ԵՄ-ի անդամները միասնական դիրքորոշում չունեն Ռուսաստանի նկատմամբ. Տուսկ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել Է, որ Եվրամիության անդամ երկրների շրջանում միասնական դիրքորոշում չկա Ռուսաստանի նկատմամբ քաղաքականության հարցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք պետք Է պահպանենք միասնությունը Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններում»,-ասել Է նա՝ Ստրասբուրգում ելույթ ունենալով Եվրախորհրդի լիագումար նստաշրջանում, որը հեռարձակում Էր Եվրահանձնաժողովի տեսածառայությունը:
Տուսկի խոսքով՝ եթե Եվրամիությունը ցանկանում Է արդյունավետ քաղաքականություն վարել ՌԴ-ի նկատմամբ, «մենք (ԵՄ-ի երկրները) պետք Է միասնական լինենք որպես Եվրամիություն»:
Եվրախորհրդի ղեկավարը մեկնաբանել Է հոկտեմբերի 20-21-ին Բրյուսելում կայացած ԵՄ-ի գագաթնաժողովի արդյունքները, որի մասնակիցները բանավեճ են անցկացրել ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների շուրջ, բայց հավանություն չեն տվել Սիրիայի պատճառով նոր պատժամիջոցների ընդունմանը:

Туск: члены ЕС не имеют единой позиции в отношении России
Глава Европейского совета Дональд Туск признал в среду, что среди стран-членов Евросоюза нет единой позиции по политике в отношении России.
"Мы должны сохранить единство в наших отношениях с Россией", — сказал он, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге, которую транслировала видеослужба Еврокомиссии,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам Туска, если Евросоюз хочет проводить эффективную политику в отношении РФ, "мы (страны ЕС – ред.) должны быть едины как ЕС".
Глава Евросовета прокомментировал итоги саммита ЕС 20-21 октября в Брюсселя, участники которого провели дискуссию по отношениям с РФ, но не одобрили принятие новых санкций из-за Сирии.