стиле энциклопедии, все систематизировано и классифицировано. Материалы о жизни этих людей, их биографии, фотографии, свидетельства о них у нас уже были собраны ”.
По поводу сайтов, которые предстоит создать, Погосян заметил, что эстафета будет передана от учебного центра ученикам “Реальной школы” (Одна из новых инициатив компании Наири).