Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանին նվիրված նորաստեղծ կայքը կծառայի նաև որպես կրթական գործիք
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծրագրավորման և կայքերի պատրաստման դասընթացի շրջանակում «Ինսթիգեյթ ուսումնական կենտրոնի» սաները ստեղծել են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի հերոս, արցախյան պատերազմի մասնակից, հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանին նվիրված կայք: Նոյեմբերի 26-ին Թեքեյան կենտրոնում կկայանա կայքի շնորհանդեսը, որի ժամանակ կներկայացվի նաև Արցախյան ազատամարտի հերոս Լեոնիդ Ազգալդյանի կենսագրությունն ամփոփող նորացված կայքը: Միջոցառումը կնվիրվի Մելքոնյանի ծննդյան 59 և Ազգալդյանի ծննդյան 74 ամյակներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Նաիրի համընկերության համահիմնադիր (որի ներքո գործում է «Ինսթիգեյթ ուսումնական կենտրոնը»), «Ինսթիգեյթ» ընկերության գլխավոր ինժեներ Վահագն Պողոսյանը, կայքը հասանելի կլինի avo.am կամ montemelkonyan.am հասցեներով: Նրա տեղեկացմամբ` նույն ոճով ստեղծվել են նաև Հայրիկ Մուրադյանին, Լեոնիդ Ազգալդյանին, Գարեգին Նժդեհին նվիրված կայքերը: «Նպատակը միշտ եղել է օգտակարն օգտակարի հետ համատեղելը: Ուսանողներին սովորեցնում ենք ծրագրավորում, կայքերի ստեղծում և զուգահեռ որպես նախագիծ կիրառում ենք մի բան, ինչը ոչ թե վարժություն է, որը կանեն ու հետո դեն կնետեն, այլ գործ է, որից կշահեն շատերը»,-նկատեց Վահագն Պողոսյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով` մյուս կարևոր նպատակը նշյալ անվանի հայորդիներին նվիրված կայքերը կրթական գործիք դարձնելն է: «Մենք ոչ միայն ստեղծում ենք կայքեր` նվիրված մեր անվանի հայերին, այլև կրթական հարթակներ, որոնցից կարող են օգտվել դպրոցի ուսուցիչները`թեմատիկ դասերի ժամանակ նյութերը տրամադրելով իրենց աշակերտներին»,-ասաց Պողոսյանը` ավելացնելով, որ կայքն ուսուցիչներին կհասցնեն 162 դպրոցներում գործող ինժեներական լաբորատորիաների ցանցի միջոցով:
Ինչ վերաբերում է կայքի բովանդակությանը, այնտեղ տեղ գտած նյութերին, ապա Վահագն Պողոսյանը նշեց. «Կայքի բովանդակությունը կառուցված է հանրագիտարանային ոճով, համակարգված ու դասակարգված է: Նյութերն արդեն վաղուց կան` այդ մարդկանց կյանքը, կենսագրությունը, նկարները, նրանց մասին վկայությունները»: Հաջորդիվ ստեղծվելիք կայքերի առնչությամբ Պողոսյանը նկատեց, որ ուսումնական կենտրոնից էստաֆետը կփոխանցվի «Իրական դպրոցի» (Նաիրի համընկերության նոր նախաձեռնություններից է) աշակերտներին:

New website dedicated to National Hero Monte Melkonyan will serve also as educational tool
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Within the framework of programming and website creation lecture, students of “Instigate Training Center” created a website dedicated to the Armenian and NKR Hero, Karabakh war participant, Commander Monte Melkonyan.
The presentation of the website will be held on November 26 in Tekeyan Center, during which the updated website summarizing the biography of Karabakh war hero Leonid Azgaldyan will be presented.
The event will be dedicated to the 59th birthday anniversary of Melkonyan and 74 anniversary of Azgaldyan.
“Instigate” company Chief Engineer Vahagn Poghosyan told “Armenpress”, the website will be available at avo.am and montemelkonyan.am links. He said the websites dedicated to Hayrik Muradyan, Leonid Azgaldyan, Garegin Njdeh were created with the same style.
“The goal has always been to combine useful with useful. We are teaching the students programming, website creation and at the same time we also teach another thing as a project which is not an exercise, that they will do and will then throw away, rather it is a work from which many will benefit”, Vahagn Poghosyan said.
He said another important goal is to make such websites dedicated to those heroes as education tool. “We not only create websites dedicated to our prominent Armenian sons, but also create education platforms which can be used by school teachers to provide materials to students during thematic lectures”, Poghosyan said adding that the website will be available for teachers through engineering laboratory network operating in 162 schools.
As for the content of the website, the materials of it, Vahagn Poghosyan said: “The content of the website is constructed by encyclopedic style, it is structured and classified. The materials are already there, the lives, biographies, photos, evidences of those people”.