Թրամփը Քիսինջերի հետ քննարկել է ՌԴ-ի, ՉԺՀ-ի, Իրանի եւ ԵՄ-ի հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ ընտրված Դոնալդ Թրամփը երկրի նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերի հետ քննարկել Է ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ, ինչպես նաեւ այլ պետությունների հետ հարաբերությունները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է նոր վարչակազմին գործերի եւ լիազորությունների հանձնման հարցերը տնօրինող խմբի հայտարարության մեջ:
Ինչպես հետեւում Է փաստաթղթից, Թրամբը եւ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության վետերանը զրուցել են Նյու Յորքում: «Նրանք քննարկել են Չինաստանը, Ռուսաստանը, Իրանը եւ Եվրամիությունը, ինչպես նաեւ այլ հարցեր ու իրադարձություններ, որոնք վերաբերում են ամբողջ աշխարհին»:
«Ես խորապես հարգում եմ դոկտոր Քիսինջերին եւ շատ երախտապարտ եմ նրան այն բանի համար, որ նա իր մտքերը կիսեց ինձ հետ»,- փաստաթղթում մեջբերված են Թրամփի խոսքերը:
ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ նախընտրական արշավի ընթացքում միլիարդատերը հանդիպում Էր նախկին պետքարտուղարի հետ եւ խորհրդակցում արտաքին քաղաքականության հարցերի շուրջ:
Հենրի Քիսինջերը ամերիկյան դիվանագիտությունը գլխավորել Է 1973-ից մինչեւ 1977 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում եւ եղել Է ԱՄՆ-ի եւ ԽՍՀՄ-ի միջեւ հարաբերություններում «լիցքաթափմաեն քաղաքականության» նախաձեռնողը: 1973 թվականին նա արժանացել Է Խաղաղության նոբելյան մրցանակի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп обсудил с Киссинджером вопросы РФ, КНР, Ирана и ЕС
Избранный американский президент Дональд Трамп обсудил с бывшим госсекретарем Генри Киссинджером отношения между США и Россией, а также другими государствами. Как передает Арменпресс, об этом говорится в предоставленном ТАСС заявлении группы, курирующей вопросы передачи дел и полномочий новой администрации.
Как следует из документа, Трамп и патриарх американской внешней политики побеседовали в Нью-Йорке. "Избранный президент и доктор Киссинджер знают друг друга много лет, их встреча была великолепной, - говорится в заявлении. - Они обсудили Китай, Россию, Иран и ЕС, а также другие вопросы и события, касающиеся всего мира".
"Я очень глубоко уважаю доктора Киссинджера и очень признателен за то, что он поделился со мной своими мыслями", - приводятся в документе слова Трампа. По данным СМИ, во время предвыборной гонки миллиардер встречался с экс-госсекретарем и советовался с ним по поводу внешней политики. Консультации Киссинджер проводил ранее и с демократом Хиллари Клинтон, которая была соперницей Трампа на президентских выборах.
Генри Киссинджер находился во главе американской дипломатии в период с 1973 по 1977 годы и был инициатором "политики разрядки" в отношениях между США и СССР. В 1973 году он был удостоен Нобелевской премии мира.