Թուրքիան չի բացառում ԵՄ փոխարեն ՇՀԿ մտնելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքիան «չպետք է մտասևեռվի» Եվրամիությանը միանալու վրա, այն դիտարկում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամակցելու հնրավարությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 20-ին հայտարարել է  Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանը։
«Թուրքիան, առաջին հերթին, պետք է իրեն հանգիստ զգա ԵՄ-ի (անդամակցության - ԻՖ ) հարցի առնչությամբ»,- ինչպես տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս»-ը, Թուրքիայի նախագահի խոսքերն է մեջբերում Hurriyet թերթը, որոնք նա ասել է իրեն Ուզբեկստան ուղևորության ժամանակ ուղեկցող լրագրողներին։
«Ինչ-որ մեկը կարո է քննադատել ինձ, բայց ես հայտնում եմ իմ կարծիքը,- շարունակել է Էրդողանը։ - Օրինակ, ես ասում եմ, թե ինչու չի կարող Թուրքիան տեղ զբաղեցնել «Շանհայի հնգյակում»։
Նա նաև նշել է, որ Թուրքիային «շատ ավելի հարմար կլինի» աշխատել ՇՀԿ-ի կազմում այն դեպքում, երբ ԵՄ-ն արդեն տասնյակ տարիներ ձգձգում է երկրի անդամակցության գործընթացը։
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան կարող է արդեն հաջորդ տարի անցկացնել հանրաքվե ԵՄ ձգտելու անհրաժեշտության հարցի շուրջ։
ՇՀԿ-ի անդամ են Ղազախստանը, Ղրղրզստանը, Չինաստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը և Ուզբեկստանը։ 2015թ. սկսվել է կազմակերպություն Հնդկաստանի և Պակիստանի ընդունման ընթացակարգը։ ՇՀԿ-ի դիտորդներ են Աֆղանստանը, Բելառուսը, Իրանը և Մոնղոլիան։

Турция не исключила возможность войти в ШОС вместо вступления в ЕС
Турция "не должна быть зациклена" на присоединении к ЕС, она рассматривает возможность вступления в Шанхайскую организацию сотрудничества (ШОС), как сообщает Арменпресс, заявил в воскресенье президент этой страны Реджеп Тайип Эрдоган.
"Турция, прежде всего, должна чувствовать себя спокойно относительно вопроса о (вступлении в - ИФ) ЕС, не должна на нем зацикливаться", - как передает Интерфакс, приводит газета Hurriyet слова турецкого президента, сказанные журналистам, сопровождавшим его в поездке в Узбекистан.
"Кто-то может критиковать меня, но я выражаю свое мнение, - продолжал Эрдоган. - Например, я говорю, почему бы Турции не занять место в "Шанхайской пятерке".
Он подчеркнул также, что Турции было бы "гораздо удобнее" работать в составе ШОС, тогда как ЕС уже десятки лет "затягивает процесс" приема страны.
В начале этой недели Эрдоган заявил, что Анкара может уже в следующем году провести референдум по вопросу о том, следует ли стремиться к вступлению в Евросоюз.
В ШОС входят Казахстан, КНР, Киргизия, Россия, Таджикистан и Узбекистан. В июле 2015 года была запущена процедура принятия в организацию Индии и Пакистана. Статус наблюдателя в ШОС имеют Афганистан, Белоруссия, Иран и Монголия.