ՀՀ ԱԺ նախագահը կարևորում է ՀՀ եւ ՌԴ համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 18-ին ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանց աշխատանքային այցը եւս մեկ խթան կհանդիսանա միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդման համար: Խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում է ոչ միայն արդի փոխշահավետ համագործակցությունը, այլ նաեւ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը եւ հոգեւոր մտերմությունը: Այս համատեքստում Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են եւ շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչի ապացույցը երկու երկրների բարձրաստիճան պատվիրակությունների հաճախակի փոխայցերն են:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղկացուցիչ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Ռուսաստանի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, ինչին մեծապես նպաստում է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ու ռազմավարական հարաբերությունների համատեքստում պարոն Սահակյանն ընդգծել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համագործակցության կարեւորությունը:
«Համոզված եմ, որ մեր պետությունների համար առանցքային նշանակություն ունեցող հարցերի, քննարկումների եւ քվեարկությունների ժամանակ մենք պետք է հանդես գանք համակարգված եւ փոխշահավետ մոտեցումներով»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ ԴԽ միջազգային հարցերի հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 19-ին կայանալիք համատեղ նիստի քննարկումները կլինեն արդյունավետ:
Կոնստանտին Կոսաչովը եւս կարեւորել է հայ եւ ռուս ժողովուրդների դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք հիմնված են բարեկամության ամուր հենքի վրա: Նա անդրադարձել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքին եւ մի շարք հարցերում կարեւորել փոխադարձ աջակցությունը: Պարոն Կոսաչովի համոզմամբ՝ երկու երկրների պատվիրակությունների` տարբեր ձեւաչափերով հանդիպումները պետք է առավել հաճախակի դարձնել:

Председатель Национального Собрания Армении принял председателя Комитета по международным делам Совета Федерации Федерального Собрания РФ
Председатель Национального Собрания Армении принял председателя Комитета по
международным делам Совета Федерации Федерального Собрания РФ
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял 18 ноября председателя Комитета по международным делам Совета Федерации Федерального Собрания РФ Константина Косачева и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, Саакян выразил надежду на то, что рабочий визит парламентской делегации станет еще одним стимулом для дальнейшего укрепления межпарламентского сотрудничества.
Спикер с удовлетворением отметил, что в основе стратегического сотрудничества между Арменией и Россией лежит не только взаимовыгодное сотрудничество, но и дружба и духовная близость.
В этом контексте Галуст Саакян отметил, что сотрудничество между Арменией и Россией находится на высоком уровне и продолжает развиваться в атмосфере взаимного доверия, о чем свидетельствуют частые взаимные визиты на высоком уровне.
Председатель НС подчеркнул важность развития межпарламентских отношений с Россией в качестве ключевого компонента межгосударственных отношений. В контексте армяно-российского союзнического и стратегического партнерства Галуст Саакян подчеркнул важность сотрудничества в международных парламентских структурах.
«Я убежден, при обсуждении и голосовании по имеющим ключевое значение для наших государств вопросам мы должны действовать координированно и основываться на взаимной выгоде», -  сказал спикер парламента.
Председатель НС выразил надежду, что запланированное на 19 ноября совместное заседание Постоянной комиссии НС Армении по внешним связям и Комитета по международным делам СФ ФС РФ будет продуктивным.
Константин Косачев тоже подчеркнул основанные на прочной дружбе союзнические отношения между Арменией и Россией. Он коснулся вопроса о скоординированной деятельности делегаций двух стран на международных парламентских платформах и подчеркнул важность взаимной поддержки. По словам Константина Косачева, встречи между делегациями обеих стран в различных форматах должны происходить чаще.