Պուտինը տեղ Է գտել աշխարհի՝ ամենաբարձր վարձատրվող ղեկավարների տասնյակում. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ ընտրված Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարության ֆոնին, թե ինքը մտադիր Է հրաժարվել բարձրագույն պետական պաշտոնում սովորական աշխատավարձից, ֆրանսիական ԶԼՄ-ները հաշվել են՝ որքան են ստանում աշխարհի մյուս ղեկավարները:
Les Echos թերթի եւ Statista ծառայության կողմից համատեղ կազմված վարկանիշի համաձայն՝ ցուցակը գլխավորում Է ԱՄՆ-ի գործող նախագահ Բարաք Օբաման: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եռակի պակաս Է ստանում նրանից եւ վարկանիշում զբաղեցնում Է իններորդ տեղը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հետեւում Է հետազոտությունից, ՌԴ նախագահի աշխատավարձը ցածր Է «Մեծ ությակի» երկրների ղեկավարների մեծ մասի աշխատավարձից: Ֆրանսիացի լրագրողների տվյալներով՝ Պուտինի աշխատավարձը կազմում Է տարեկան 136 հազար դոլար (մոտավորապես 8,9 մլն ռուբլի): Նա իններորդ տեղն Է զբաղեցնում վարկանիշում:
Առաջին տեղում ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման Է՝ տարեկան 400 հազար դոլար աշխատավարձով: Վարկանիշի երկրորդ տեղն զբաղեցրել Է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, որի աշխատավարձը կազմում Է տարեկան 260 հազար դոլար: Առաջատարների եռյակը եզրափակում Է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ տարեկան 234 հազար դոլար:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հինգերորդն Է, նրա աշխատավարձը, վարկանիշի համաձայն՝ կազմում Է տարեկան 215 հազար դոլար, իսկ Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն վեցերորդն Է՝ տարեկան 203 հազար դոլար աշխատավարձով:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի աշխատավարձը տարեկան 194 հազար դոլար Է, նա ութերորդ տեղում Է:
«Մեծ ությակի» երկրների ղեկավարներից Պուտինի աշխատավարձին զիջում Է միայն Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցիի աշխատավարձը: Նա տարեկան ստանում Է 125 հազար դոլար եւ զբաղեցնում Է վարկանիշի տասներորդ տեղը:
Վարկանիշում տեղ են գտել նաեւ «ությակի» մեջ չմտնող երկու երկրների ղեկավարներ՝ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահ Ջեյկոբ Զուման, որը տարեկան ստանում Է 233 հազար դոլար (չորրորդ տեղ), եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որի տարեկան աշխատավարձը կազմում Է 197 հազար դոլար (յոթերորդ տեղ), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Путин вошел в десятку самых высокооплачиваемых мировых лидеров
На фоне заявления избранного президента США Дональда Трампа о намерении отказаться на высшем государственном посту от обычной зарплаты, французские СМИ подсчитали, сколько получают другие мировые лидеры.
Согласно рейтингу, составленному газетой Les Echosсовместно с сервисом Statista, возглавляет список уходящий президент США Барак Обама. Российский лидер Владимир Путин получает в три раза меньше и в рейтинге занимает девятое место.
Как гласит исследование, зарплата президента РФ ниже зарплат большинства глав стран "Большой восьмерки". По данным французским журналистов, зарплата Путина составляет $136 тысяч (примерно 8,9 млн рублей) в год. Он занимает девятое место в рейтинге.
На первом месте оказался президент США Барак Обама с зарплатой в $400 тысяч в год. Второе место в рейтинге занял премьер-министр Канады Джастин Трюдо, зарплата которого составляет $260 тысяч в год. Замыкает тройку лидеров канцлер Германии Ангела Меркель - $234 тысяч в год.
Премьер Великобритании Тереза Мэй занимает пятую позицию, ее зарплата, согласно рейтингу, составляет $215 тысяч в год, а премьер-министр Японии Синдзо Абэ с зарплатой в $203 тысяч в год - шестую,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Выше зарплаты российского президента оказалась также зарплата президент Франции Франсуа Олланда - $194 тысяч в год, он на восьмом месте. Из лидеров стран "Большой восьмерки" зарплате Путина уступает только зарплата премьер-министра Италии Маттео Ренци. Он получает $125 тысяч в год и занимает десятое место рейтинга.
В рейтинг вошли также главы двух стран, не входящих в "восьмерку" - президент ЮАР Джейкоб Зума, получающий $233 тысяч в год (четвертое место), и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, его зарплата составляет $197 тысяч в год (седьмое место).