Հարավային Կարոլինայի նահանգապետ Նիկի Հեյլին կարող Է դառնալ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար. NBC
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ ընտրված Դոնալդ Թրամփը պետքարտուղարի պաշտոնում դիտարկում Է Հարավային Կարոլինայի նահանգապետ Նիկի Հեյլիի թեկնածությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NBC հեռուստաալիքի լրագրող Ջո Սքարբորոն:
«Աղբյուրներն ինձ ասացին, որ Դոնալդ Թրամփը Նիկի Հեյլիին դիտարկում Է որպես պետքարտուղար»,- գրել Է լրագրողն իր Twitter-ում:
Ավելի վաղ պետքարտուղարի հնարավոր թեկնածուների թվում նշվում Էին նաեւ ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նյուտ Գինգրիչը, Նյու Յորքի նախկին քաղաքագլուխ Ռուդոլֆ Ջուլիանին, Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեի ղեկավար Բոբ Քորքերը եւ ուրիշներ:
Հեյլին ծնվել Է Հնկաստանից ներգաղթածների ընտանիքում, զբաղվել Է բիզնեսով, ակտիվորեն մասնակցել Է Հարավային Կարոլինայի հասարակական եւ բարեգործական կազմակերպությունների աշխատանքին: Նա 44 տարեկան Է եւ այսօրվա դրությամբ ԱՄՆ-ի ամենաերիտասարդ նահանգապետն Է (այդ պաշտոնն զբաղեցնում Է 2011 թվականից եւ դարձել Է Հարավային Կարոլինայի առաջին կին նահանգապետը), հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

South Carolina Governor Nikki Haley under consideration for US Secretary of State post
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. United States’ South Carolina Governor Nikki Haley is being considered to be President-elect Donald Trump's secretary of state, her lieutenant governor told the Post and Courier Wednesday, reports Politico.
Lt. Gov Henry McMaster said he is also being considered for a position in Trump's cabinet — including possibly attorney general , saying he is in contact with Donald Trump’s transition team.
Governor Haley backed Sen. Marco Rubio in the Republican primary.
The daughter of Indian immigrants, she would bring both racial and gender diversity to Trump's cabinet in case appointed.
Former New York mayor Rudy Giuliani is also a strong contender for the position, according to numerous reports.
Haley was elected governor of South Carolina, USA in 2010 after six years in the South Carolina House of Representatives. McMaster was elected Lt. Gov. in 2014 after serving from 2003-2011 as the state’s attorney general.