Human Rights Watch-ը արձանագրել է Թուրքիայում բռնաճնշումների խորացում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկու օրվա ընթացքում «Ջումհուրիեթ» պարբերականի լրագրողների ձերբակալությունները, քրդական լրատվամիջոցների փակումը և Դիարբեքիրի քաղաքապետերի ձերբակալությունները վկայում են Թուրքիայում բռնաճնշումների խորացման մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, փաստն արձանագրել է միջազգային հեղինակավոր Human Rights Watch կազմակերպությունը:
«Թուրքիայի վերջին անկախ ընդդիմադիր պարբերականի թիրախավորումը ցույց է տալիս թուրքական կառավարության և նախագահի ճնշումների խորացումը: Ձախողված հեղաշրջման փորձից հետո երկրում փակվել է շուրջ 160 լրատվամիջոց, շատ քիչ քննադատական ձայներ կան, որոնք կոպտորեն չեն լռեցվել»,- նշել է Human Rights Watch-ի Թուրքիայի տնօրեն Էմմա Սինքլեր-Վեբը:
Անդրադառնալով Դիարբեքիրի քաղաքապետերի ձերբակալությանն ու կալանավորմանը` Սինքլեր-Վեբը փաստել է, որ առանց որևէ քրեական հանցանքի ապացույցի նրանց ազատազրկումն ապացուցում է, որ թուրքական կառավարությունը ցանկանում է անտեսել Թուրքիայի հարավ-արևմուտքում բնակվող անձանց` ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ներկայացուցիչներ ունենալու իրավունքը: «Ընտրված քաղաքապետերի բանտարկությունը և անկախ լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշումները հարց են առաջացնում` արդյոք Թուրքիայի քաղաքական առաջնորդները որևէ ուշադրություն դարձնում են հիմնարար ժողովրդավարական սկզբունքներին»,- ընդգծել է Human Rights Watch-ի ներկայացուցիչը:

YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. The detention of journalists from independent newspaper Cumhuriyet, the closure of the remaining Kurdish media, and the jailing of elected mayors in the southeastern city of Diyarbakir in the space of two days is evidence of the deepening crackdown in Turkey, Human Rights Watch said on November 1, reports “Armenpress”.
“Targeting one of Turkey’s last independent opposition newspapers with ludicrous charges shows the depths of the Turkish government and president’s crackdown,” said Emma Sinclair-Webb, Turkey director at Human Rights Watch. “Over 160 media outlets have been closed down since the failed coup, and there are few critical voices that have not been ruthlessly silenced.”
A Diyarbakir court, on October 30, ordered the pretrial detention of two elected co-mayors of the Diyarbakir Greater City Municipality pending investigation on trumped up charges of “membership of an armed organization.” The decision denies thousands of Kurdish voters their right to local political representation.
“The jailing of Gültan Kışanak and Fırat Anlı without credible evidence of criminal wrongdoing is the most dramatic evidence to date of the government’s willingness to deny the people of southeastern Turkey the right to democratically-elected political representatives,” Sinclair-Webb said. “Jailing elected mayors and the assault on independent media seriously call into question whether Turkey’s political leaders have any regard for basic democratic principles.”