Արոնյանը և Մկրտչյանը ոչ-ոքի են խաղացել Եվրոպայի շախմատի ակումբային առաջնության 5- րդ տուրում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նովի Սադում շարունակվող Եվրոպայի շախմատի ակումբային առաջնությունում տեղի ունեցան 5-րդ տուրի հանդիպումները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, 5-րդ տուրում Լևոն Արոնյանը ոչ-ոքի խաղաց Միրչեա-Էմիլիան Պարլիգրասի հետ, իսկ նրա «Պադովա» ակումբը 4.5- 1.5 հաշվով հաղթեց Ռումինիան ներկայացնող «Տիմիշորա» թիմին:
Տղամարդ շախմատիստների առաջնության աղյուսակը գլխավորում է «Ալկալոիդ»  ակումբը, որն իր ակտիվում գրանցել է 10 թիմային միավոր: Երկրորդ հորիզոնականում է ընթանում «Սիբիր» ակումբը, որը վաստակել է 9 թիմային միավոր: 7 ակումբ, որոնց թվում է նաև Արոնյանի «Պադովա»-ն,  վաստակել են 8-ական միավոր և կիսում են 3-10-րդ հորիզոնականները: Լրացուցիչ ցուցանիշներով 3-րդ հորիզոնականում է ընթանում «Մեդնի վսադնիկ» ակումբը, իսկ «Պադովա»-ն գտնվում է 7-րդ հորիզոնականում:
Կանանց մրցաշարի 5-րդ տուրում Լիլիթ Մկրտչյանը ոչ-ոքի խաղաց Բելա Խոթենաշվիլու հետ, իսկ նրա «Յուգրա» ակումբը պարտվեց  «ՆՈՆԱ» թիմին:
5-րդ տուրից հետո մրցաշարային աղյուսակը միանձնյա գլխավորում է Մոնտե Կառլոյի «Սերկլ դ’Եշակ» ակումբը, որն իր ակտիվում գրանցել է 10 թիմային միավոր: Երկրորդ հորիզոնականում ընթացող «ՆՈՆԱ» ակումբը վաստակել է 7 թիմային միավոր, իսկ «Յուգրա» ակումբը, վաստակած 6 թիմային միավորով, ընթանում է երրորդ հորիզոնականում:

Аронян и Мкртчян сыграли вничью в 5-туре клубного чемпионата Европы по шахматам
В продолжающемся в сербском городе Новый Сад клубном чемпинате Европы по шахматам состоялись встречи 5-го тура.
По сообщению «Арменпресс», Левон Аронян сыграл вничью с Мирчеа-Эмилианом Парлиграсом, а его клуб “Падуя” со счетом 4,5-1,5 одержал победу над представляющей Румынию командой “Тимишоара”.
Турнирную таблицу мужского первенства по шахматам возглавляет клуб “Алкалоид”, зарегистрировавший в своем активе  10 командных баллов. На второй строчке расположилась команда “Сибирь”, заработавшая 9 командных баллов. Семь клубов, в том числе, “Падуя” Левона Ароняна, заработали по 8 баллов и разделяют 3-10 места. С дополнительными показателями третье место занимает клуб “Медный всадник”, а “Падуя” находится на 7-й строчке.
В пятом туре женского турнира Лилит Мкртчян сыграла внизью с Беллой Хотенашвили, а ее клуб Югра” проиграл команде “НОНА”.
После 5-го тура турнирную таблицу едонолично возглавила команда Монте Карло “Serkl d'Eshak”, которая в своем активе зарегистрировала 10 командных баллов. Занимающий вторую позицию клуб “НОНА” заработал 7 командных баллов, а клуб “Югра” с заработанными 6 баллами занимает третью позицию.