Բաքվի հետ միակ թեժ գիծը շփման գիծն է. Նախագահ Սարգսյանի հարցազրույցը «Ռոսիա սեգոդնիա»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեմ չէ Երևանի և Բաքվի միջև «թեժ գծի» ստեղծմանը: «Ռոսիա սեգոդնիա» միջազգային լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ հանդես է գալիս Երևանի և Բաքվի միջև «թեժ գծի» ստեղծման օգտին՝ Լեռնային Ղարաբաղում` շփման գծում, տեղի ունեցող իրադարձություններին օպերատիվ արձագանքելու համար: «Հնարավոր է, եթե դա օգուտ բերի, եթե մենք օպերատիվ կերպով արձագանքենք իրադարձություններին: Օրինակ, շփման գծում որևէ մեկը կրակում է, և, մեր տեղեկություններով, կրակում են ադրբեջանցիները, ես վերցնում եմ հեռախոսը և զանգարահում Ադրբեջանի նախագահին ու նշում. «կրակում են»: Եվ նա իրականում ստուգում է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշել է Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը դեմ չէր լինի նման թեժ գծի ստեղծմանը Երևանի և Բաքվի միջև: «Ես պատրաստ կլինեի վերահսկողություն սահմանել և հստակ ասել, մերոնք կրակում են, թե ոչ` իհարկե, ակնկալելով նաև նման վերաբերմունք Ադրբեջանի ղեկավարից»,- ընդգծել է Հայաստանի առաջնորդը՝ ավելացնելով, որ 1990-ականներին փորձ է արվել ստեղծել «թեժ գիծ»:
«Նման փորձ մենք արեցինք 1990-ականների սկզբներին, այն ժամանակ ես Հայաստանի պաշտպանության նախարարն էի, մենք Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հետ ունեինք ուղիղ կապ: Մենք կարող էինք նման էքստրեմալ դեպքերի ժամանակ, երբ անհրաժեշտ լիներ արտակարգ կապ, կապ հաստատել: Բայց հիմա դա չկա»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President supports idea of setting hot line with Baku – interview
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan does not mind the idea of setting a hot line between Yerevan and Baku. Serzh Sargsyan announced in an interview with General Director of “Rossiya Segodnya” Dmitry Kiselyov that he supports the idea aimed at an operational response to the incidents on Nagorno Karabakh-Azerbaijan contact line. “It is possible, if it will be of any good, if we respond to the incidents in an operational manner. For instance, someone opens fire on the contact line, and according to our information, the Azerbaijani are firing, so I pick up the phone and call the president of Azerbaijan and say “someone is firing”. And he checks the situation”, “Armenpress” reports Sargsyan saying.
The Armenian President states that it will be possible to bring the idea into life on the basis of reciprocal commitments. “I would be ready to oversee and tell firmly if our soldiers are firing or no, of course, with the anticipation of receiving a similar attitude from the Azerbaijani leader”, President Sargsyan said, adding that in 1990s there was such an attempt to set a hot line.
We made such an attempt in early 1990s when I was the Defense Minister of Armenia. I had a direct connection with the Azerbaijani Defense Minister. In case of extreme cases we could contact each other, but now there is no such an opportunity”, Serzh Sargsyan said.