Մերկելը չորրորդ անգամ կառաջադրվի Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնում. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անգելա Մերկելը չորրորդ անգամ կառաջադրվի Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CNN հեռուստաընկերությունը՝ հղում անելով Բունդեսթագի արտաքին գործերի կոմիտեի նախագահ Նորբերտ Ռետգենին՝ Քրիստոնեադեմոկրատական միություն կուսակցության ներկայացուցչին, որը գլխավորում Է Մերկելը: ԳԴՀ-ի կանցլերը որոշվում Է Բունդեսթագի ընտրությունների արդյունքում, որոնք տեղի են ունենալու 2017 թվականի աշնանը:
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ Մերկելը որոշում Է ընդունել վերստին առաջադրել իր թեկնածությունն ընտրություններում, որովհետեւ դա անհրաժեշտ Է համարում աշխարհում Արեւմուտքի դերի ուժեղացման համար:
«Նա (Մերկելը) կառաջադրվի կանցլերի պաշտոնում,- CNN-ին հայտարարել Է Ռետգենը:- Նա լի Է վճռականությամբ, ցանկանում Է եւ պատրաստ Է իր ավանդը ներդնել միջազգային լիբերալ կարգի ուժեղացման գործում»:
Ռետգենը նաեւ հասկանալ Է տվել, որ Գերմանիայի կանցլերը դրանում ակնկալում Է ԱՄՆ-ի նախագահ ընտրված Դոնալդ Թրամփի ապագա վարչակազմի աջակցությունը:
Գերմանիայի նախարարների կաբինետում չեն հաստատել ու չեն հերքել այդ տեղեկատվությունը: «Համապատասխան հարցը հասցեագրեք ՔԴՄ-ի մամուլի ծառայությանը»,- ՏԱՍՍ-ին հայտնել են կառավարությունում:
Անգելա Մերկելը՝ որպես ՔԴՄ/ՔՍՄ-ի առաջնորդ, Բունդեսթագի ընտրությունները շահել Է 2005, 2009 եւ 2013 թվականներին: Խորհրդարանական հաջորդ ընտրությունները նշանակված են 2017 թվականի սեպտեմբերին:

СМИ: Меркель будет вновь баллотироваться на пост канцлера
Канцлер Ангела Меркель будет баллотироваться на пост канцлера Германии в четвертый раз. Об этом сообщила телекомпания CNNсо ссылкой на председателя комитета Бундестага по внешним делам Норберта Реттгена, представителя партии Христианско-демократический союз (ХДС), которую возглавляет Меркель. Канцлер в ФРГ определяется по итогам выборов в Бундестаг, которые пройдут осенью 2017 года.
По словам политика, Меркель приняла решение вновь выставить свою кандидатуру на выборах, потому что считает это необходимым для усиления роли Запада в мире,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Она (Меркель - прим. ТАСС) будет баллотироваться на пост канцлера, - заявил СNN Норберт Реттген. - Она абсолютно полна решимости, желает и готова внести свой вклад в усиление международного либерального порядка". "Канцлер является оплотом политической концепции Запада, действующего в качестве глобального игрока, - добавил германский политик. - Так что она будет баллотироваться, будет выступать в качестве ответственного лидера".
Реттген также дал понять, что германский канцлер ожидает в этом поддержки от будущей администрации избранного президента США Дональда Трампа. "Однако будет невозможно полагаться только на одного человека, - заявил Реттген. - Нам нужен Запад, без Запада не обойтись. И, конечно, это означает, обязательно и безусловно, также участие и вклад самой сильной части Запада, то есть Соединенных Штатов Америки".
В кабмине ФРГ не стали подтверждать данную информацию. "Адресуйте соответствующий вопрос в пресс-службу ХДС", - сообщили корреспонденту ТАСС в правительстве.
Ангела Меркель в качестве лидера блока ХДС/ХСС выигрывала выборы в Бундестаг в 2005, 2009 и 2013 годах. Следующие парламентские выборы намечены в Германии на сентябрь 2017 года. До сих пор вопрос о ее участии в предвыборной кампании оставался открытым.