Երաժշտությունը կենսակերպ է, որը բացահայտում է իմ ներաշխարհը. Վահան Արծրունի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմպոզիտոր, երգիչ Վահան Արծրունին «Երևանի երաժշտական գունապնակ» խորագրով համերգների շարքով հանդես կգա Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում: Այս և այլ հարցերի շուրջ «Արմենպրես»-ը զրուցեց ինքնատիպ երաժիշտի հետ:
-Ստեղծագործում եք տարբեր ժանրերում. ո՞ր երաժշտական ուղղությունն եք ձերը համարում:
-Այն, ինչ ինձ անհետաքրքիր է, դուրս է իմ ուշադրության դաշտից: Երաժշտական տեսակները, ձևաչափերը, որոնց տիրույթում ես ցանկանում եմ ինքնադրսևորվել, գրավում են ինձ: Իմ ձայնասկավառակները ժանրային առումով տարբեր են՝ կամերային, էլեկտրոնային, ռոք… Բոլորն էլ հավասար չափով հարազատ են, իմն են, և որևէ տարբերություն չեմ դնում այդ ուղղությունների միջև: Սա կյանքի տեսակ, կենսակերպ է, բացահայտում է իմ ներաշխարհը:
-Ձեր լսարանի շարքերը համալրվու՞մ են երիտասարդներով:
-Բեմ բարձրանալով՝ տեսնում եմ լեփ-լեցուն դահլիճներ և պետք է նշեմ, որ երիտասարդները գերակշռում են: Ստեղծագործական գործունեության ընթացքում «ագրեսիվորեն» ներթափանցում եմ երիտասարդների տարածք: Վերջին երկու համերգներս «Այբ» դպրոցում էին և թատերական ինստիտուտում: 2017 թվականին համերգային ծրագրով հանդես կգանք նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում՝ ճեմարանի ուսանողների համար:
-Համաձա՞յն եք պահանջարկ-առաջարկ հասկացության հետ:
-Այդ գաղափարը հատուկ է տնտեսական դաշտին: Արվեստում այլ մղիչ ուժեր, դրդապատճառներ կան: Այլ կերպ է հաստատվում գեղագիտական-քաղաքակրթական նիշը, որն առավել կարևոր է մեր ազգի համար: Մենք դարեր շարունակ գոյատևել ենք և պահպանել մեր տեսակը, քանի որ հավատարիմ ենք եղել այդ քաղաքակրթական, մշակութային, ոչ առևտրական ու քաղաքական հայի տեսակին: Իսկ տարանջատված և արժեքների մասին պատկերացումը կորցրած հանրությունը մատնված է տգիտության:
-Ելք տեսնու՞մ եք:
-Իհարկե, արժեքների ուղղակի քարոզում: Օրինակ՝ օպերային թատրոնի նվագախմբի երաժիշտները երեք տարի է՝ շրջում են Հայաստանի քաղաքներում, մարզերում, զորամասերում՝ ներկայացնելով դասական երաժշտություն: Նրանք և ես ընտրում ենք այն վայրերը, որտեղի  ժողովուրդը ճակատագրի բերմամբ հնարավորություն չունի դիտել «Տոսկան», «Անուշը»… Սա կոչվում է լուսավորչական աշխատանք, որին ես հավատարիմ եմ:
-Ձեր երաժշտությունը սահմաններ չունի: Այն ընկալելի է նաև օտարներին…
-Բոլոր ձայնասկավառակներս թողարկվում են արտերկրում՝ Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում կամ Ռուսաստանում: Հայաստանում հանդիսատեսը համերգներին ներկա գտնվելու հնարավորություն ունի, և ես չեմ գանգատվում: Օրինակ՝ «Կոմիտաս. տասը հայտնություն» ձայնասկավառակը երեք անգամ վերաթողարկվել է: Ֆիլմերի համար երաժշտությունն ինձ պատվիրում են բացառապես արտերկրից: Վերջին կինոնկարը, որի համար երաժշտություն եմ գրել, Արցախում նկարահանված հայ-իրանական արտադրության ֆիլմ է: Պայմանական անունը «Քարվաճառ Եվա» է, ռեժիսորը՝ Անահիտ Աբադը:
-Խնդրում եմ՝ ներկայացնեք նաև ձեր առաջիկա ծրագրերը:
-Անցյալ տարի ծննդյանս 50-ամյակի և ստեղծագործական գործունեությանս 30-ամյակի կապակցությամբ տարբեր գեղագիտությամբ հինգ համերգ տվեցի՝ կամերային համերգից սկսած մինչև սիմֆո-ռոք: Այդ ծրագրերով հանդես գալով՝«ազատվեցի» քաղցր բեռից: Այնուհետև կազմեցի «Trio Nuovo»-ն: Խմբի դաշնակահարը Մադաթ Ավանեսովն է, իսկ ֆլեյտահարը՝ Նելլի Մանուկյանը: Ներկայիս ստեղծագործություններում տարբեր երաժշտական լուծումներ ենք գտել՝ օգտագործելով ստեղնային գործիք, որը երբևէ չի եղել իմ երաժշտության մեջ: Հանդես ենք եկել ութ համերգով և դեկտեմբերին եզրափակիչ համերգ կներկայացնենք Գաֆեսչյան արվեստի կենտրոնում: Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի վերաբացումից հետո մեծ համերգային նախագիծ ենք իրականացնելու այնտեղի նորացված հիանալի դահլիճում: Ծրագիրը կրում է «Երևանի երաժշտական գունապնակ» խորագիրը, և ես նախագծի գեղարվեստական ղեկավարն եմ: Կարծում եմ՝ Հայաստանի մշակութային կյանքում այդ հաստատությունը մեծ դեր կկատարի:

Музыка – это образ жизни, раскрывающий мой внутренний мир: Ваан Арцруни
Певец, композитир Ваан Арцруни выступит в Доме-музее Мартироса Сарьяна с циклом концертов под названием «Музыкальная палитра Еревана». На эту и другие темы «Арменпресс» побеседовал с незаурядным музыкантом.
- Вы работаете в самых различных жанрах, какое музыкальное направление считаете своим?
- То, что мне неинтересно, находится вне поля моего внимания. Музыкальные направления, форматы, в которых я желаю самовыразиться, захватывают меня. Мои компакт-диски самые разнообразные по жанру: и камерная музыка, и электронная, и рок… Все они одинаково близки мне, я не не ставлю различий между этими направлениями. Это образ жизни, так я раскрываю свой внутренний мир.
- Пополняются ли ряды ваших слушателей представителями молодого поколения?
- Поднимаясь на сцену, я вижу полные залы, и должен отметить, что молодежь преобладает.  В ходе творческой деятельности я «агрессивно» вторгаюсь в пространство молодежи. Мои два последних концерта проходили в школе “Айб” и Тетральном институте. В 2017 году мы выступим с концертом и в Первопрестольном Святом Эчмиадзине – для студентов семинарии.
- Вы согласны с понятием “спрос-предложение”?
- Это понятие присуще экономике. В искусстве есть несколько иные движущие силы, мотивы. Иначе устанавливается эстетико-цивилизационная планка, которая наиболее важна для нашего народа. Мы веками выживали и сохранили свой вид, поскольку оставались верными этому цивилизованному, культурному, а не коммерческому или политическому типу армянина. А разобщенное и утратившее представление о ценностях общество обречено на невежество.
- Каков, на Ваш взгляд, выход?
- Разумеется, выход - в пропаганде ценностей. Например, солисты оперного хора три года гастролируют по городам, областям, воинским частям Армении, представляя классическую музыку. И они, и я выбираем места, в которых народ волею судьбы лишен возможности посмотреть оперы “Тоска”, “Ануш”… Это называется просветительской работой, которой я верен.
- Наша музыка не знает границ. Она понятна всем…
- Все мои диски выпускаются за рубежом: во Франции, США или России. В Армении зритель имеет возможность побывать на концертах, не жалуюсь. Например, диск под названием “Комитас: Десять откровений” три раза был перевыпущен. Музыку для фильмов мне заказывают исключительно из-за рубежа. Последний фильм, для которого я написал музыку, был снят в Иране, однако он был на карабахскую тематику. Его условное название – “Карвачар – Ева”, режиссер – Анаит Абат.
- Представьте, пожалуйста Ваши ближайшие программы.
- В прошлом году – в связи с моим 50-летием и 30-летием моей творческой деятельности я выступил с пятью концертами различных направлений: от камерного – до симфо-рока. Выступая с подобной программой, я избавился от “сладкого” груза. Затем я сформировал «Trio Nuovo». Пианист группы – Мадат Аванесов, флейтистка – Нелли Манукян. Мы нашли в моих произведениях новые, самые разные музыкальные решения, используя клавишный инструмент, который никогда не присутствовал в моей музыке. Мы выступили с восьмью концертами. А в декабре в центре искусств Гафесчян мы представим финальный концерт. После открытия Дома-музея Мартироса Сарьяна мы планируем реализовать большой музыкальный проект. Программа называется “Музыкальная палитра Еревана”, и я являюсь художественным руководителем этого проекта. Думаю, в культурной жизни Армении он сыграет огромную роль.