Հայաստանի մարզային հիվանդանոցներում 380 բժիշկ-մասնագետի կարիք կա
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի մարզային հիվանդանոցներում 380 բժիշկ-մասնագետի կարիք կա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ առողջապահության նախարարության անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Սամվել Սողոմոնյանն` անդրադառնալով մարզային բժշկական հաստատությունների կարդային խնդիրներին:
-Պարոն Սողոմոնյան, մարզային բուժհաստատություններում կարդային ինչպիսի՞ խնդիր ունենք, ձեր ունեցած վեջին տվյալներով ի՞նչ մասնագետների պակաս կա:
-Առողջապահության նախարարությունը մշտապես վարում է մարզային կազմակերպությունների բժշկական կադրային պահանջարկի տեղեկատվական բազա, որը մշտապես թարմացվում է: Վերջին տվյալներով, մարզային բժշկական կազմակերպություններին անհրաժեշտ է 380 բժիշկ ամենատարբեր մասնագիտություններով: Պահանջված մասնագետներն են` ընտանեկան բժիշկ, անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ, շտապօգնության բժիշկ, մանկաբույժ, սրտաբան, վիրահատող գինեկոլոգ, ընդհանուր վիրաբույժ:
-Ո՞ր մարզերում է խնդիրն առավել սուր, որտե՞ղ է իրավիճակը բարվոք:
-Ընդհանուր առմամբ, մասնագետների պակասի խնդիրն այն մարզերում է, որտեղ բնակչության թիվն առավել մեծ է: Առավել շատ բժիշկների թափուր տեղ կա Լոռիում, Շիրակում, Սյունիքում, սակայն դա բնավ չի նշանակում, որ կադրային խնդիրը սուր է հենց այդ մարզերում: Թվերի մեծությունը պայմանավորված է ազգաբնակչության քանակով: Որքան մեծ է ազգաբնակչության թիվը, բնականաբար, այդքան անհրաժեշտ են ավելի շատ բժիշկներ: Եթե բժիշկների տոկոսային քանակը դիտարկենք 10 հազար բնակչի հաշվով, ապա կտեսնենք, որ վերը նշված մարզերն այդքան էլ վատ վիճակում չեն: Արմավիրի, Արարատի, Վայոց ձորի մարզերը շատ ավելի վատ են ապահովված բժիշկներով, քան նույն Սյունիքը:
-Կադրերի պակասի խնդիրն արդյո՞ք նաև այն բժշկական հաստատություններում են, որոնք վերջին շրջանում արդիականացվել են, հագեցվել են նոր սարքավորումներով:
-Այո: Ասեմ, որ վերջին տարիներին մարզային առողջապահական կազմակերպությունների կադրային պահանջարկի աճը պայմանավորված է մի քանի գործոնով: Դրանից մեկը ներքին, արտաքին միգրացիան է: Բժիշկների մի խումբն ընտրում է կամ Երևանը կամ արտերկիրը: Կադրերի պակասի հիմնական խնդիրը կապված է նաև բժշկական կենտրոնները վերազինելու հետ: Վերջին տարիներին պետությունը հետևողական աշխատանք տարավ, որ գրեթե բոլոր մարզերում ունենանք վերանորոգված արդիականացված բժշկական կենտրոններ, որտեղ  մատուցվում են նոր ծառայություններ: Օրինակ, Գյումրու բժշկական կենտրոնը, որտեղ գործում է ինվազիվ  սրտաբանության ծառայություն, համակարգչային տոմոգրաֆիայի ծառայություն, զարգացել է վնասվածքաբանության ծառայությունը և այլն: Սրանք ծառայություններ են, որոնք նախկինում կամ չեն եղել, կամ լավ զարգացած չեն եղել: Ահա այդ նոր ծառայություններն իրենց հետ բերեցին նեղ մասնագիտական կադրային աճի:
-Դուք կարդային պակասի խնդիրների պատճառ նշեցիք ներքին, արտաքին միգրացիան և նոր ծառայությունների ավելացումը, որն էլ բերեց նեղ մասնագիտական կադրային աճի: Դրանից բացի, ի՞նչ այլ խնդիրներ կան:
-Իհարկե, միայն սրանք չեն: Կատարել ենք ուսումնասիրություն և վերհանել մի քանի պատճառ: Նախ` վարձատրության ցածր մակարդակը, որը կապված է սպասարկվող այցելուների փոքր թվի հետ: Հայտնի է, որ այդ այցելությունների ծավալներից է գոյանում դրամական փոխհատուցումը: Եթե այցելունի թիվը փոքր է, ապա աշխատանքի վարձատրությունն էլ  քիչ է լինում: Պատճառներից մյուսը մարզային կյանքի սոցիալ-մշակութային առանձնահատկություններն են: Նրանք ցանկանում են աշխատաժամանակից դուրս այցելել ժամանցի վայրեր, մշակութային կենտրոններ, իսկ մարզերն այդ տեսանկյունից պասիվ են: Հաջորդ պատճառը մասնագիտական աճի նվազ հնարավորություններն են:
Կարծում եմ, որ ինչ-որ մի պահի կգնանք մարզային հիվանդանոցների խոշորացման ճանապարհով: Փորձենք պակաս ծանրաբեռնվածությամբ աշխատող հիվանդանոցները միավորել,  որտեղ մասնագետների աճի հնարավորություններն ավելի շատ կլինեն, դիմելիությունը կմեծանա, և աշխատավարձները բարձր կլինեն: Սա ճանապարհ է, որով գնացել են զարգացած երկրները:
-Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում մարզերում կադրային բացը լրացնելու համար:
- Նախարարությունը  մի քանի ուղղությամբ լուրջ աշխատանք է տանում: Մասնավորապես, նպատակային կլինիկական օրդինատուրայի ծրագիրը, որի շրջանակում տարեկան 35 ուսանող ընդունում ենք օրդինատուրա, պետական բյուջեից վճարում ենք ուսման ծախսը, տալիս ենք նվազագույն աշխատավարձի չափով կրթաթոշակ: Այդ ուսանողները կնքում են պայմանագիր, որով պարտավորում են 5 տարի աշխատել մարզերում: Այս ծրագրի արդյունավետությունն ապացուցված է թվերով, այս տարիների ընթացքում մոտ 100 բժիշկ մարզերում աշխատում են: Կառավարությանն առաջարկել ենք, որ այս ծրագրի համար հատկացվող միջոցները ավելացվեն: Արդյունքում, կկարողանանք մարզերի համար տարեկան մինչև 100 բժիշկ պատրաստել:
Դրանից բացի, նախարարութան և մարզային իշխանությունների համագործակցության շրջանակում տեղի իշխանությունները փորձում են սոցիալական փաթեթ տրամադրել ոչ տեղաբնակ բժիշկներին` փոխհատուցելով որոշ ծախսեր: Աշխատում ենք մարզաբնակ բժիշկներին ընդգրկել վերապատրաստման ծրագրերում: Վերջերս 3 բժիշկ վերապատրաստման նպատակով ուղարկել ենք արտասահմանյան կլինիկաներ, հիմա մարզերում բավական հաջող աշխատում են: Ինչպես տեսնում եք աշխատանքները տարաբնույթ են, ամեն դեպքում բեկումնային առաջընթացի համար զգալի ֆինանսական միջոցների ներդրում է անհրաժեշտ:

Областные больницы Армении нуждаются в 380 квалифицированных врачах
Областные больницы Армении нуждаются в 380 квалифицированных врачах. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал начальник управления по кадрам Министерства здравоохранения Армении Самвел Согомонян, комментируя кадровые проблемы в областных больницах Армении.
- Г-н Согомонян, каковы кадровые проблемы в областных больницах Армении, есть ли там нужда в специалистах?
- Министерство здравоохранения Армении ведет постоянный учет и имеет базу данных о кадровых потребностях в областных больницах Армении. По последним данным, областные больницы Армении нуждаются в 380 квалифицированных врачах по разным профилям: семейный врач, анестезиолог-реаниматолог, педиатр, кардиолог, оперирующий гинеколог, общий хирург.
- В каких областях проблемы стоят наиболее остро, а где положение благоприятное?
- В общем, потребность в кадрах наиболее остро стоит в более населенных областях. Больше всего врачей требуется в Лори, Шираке, Сюнике, однако это не означает, что там нет врачей – просто величина спроса зависит от числа населения. Если рассматривать показатели обеспечения врачами на 10.000 населения, то картина в этих областях будет не так уж и плоха. Например, Армавир, Арарат, Вайоц Дзор хуже обеспечены врачами, чем Сюник.
- Есть ли нехватка кадров в недавно переоборудованных больницах, насыщенных современным оборудованием?
- Да. Рост потребности в кадрах за последнее время обусловлен несколькими факторами. Один из них – миграция. Часть врачей выбирает Ереван или заграницу. Кроме того, потребность в кадрах связана с переоборудованием больниц. Например, МЦ Гюмри имеет центр инвазивной кардиохирургии, КТ, развитую инфраструктуру в области травматологии. Таньше таких услуг здесь не было, и новые специальности вызвали потребность в соответствующих кадрах.
- В качестве причин кадровой нехватки вы назвали миграцию и прибавление новых услуг. А какие еще есть проблемы?
- Мы провели исследование и выявили несколько причин. Прежде всего, низкий уровень оплаты труда, что связано с небольшим числом обслуживаемого населения. Денежное вознаграждение образуется из числа пациентов. Следующая причина – особенности социально-культурной жизни в районах. Специалисты хотят иметь возможность проводить свободное время в очагах культуры и досуга, чего в областях не хватает. Следующая причина – малые возможности для профессионального роста.
Думаю, что в какой-то момент мы пойдем путем укрупнения областных больниц – именно этим путем пошли и развитые страны.
- Какие шаги предпринимаются с целью пополнения вакантных мест?
- Министерство здравоохранения Армении ведет работу в нескольких направлениях. В частности, есть программа целевой ординатуры: ежегодно сюда поступают 35 студентов в рамках госзаказа, им дается стипендия в размере МРОТ. С ними заключается договор, по которому они обязуются отработать по 5 лет в областях. За эти годы в областях по этой программе работают уже 100 человек. Мы предложили правительству увеличить финансирование под эту программу, и мы сможем готовить в год по 100 специалистов для областей.
Кроме того, Министерство здравоохранения Армении, в сотрудничестве с областными властями, пытается обеспечить соцпакет для приезжих специалистов, возмещая некоторые затраты. Стараемся включать врачей из районов в программы по повышению квалификации. Недавно послали 3-х человек в зарубежные клиники, сейчас они успешно работают на своих местах. Как видите, работа ведется, однако для критического перелома ситуации требуются финансы.